سوئد از نروژ زباله می خرد

کد خبر 15403 - 1392 12 | تاریخ: 952 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 11:47

کشور سوئد که به عنوان کشور پیشرو در کاهش آثار منفی زیست محیطی و به کارگیری روش‌های گوناگون کاهش آلاینده‎ها شناخته می شود، اخیرا برای تولید انرژی دست به خرید زباله زده‎است.

ب این اقدام که ازمدتی پیش با تبدیل زباله‎ها به نیروی برق در سطح ملی آغاز شد، درهمان مرحله نخست دو مشکل بزرگ را برای این کشور حل کرد. نخستین مشکل خلاص شدن از شر زباله‎ها بود، پیش از این که به توده‎ای انبوه مبدل شوند؛ و دیگر، مشکل تامین نیروی برق بدون سوزاندن هرگونه سوخت مخرب و آلاینده فسیلی.

آژانس حفاظت از محیط زیست سوئد گزارش داده که این کشور هم اکنون در ادامه سیاست‎های تولید انرژی پاک، نیازمند زباله‎های بیشتر است و از این رو شروع به واردات زباله کرده‎است. این اقدامات با واردات 881 هزار تن زباله از کشور همسایه نروژ آغاز شده‌است.

به نظر می‌رسد این ایده ابتکاری برای همه کشورها و همه افراد مفید و کارا باشد. سوئد بیشتر نیروی برق مورد نیازخود را در بخش مصرف خانگی و تجار، از طریق تبدیل زباله به برق تامین می‎کند و تاکنون برای این بخش نیز سرمایه گذاری کلانی کرده‌است.

آژانس حفاظت از محیط زیست سوئد گزارش داده که این کشور در ادامه سیاست‎های تولید انرژی پاک، نیازمند زباله‎های بیشتر است و از این رو شروع به واردات زباله کرده‎ است. این اقداl با واردات 881 هزار تن زباله از کشور همسایه، نروژ آغاز شده‌است.

این کشور به یمن اجرای این سیاست ها دربهره گیری از روش‎ها و فناوری‎های مدرن سبز، برخلاف بیشتر کشورهای جهان نیاز به محل و فضایی برای دفن زباله ندارد و تنها خاکستر به جا مانده از زباله‎‎هاست که درمقایسه با فضای مورد نیاز برای دفن زباله های معمولی، درفضایی بسیار ناچیز ، قابل دفن است.

همچنین دیگر نیازی به حفاری یا ایجاد تاسیسات گسترده آبی یا سوختی برای تولید انرژی برق، دراین کشور بسیار سردسیر نیست. درکنار همه این‎ها رها شدن از مشکل آلودگی هوا ناشی از سوخت فسیلی برای تولید انرژی وکاهش آلودگی هوا است که سوئد از آن رها شده‎ است.

انتشار این اخبار درباره فناوری‎های نوین زیستی برای تولید برق، یادآور انبوه زباله‎های انباشته شده در اقیانوس آرام است. جزیره‎ای رو به رشد از انبوه زباله‎ها که به یمن فعالیت‎های گسترده انسانی در منطقه، در حدود 1000 مایلی شمال هاوایی روبه گسترش و درچرخش مداوم است.

درسال 2009 یک گروه از متخصصان محیط زیست و متخصصان مدیریت زباله برای غلبه بر بحران زباله‎های جهانی دراین منطقه، تلاش‎هایی را آغاز کردند . تلاش برای رهایی از انبوه زباله‎هایی که محوطه‎های وسیعی از شمال اقیانوس آرام را به یک منطقه اکولوژیکی مرده بدل کرده‎است.

این گروه ها، تلاش گسترده ای را برای مدیریت این زباله‎ها آغاز کردند و ازجمله طرحی نیز برای تبدیل زباله‌ها به انرژی ارائه شد اما با توجه به تولید لحظه به لحظه زباله که بی وقفه به انبوه زباله‎های قدیمی‎تر در این مکان ناآرام دریایی می‎افزاید ، این طرح نتوانست موفقیت چندانی بیابد.

طرح تبدیل زباله به انرژی هرچند در کشورهایی چون امریکا هنوز به طور جدی به اجرا درنیامده اما به طورپراکنده ولی گسترده‎ای رو به توسعه‎ است. به طوری که کشور مونتگومری و برخی ایالت‎های امریکا همانند مریلند دارای طرح‎های زباله سوز برای تبدیل به انرژی هستند.

شهری در می سی سی پی که انباشته از زباله‎های کشاورزی است، در نظر دارد که از اواخر امسال زباله‎های محلی خود را به سوخت مایع تبدیل کند.


منبع : پایگاه شهر الکترونیک/میترااسدنیا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 8 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری