ضرورت امنیت ارتباطات اینترنتی در سفرهای نوروزی

کد خبر 15554 - 1392 12 | تاریخ: 1346 روز پیش-1392/12/27 | ساعت: 17:21

به دلیل پیشرفت فناوری‌های اطلاعات به ویژه در ارتباطات اینترنتی خارج ازمنزل، لازم است شهروندان در سفرهای نوروزی، به توصیه‌های امنیتی پلیس توجه کنند.

وی با بیان اینکه عده‌ای سودجو با راه‌اندازی صفحات و سایت‌های جعلی درفضای اینترنت، اقدام به تبلیغ تورهای ارزان قیمت داخلی و خارجی می‌کنند، افزود: این کلاهبرداران با ارائه قیمت‌های بسیار پایین، افراد را ترغیب می‌کنند تا ازخدمات آنان بهره‌مند شوند اما غافل ازاینکه بررسی‌ها نشان داده است که این تورهای ارزان قیمت تنها پوششی برای کلاهبرداری ازمسافران نوروزی است.

فرمانده انتظامی جهرم گفت: در صورت امکان درمسافرت‌ها و در مواقعی که برای اتصال به شبکه از اینترنت وای‌فای هتل‌ها و مکان‌های عمومی استفاده نکنید و از اینترنت وایمکس یا GPRS خودتان استفاده کنید؛ چراکه در استفاده از اینترنت وای فای شنود اطلاعات رد و بدل شده و همچنین دسترسی به اطلاعات رایانه شما فراهم‌تر می‌شود .

وی اضافه کرد: اگر از گوشی‌های موبایل هوشمند و یاتبلت‌ها استفاده می‌کنید، بر روی آنها برنامه های کاربردی و مفید نصب کرده تا درصورت گم شدن یاسرقت دستگاه به راحتی اطلاعات محلی که دستگاه شما در آن‌جا قراردارد را پیدا کنید.

ملک زاده با بیان اینکه اطلاعات سفرخود را در اینترنت به اشتراک نگذارید، بیان کرد: این اطلاعات می‌تواند عدم حضور شما در منزل را دراختیار سارقان قرار دهد.

به گفته رئیس پلیس انتظامی جهرم درصورتی که ازکافی‌نت‌ها استفاده می‌کنید پس از اتمام کار ازحساب کاربری خود ازشبکه‌های اجتماعی وایمیل‌ها خارج شوید و تاریخچه مرورگر و مابقی اطلاعات را پاک کرده و ازعدم ذخیره کلمه عبور ( پسورد) درسیستم مطمئن شوید.

وی اضافه کرد: همچنین در حدامکان در اینگونه مکان‌ها از وارد شدن به حساب بانکی یا وب‌سایت‌ها و ایمیل‌هایی که نیاز به ورود اطلاعات کلمه عبور باشد، پرهیز کنید.

این مسئول با بیان اینکه روزانه موجودی حساب‌های بانکی خود را کنترل کرده تا درصورت برداشت غیرمجاز و یاسوء استفاده، سریع از آن مطلع شوید، گفت: در صورت داشتن سرویس پیامک تراکنش توسط بانک، آن را فعال کرده تا هرگونه واریز و پرداختی به حساب شما سریع به اطلاع شما رسانده شود .

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: برروی فایل‌های و درایوهای خود درلپ تاپ و یا سایر وسایل الکترونیکی کلمه عبوراستاندارد (پسورد متشکل از اعداد و حروف و بزرگ و کوچک و کراکتر غیر قابل حدث و حداقل 8 کاراکتری ) بگذارید تا در صورت مفقودی اطلاعات شما به دست دیگران نیفتد.

فرمانده انتظامی جهرم با بیان اینکه به دقت مواظب دستگاه‌های حامل داده شامل گوشی تلفن همراه، دوربین عکاسی و هرنوع حافظه جانبی  همراه خود باشید و ازجا گذاشتن آنها در هتل‌ها و سوئیت‌ها خودداری کنید، تصریح کرد: به‌طور کلی اگر آن را گم کردید و یا به سرقت رفت به غیر از ارزش ریالی آن هیچگونه ضرر و سوءاستفاده‌ای متوجه شما نشود.

وی با بیان اینکه از کارت‌های اعتباری و اطلاعات حساب بانکی خود به خوبی مراقبت کنید، گفت: حین خرید، کارت اعتباری را خودتان در دستگاه POS بکشید و رمز را نیزخودتان وارد کنید و پس ازخرید ازطریق دستگاه کارت خوان حتما برگه رسید مشتری را از فروشنده بگیرید.

ملک‌زاده با بیان اینکه دقت کنید روی عابربانک تجهیزات مشکوک و اضافی نصب نشده باشد، افزود: به دلیل خریدهای نوروزی و شلوغی اماکن عمومی درهنگام خریدها، از تلفن همراه خود در این مکان‌ها استفاده نکنید و از قراردادن عکس‌های خانوادگی، شماره حساب‌ها و رمزهای بانکی بر روی تلفن همراه خودداری کرده تا درصورت سرقت گوشی همراه، این اطلاعات سبب سوءاستفاده های بعدی نشود.

رئیس پلیس انتظامی جهرم، تصریح کرد: با قراردادن رمزپین گوشی و همچنین رمزگذاری بر روی فایل‌های خود در تلفن همراه، مانع ازدستیابی افراد سودجو به آنها شوید.


منبع : تسنیم

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری