توریسم صلح

کد خبر 15396 - 1392 12 | تاریخ: 956 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 11:15

گفته می‎شود “گردشگری” بعد از جنگ جهانی دوم بسیار بیشتر از پیش سرعت و رونق گرفته. کارشناسان این‎گونه عنوان می‎کنند که جنگ‎ها معمولا به دلیل عدم شناخت ملت‎ها و فرهنگ‎ها از همدیگر است و سفر و گردشگری راه‎حلی برای این شناخت محسوب می‎شود.

با این مقدمه‎ی خیلی کوتاه، قصد دارم مطلب جالبی را عرض کنم تا ثابت شود چگونه در ایران ما، قرن‎ها قبل فرآیند تفکر “از جنگ به صلح” تغییر کرده است. امیدوارم این ایده توسط کارشناسان گردشگری مورد توجه قرار گیرد و پیگیری شود تا جایگاه ویژه‎ای از این لحاظ برای کشورمان در عرصه‎ی موضوع “گردشگری در خدمت صلح” به ارمغان بیاورد.

و اما داستان چیست:

لطفا به واژه‎های “کاروان” و “کاروان‎سرا” دقت کنید. آن‎چه که در وهله‎ی اول به ذهن مخاطب خطور می‎کند، موضوع سفر از یک مکان به مکان دیگر و اقامت در مکان‎هایی است که روزگاری فخر کشورمان محسوب می‎شده است. این‎که جایگاه کاروان‎سراها در فرهنگ جاده‎ای و سفرهای تجاری و زیارتی چه جایگاهی دارد، بر اهل فن پوشیده نیست اما آیا می‎دانستید که ریشه‎ی این واژه‎ها چیست؟

کار: این واژه که امروزه بیشتر به معنای “فعالیت” به کار برده می‎شود، به معنای “جنگ” نیز مورد استفاده بوده است. حضور این واژه در ترکیب‎های “کارزار” و “پیکار” گواه این ادعاست. همچنین واژه‎ی “کارنامه” چنان‎که در لغت‎نامه دهخدا دیده می‎شود به معنای “جنگ‎نامه و تاریخ” است. درضمن کتاب “کارنامه‎ی اردشیر بابکان” شامل روایت جنگ‎های این پادشاه ساسانی است.

وان: این واژه در ترکیب “سروان” دیده می‎شود و “سروان” به معنای “فرمانده یک گروهان” است. بنابراین شاید بتوان “وان” را به عنوان یک گروه نظامی قلمداد کرد.

کاروان: بنابراین ترکیب “کاروان” که در فرهنگ لغت معین به معنای “قافله” و “عده‎ای مسافر که با هم حرکت کنند” آمده است، می‎تواند به معنای “یک گروه نظامی که از نقطه‎ای به نقطه دیگر حرکت می‎کنند”، هم باشد. درضمن گاهی ترکیب “کاربان” به جای “کاروان” دیده می‎شود و ترکیب “کاربان” با توجه به معنایی که از “کار” گفته شد، کارکرد نظامی بیشتری را با توجه به ترکیب‎های نگاهبان و پاسبان و مرزبان و … می‎رساند.

کاروان‎سرا: به محل اقامت “کاروان” گویند. جالب این‎که با توجه به محل استقرار و پلان بسیاری از کاروان‎سراها در ایران، کارکرد دفاعی و نظامی آن‎ها را می‎توان تشخیص داد.

حال می‎توان دانست که چگونه یک پکیج نظامی برای یک پکیج گردشگری که خود عامل صلح است، به کار رفته.


منبع : وبلاگ آرش نورآقایی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 7 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
أمیلی می گوید :‌ 21:50:15 - 935 روز پیش

خیلی جالب و اموزنده بود

اضافه کردن نظر

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری