توریسم صلح

کد خبر 15396 - 1392 12 | تاریخ: 1342 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 11:15

گفته می‎شود “گردشگری” بعد از جنگ جهانی دوم بسیار بیشتر از پیش سرعت و رونق گرفته. کارشناسان این‎گونه عنوان می‎کنند که جنگ‎ها معمولا به دلیل عدم شناخت ملت‎ها و فرهنگ‎ها از همدیگر است و سفر و گردشگری راه‎حلی برای این شناخت محسوب می‎شود.

با این مقدمه‎ی خیلی کوتاه، قصد دارم مطلب جالبی را عرض کنم تا ثابت شود چگونه در ایران ما، قرن‎ها قبل فرآیند تفکر “از جنگ به صلح” تغییر کرده است. امیدوارم این ایده توسط کارشناسان گردشگری مورد توجه قرار گیرد و پیگیری شود تا جایگاه ویژه‎ای از این لحاظ برای کشورمان در عرصه‎ی موضوع “گردشگری در خدمت صلح” به ارمغان بیاورد.

و اما داستان چیست:

لطفا به واژه‎های “کاروان” و “کاروان‎سرا” دقت کنید. آن‎چه که در وهله‎ی اول به ذهن مخاطب خطور می‎کند، موضوع سفر از یک مکان به مکان دیگر و اقامت در مکان‎هایی است که روزگاری فخر کشورمان محسوب می‎شده است. این‎که جایگاه کاروان‎سراها در فرهنگ جاده‎ای و سفرهای تجاری و زیارتی چه جایگاهی دارد، بر اهل فن پوشیده نیست اما آیا می‎دانستید که ریشه‎ی این واژه‎ها چیست؟

کار: این واژه که امروزه بیشتر به معنای “فعالیت” به کار برده می‎شود، به معنای “جنگ” نیز مورد استفاده بوده است. حضور این واژه در ترکیب‎های “کارزار” و “پیکار” گواه این ادعاست. همچنین واژه‎ی “کارنامه” چنان‎که در لغت‎نامه دهخدا دیده می‎شود به معنای “جنگ‎نامه و تاریخ” است. درضمن کتاب “کارنامه‎ی اردشیر بابکان” شامل روایت جنگ‎های این پادشاه ساسانی است.

وان: این واژه در ترکیب “سروان” دیده می‎شود و “سروان” به معنای “فرمانده یک گروهان” است. بنابراین شاید بتوان “وان” را به عنوان یک گروه نظامی قلمداد کرد.

کاروان: بنابراین ترکیب “کاروان” که در فرهنگ لغت معین به معنای “قافله” و “عده‎ای مسافر که با هم حرکت کنند” آمده است، می‎تواند به معنای “یک گروه نظامی که از نقطه‎ای به نقطه دیگر حرکت می‎کنند”، هم باشد. درضمن گاهی ترکیب “کاربان” به جای “کاروان” دیده می‎شود و ترکیب “کاربان” با توجه به معنایی که از “کار” گفته شد، کارکرد نظامی بیشتری را با توجه به ترکیب‎های نگاهبان و پاسبان و مرزبان و … می‎رساند.

کاروان‎سرا: به محل اقامت “کاروان” گویند. جالب این‎که با توجه به محل استقرار و پلان بسیاری از کاروان‎سراها در ایران، کارکرد دفاعی و نظامی آن‎ها را می‎توان تشخیص داد.

حال می‎توان دانست که چگونه یک پکیج نظامی برای یک پکیج گردشگری که خود عامل صلح است، به کار رفته.


منبع : وبلاگ آرش نورآقایی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 10 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
أمیلی می گوید :‌ 21:50:15 - 1322 روز پیش

خیلی جالب و اموزنده بود

اضافه کردن نظر

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری