نکاتی برای عکاسی در سفر

کد خبر 15432 - 1392 12 | تاریخ: 1345 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 13:24

27a114937d53cb06a49a3620dc1457b9 [copy]

حتماً نباید که یک دوربین حرفه ای خیلی گران قیمت داشته باشید تا بتوانید عکس هایی خوب و زیبا بگیرید. امروز موبایل های هوشمند شما و یا دوربین های کوچکی که دارید نیز برای گرفتن عکس های با کیفیت کافی است.
شما هم شاید از آن دسته آدم هایی باشید که عکس های زیادی می گیرند اما این عکس ها همیشه در حافظه دوربین و یا هارد لپ تاپ شان دست نخورده باقی می ماند و هیچ وقت آنها را چاپ نمی کنند. اما امسال جور دیگه ای به قضیه نگاه کنید و سعی کنید یاد بگیرید که چطور عکس های زیبایی بگیرید و آن ها را چاپ کنید و از آن برای مرور خاطراتتان در خانه استفاده کنید. برای این کار کافی است قبل از آنکه در دوربینتان قاب عکس را ببندید برنامه ریزی کافی بکنید. بعد از آن خواهید دید که یک عالمه عکس خوب خواهید داشت که بتوانید با آن یک کتاب عکس زیبا برای روی میز پذیرایی و یا تابلوهایی زیبا در اتاقتان درست کنید.

09e1eac3d98cdeb22dd3d0fe2b3c0e49 [copy]۱- حداقل دوربین مورد نیاز
وقتی شما یک دوربین گرانقیمت حرفه ای ندارید باید توجه کنید که یک دوربین با حداقل های زیر را داشته باشید:
قابلیت فوکوس سریع و عکس برداری سریع. اکثر دوربین های نیمه حرفه ای و یا کامپکت موجود در بازار این قابلیت را دارند و می توانید در حالت "ورزشی" آنها به راحتی عکس های با قابلیت فوکوس سریع و عکس برداری سریع داشته باشید.
- حداقل۵ مگاپیکسل
- عمر باتری کافی برای گرفتن صد عکس و یا هشت ساعت نگهداشتن شارژ
- امکان شارژ کردن دوربین در هنگام سفر و یا داشتن باطری پشتیبان در مواردی که امکان شارژ باتری وجود ندارد
- کارت حافظه اضافه و یا امکان خالی کردن کارت حافظه در طول سفر
- دوربین را در حالت بالاترین رزولوشن تنظیم کنید. اگر از موبایل و یا دوربین کامپکت استفاده می کنید، دقت کنید که تنظیمات آن روی بالاترین کیفیت عکس برداری تنظیم شده باشد. این به شما کمک می کند که مطمئن باشید عکس هایی که می گیرید قابلیت چاپ شدن در ابعادی بزرگتر از ۲۰ در ۳۰ سانتیمتر را خواهد داشت.

544b80dd9ab5c885614cbe7127235fd8 [copy]۲- قصه بگویید
وقتی سفر خود را آغاز می کنید طوری عکاسی کنید که انگار در حال قصه گفتن هستید. قصه سفر از زمان بستن چمدان ها شروع می شود یا حتی قبل تر، زمانی که با دوستان و یا خانواده در حال برنامه ریزی سفر خود هستید. لحظه ای که صبح زود از رختخواب بلند می شوید و می خواهید خانه را ترک کنید. این لحظات را از دست ندهید این ها شروع داستان سفر شما هستند. عکاسی را درست از همین لحظات شروع کنید.

71aff5abb9e51ccb0f432e5f3cedf90e [copy]۳- جزئیات را فراموش نکنید
ممکن است فکر کنید جزئیات خیلی هم مهم نیستند. اما وقتی که سفر خود را مرور می کنید خواهید دید که جزئیات زیادی هستند که وقتی آن ها را یادآوری می کنید، خاطرات و لحظات خاص و شیرینی از سفر را برایتان زنده می کنند. غذایی که می خورید، علامت های راهنمایی و رانندگی، منوی رستوران، فاکتور غذای شما در رستوران، نقشه مسیر، فروشگاه ها، شماره اتاق هتل، منظره ای که از اتاق هتلتان می بینید (بدون توجه به زیبایی یا زشتی منظره)، همه این ها جزئیاتی هستند که قصه سفر شما را کامل می کنند.

95161a9928afbd57709c3e07890906d2 [copy]۴- زوم کنید
یکی از اشتباهات بزرگی که آدم ها در هنگام عکاسی می کنند، داشتن پس زمینه ی بسیار شلوغ و عدم تمرکز کافی روی افراد است. سعی کنید بیشتر از قبل زوم کنید، خیلی بیشتر. تجربه ی جدیدی برایتان خواهد بود. حالات صورت آدم ها و احساساتی که در حالت چهره ی آن ها وجود دارد را به تصویر بکشید. کاری که با دستهایشان می کنند یا نحوه راه رفتنشان، حتی روی کفش های افراد هم می توانید زوم کنید، و یا استکان چایی که روی میز برای شما آورده اند، همه این ها به شما کمک می کند که عکس های متفاوتی بگیرید و هیچ یک از خاطرات سفرتان را از دست ندهید.

d1e85915c6be020470f016c60ac426d5 [copy]۵- منظره ها
عکاسی از منظره برای به تصویر کشیدن زیبایی و روح محلی است که در آن هستید. درست است که افراد هم می توانند در عکس منظره باشند اما اشتباه نکنید، این بار نوبت آن ها نیست بلکه تمام توجه و تمرکز عکس باید روی زیبایی منظره ای باشد که شما در آن قرار گرفته اید. وقتی شما سعی می کنید که عکسی از افراد در یک منظره بگیرید و سعی کنید که هم افراد در عکس باشند و هم منظره، معمولاً موفق نخواهید شد و هیچ کدام را به خوبی به تصویر نخواهید کشید. پس توجه کنید که از چه چیزی می خواهید عکس بگیرید. برای عکس گرفتن از منظره حتما دیافراگم دوربین خود را روی ۸ F/ تا ۱۶  F/ تنظیم کنید. در دوربین های کامپکت و یا موبایل، تنظیم عکاسی از منظره را برای بدست آوردن عکسی واضح از منظره انتخاب کنید.

ec751a06b2a8da86de47eb12b8d61d61 [copy]۶- فلش را خاموش کنید
مردم معمولاً باور نمی کنند که گاهی خاموش کردن فلش دوربین نتیجه خیلی خوبی در عکس های گرفته شده خواهد داشت. البته این موضوع همیشه جواب نمی دهد اما دوربین های جدید با داشتن ISO بالا این امکان رو ایجاد می کنند که بتوانید با نور کم عکس های خیلی خوبی بگیرید. چند عکس آزمایشی بگیرید با فلش روشن و بدون فلش و نتیجه را مقایسه کنید. به یاد داشته باشید وقتی در غروب آفتاب عکاسی می کنید حتما فلش دوربین را خاموش کنید.

fbfc8095df8b9f84fb80ed8251584546 [copy]۷- عکسهای هنری بگیرید
اگر به جایی سفر کرده اید که مکان های خاص و معروفی دارد، مثل سی و سه پل، مسجد امام، گنبد سلطانیه و یا حافظیه و سعدیه سعی نکنید عکس های تکراری بگیرید! به دنبال یک پرسپکتیو متفاوت باشید از یک زاویه متفاوت به مکان خاص نگاه کنید و قاب جدیدی ببندید. شاید عکس یک گربه در حال راه رفتن که در پس زمینه آن سی و سه پل باشد روح قصه بیشتری برای گفتن داشته باشد.

f0d4268bb325f7de2d113b7be9f7735b [copy]۸- خودتان در عکس باشید
آدم های کمی هستند که در سفر به عکاسی اهمیت می دهند و شما یکی از آن ها هستید. خوب این منصفانه نیست که همیشه شما در عکس ها نباشید و در حال عکس گرفتن از مناظر و سایر همسفرانتان باشید. پس حالا نوبت شماست. سعی کنید در چند عکس خودتان هم در عکس باشید. اگر لازم است از قابلیت تایمر دوربین خود استفاده کنید و یا حتی با دراز کردن دست خود، خودتان را نیز در عکس بگنجانید از این کار دریغ نکنید. بعدها هیچ کس باور نخواهد کرد که شما هم در این سفر بودید. مطمئن باشید قصه سفر بدون شما یک بخش مهمی کم دارد.


منبع : قند پهلو

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر