جایی که والدین کودک می شوند

کد خبر 15471 - 1392 12 | تاریخ: 1347 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 17:47

پدرومادر وارد شوید و کودک بیرون بیایید" این عبارت تبلیغاتی جدید از سوی دفتر گردشگری سنگاپور است که اخیرا دست به راه اندازی کمپین ویژه ای برای بازاریابی یک مرکز گردشگری خاص دراین کشور به نام "باغ‌شهر" یا "شهری در باغ " زده است.

 هرچند که هدف از برگزاری این کمپین، جذب گردشگران بیشتر از کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا به ویژه هند بوده، اما درعمل وسعت و عملکرد آن از این محدوده فراتر رفته است و اقدامی نو و تجربه‎ای تازه و موفق را در زمینه گردشگری و محیط زیست و همچنین روش‎های توسعه فضاهای شهری همراه با آموزش و اطلاع رسانی عرضه می‌کند.

کشورسنگاپور که در آخرین طرح گردشگری خود بزرگترین آکواریوم جهان را به عنوان یکی از جدیدترین جاذبه های گردشگری خود به مرحله بهره برداری رساند، قصد دارد تا توجه گردشگران را به جدیدترین جاذبه گردشگری این کشور جلب کند؛ این جاذبه جدید در حوزه گیاه شناسی وحفاظت از گونه‎های گیاهی جهان و با نام باغ های کنار خلیج احداث شده است.

این پارک در مساحت بیش از 250 هکتار از زمین‎های احیا شده در مرکز سنگاپور، مرکز گیاه شناسی است که با درختانی غول‎پیکر به ابعاد 25 متر در 50 متر همانند ساختمان‎های درختی بر چشم انداز عمومی این منطقه تسلط دارند.

پروژه باغشهر سنگاپور که امسال به بهره برداری رسیده، از سال 2005 و زمانی مطرح شد که مقامات گردشگری این کشور اجرای طرح بلند پروازانه افزایش تعداد گردشگران خارجی را از 8 میلیون درسال به 17 میلیون بازدید کننده در سال هدف خود قرار دادند .

"چانگ شی "مدیر اجرایی دفتر گردشگری سنگاپور در منطقه خاورمیانه، افریقا و جنوب آسیا می‎گوید:«پروژه باغ کنار خلیج یکی از آخرین طرح‎های ما برای توسعه جذابیت‎های گردشگری کشور در ارتباط با چشم اندازهای طبیعی است . ما معتقدیم که تجربه حضور دراین باغ برای گردشگران به ویژه گردشگران کشورهای همسایه نظیر هند، بسیار تاثیر گذار خواهد بود؛ به حدی که بتواند آنان را بارها و بارها برای تکرار این تجربه به سفر به سنگاپور وادارد."

یکی از هدف های مهم در احداث این پارک جذب گردشگرانی است که از رشد فکری و فرهنگی بالایی برخوردار بوده و طبیعتا درسفر به هر مقصد گردشگری کمترین خسارت و فشار را بر محیط فرهنگی و زیستی هر منطقه تحمیل می کنند.

چانگ شی می افزاید: "این منطقه برای جذب گردشگرانی که صرفا در پی سفرهای عادی نیستند طراحی شده است. گردشگرانی که نه صرفا برای سفر، بلکه درپی سفر همراه با یادگیری و کسب مهارت‎های جدید و دانش درزمینه‎های مورد علاقه‎شان هستند."

پروژه باغشهر سنگاپور که امسال به بهره برداری رسیده، از سال 2005 و زمانی مطرح شد که مقامات گردشگری این کشور اجرای طرح بلند پروازانه افزایش تعداد گردشگران خارجی را از 8 میلیون درسال به 17 میلیون بازدید کننده در سال هدف خود قرار دادند . با تحقق اهداف کوتاه مدت، این میزان گردشگر جذب شده، در سال های بعد به دو برابر وسه برابر رسید؛ به طوری که اکنون گردشگری سنگاپور از نظر درآمد از 10 میلیارد دلار سنگاپور در سال به 30 میلیارد دلار افزایش یافته است.

"چانگ شی می گوید:«هدف ما آن است که جوانان را نسبت به طبیعت و محیط زیست حساس کنیم به نحوی که دریابند چه گونه‌های گیاهی کمیاب یا نابود شده‎اند وهمچنین مشاهده کنند که چه بسیار از گیاهان و موجودات کوچک ارزشمند که پنهان از دیده‎ها در این باغ به رشد و زندگی خود ادامه می دهند . درعین حال می‎خواهیم که این هدف نه به صورت آموزش های رسمی و خشک، بلکه همراه با تفریح و آرامش و درفضایی لذت بخش صورت بگیرد.»

باغ کناره خلیج در قلب سنگاپور، دارای سه اسکله است و امکانات سفر به دنیایی از انواع گونه‎های گیاهی از مناطق استوایی گرفته تا بهترین گونه‎های بومی سنگاپور تا جنگل‎های ابری گرمسیری و انواع گل‎ها وشکوفه‎های رنگارنگ ویژه آب و هوای مدیترانه‎ای را به مسافران می دهد. اکنون مسافران می‎توانند یک برنامه سفر و تعطیلات گیاه‎شناسی تفریحی را برای خود تعریف کنند ویک جا از شگفتی‎های طبیعت در قلمرویی واحد لذت ببرند.

گردشگران همچنین می توانند از 18 سوپر درخت یا درختان بسیار غول پیکر دراین باغ دیدن کنند که در باغ‎های ویژه‎ای با نام "باغ طلایی" و" باغ نقره ای" با ویژگی‎های مختلف و متنوع خود مراقبت می‎شوند. همچنین می توان گفت که این باغ نوعی میراث باغ‎ها و دنیایی از انواع گیاهان است که درعین حال بسیاری از گونه‎های جانوری از سنجاقک‎ها و مرغان ماهی خوار دریاچه‎ها را نیز در فهرست خود دارد.

گردشگران می‎توانند برای آگاهی کامل از این گونه‌ها به فهرست باغ مراجعه کنند و نیز علاوه بر آشنایی با زندگی طبیعی با استفاده از انواع فناوری‎های صوتی و تصویری و نور پردازی‎های مناسب امکان آشنایی با گیاهان و داستان زندگی و نحوه رشد و نمو آن‌ها را بدست آورند.

چانگ شی تاکید دارد که باغ شهر خلیج درسنگاپو، به هیچ وجه یک اثر مصنوعی از یک سوپردرخت ساخته از بتون و چراغ نیست، بلکه درواقع یک باغ عمودی است و تنه‎های بزرگ درختان را با 162.900 گیاه زنده شامل می شود که بیش از 200 گونه گیاهی دیگر از ارکیده و سرخس تا گل‎های گرمسیری را نیز تحت حمایت خود دارد.

این باغ دارای سیستم آبیاری و روش‎های نگهداری خاص هستند ولی در تمام 24 ساعت شبانه روز و درطول هفته به روی بازدید کنندگان باز است.


منبع : پایگاه شهر الکترونیک/میترااسدنیا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری