درمان طبیعی یبوست

کد خبر 15457 - 1392 12 | تاریخ: 1343 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 14:44

یبوست یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی است که همه در شرایط مختلف به طور موقت یا مزمن گرفتار آن می شو.

دانه های کتان

معمولا افراد از صحبت کردن در باره یبوست شرم دارند و به همین خاطر از مراجعه به پزشک و درمان مناسب امتناع می کنند که در نتیجه باعث می شود تا از درد و ناراحتی شدیدی رنج ببرند. برای درمان یبوست داروهای مختلفی در بازار وجود دارد اما می توان با خوراکی های طبیعی و در دسترس نیز از آن رها شد. خواص متعددی از دانه های کتان شناخته شده است که از جمله می توان به کاهش کلسترول خون و تسکین علائم دوران یائسگی اشاره کرد. دانه های کوچک این گیاه همچنین در درمان یبوست مزمن نیز مؤثر است زیرا حرکات روده ای را تحریک می کند و با افزایش آب بیشتر در مدفوع باعث دفع راحت تر مواد زائد می شود. به علاوه دانه های کتان حاوی امگا 3 نیز هستند که برای حفظ سلول های بدن ضروری است. این دانه ها طعمی شیرین دارد.

توصیه می شود در صورت ابتلا به یبوست مزمن یک قاشق چایخوری دانه کتان را همراه آب تا 3 بار در روز مصرف کنید. همچنین مقدار زیادی نیز در طول روز آب بنوشید.

ریواس

ریواس عملکرد طبیعی معده را تضمین و حرکات روده ای را تشدید می کند و در موارد یبوست موقتی توصیه می شود. این گیاه مانند یک ملین در روده بزرگ عمل می کند. برای تهیه جوشانده مناسبی از این گیاه، 5/1 گرم ریشه خشک و خرد شده را با 200 میلی لیتر آب جوش مخلوط کنید و بگذارید حدود 10 دقیقه بماند.

توصیه می شود این جوشانده را قبل از رفتن به رختخواب بنوشید. خانم های باردار و کودکان زیر 10 سال نباید از آن استفاده کنند.

آلوئه ورا

این گیاه در زیبایی و جوان سازی پوست معروفیت خاصی پیدا کرده است اما خواص درمانی عالی برای رفع یبوست مزمن نیز دارد. ترکیبات فعال برگ های آلوئه ورا تاثیر ملینی به آن داده است که عصاره بخش خارجی برگ هاست. در صورت مصرف خوراکی این گیاه توصیه می شود قبل از رفتن به رختخواب و البته نه به طور دائمی استفاده شود.

توجه داشته باشید که همه گیاهان حاوی ترکیبات فعالی هستند که در صورت مصرف بیش از حد ممکن است مضر بوده و خطر آلرژی را در پی داشته باشد. بهتر است در این باره ابتدا با پزشک مشورت کنید.


منبع : قدس آنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 3 چند است؟

ADVERTISING