دژاوو - شعبده بازی مغز ما

کد خبر 15757 - 1393 01 | تاریخ: 1343 روز پیش-1393/01/01 | ساعت: 08:08

قضیه دژاوو یا دجاوو نیز از مسائلی است که باعث میشود بسیاری از مردم معتقد به وجود روح شوند. این مسئله وقتی رخ میدهد که انسان برای نخستین بار با صحنه ای مواجه میشود و گمان میکند که از قبل آن صحنه را دیده است و با آن آشنایی دارد.

کلمه دژاوو در زبان فرانسوی به معنی "از پیش دیده شده" است و توسط امیل بویراک (1851-1917) به این حالت اختصاص داده شده است و بعنوان یک اصطلاح علمی برای آن در آمده است.
اعتقاد به روح به دلیل تجربه دژاوو ریشه در نادانی افراد از طبیعت، و در این مورد بخصوص در مورد طبیعت مغز خودشان دارد. محققان مي گويند پدیده دژاوو هیچ ارتباطی با روح و مسائل رویایی دیگر ندارد، هرچند بسیاری تا آنجا که میتوانسته اند از این نادانی مشتریان خود استفاده کرده اند و خرافات خود را به مردم قبولانده اند. بسیاری از خرافه گرایان معتقد به تناسخ روح دژاوو را در ارتباط مستقیم با زندگی پیشین انسانها میدانند، اما توضیحی که یک خردگرا در مورد پدیده دژاوو دارد میتواند یکی از سه حالت زیر باشد.
در بسیاری از موارد انسان گمان میکند که این اولین باری است با چنین صحنه ای روبرو میشود، این درحالی است که وی قبلا نیز در همان موقعیت قرار گرفته است و با همان صحنه روبرو شده است اما در بار اول توجه کافی به محیط نکرده است یا اینکه به هر دلیل دیگری اطلاعات مربوط به آن موقعیت در حافظه او تضعیف شده باشد. محققان مي گويند مثلا اگر شخصی 50 سال سن داشته باشد و چندین کتاب خوانده باشد اصلا عجیب نیست که در موقع خواندن یک کتاب که جدیداً خریداری کرده است با خود بگوید "آیا من این کتاب را قبلاً نخوانده ام؟".

بنابراین در بسیاری از موارد این احساس به ما دست میدهد زیرا واقعاً قبلا این اتفاق افتاده است اما در حافظه ما کمرنگ شده است یا ما آنرا بطور کامل به یاد نمی آوریم. در برخی از موارد ممکن است انسان توصیف های شفافی از آن صحنه را از قبل از دیگران شنیده باشد یا خودش در مورد آن صحنه و موقعیت تفکر کرده باشد و در تخیلات خود آن موقعیت را تصور کرده باشد و حدس زده باشد و بنابر این وقتی با آن صحنه روبرو میشود احساس آشنایی با آن صحنه بکند. توضیح علمی پدیده دژاوو در ارتباط مستقیم با فرایند حافظه انسان است.
در مغز قسمتهای مختلفی وجود دارند که هرکدام با گذشته، حال و آینده سر و کار دارند. بطور کلی قسمتهای فوقانی مغز با آینده، قسمتهای نزدیک به گیجگاه با گذشته و قسمتهای زیرین با حال سر و کار دارند. در شرایط عادی قسمتهای فوقانی وقتی فعال میشوند که انسان به فکر آینده است و در مورد رفتارهایی که از خود نشان خواهد داد فکر میکند و قسمتهای نزدیک به گیجگاه زمانی فعال میشوند که انسان به خاطرات گذشته خود می اندیشد.


منبع : باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 3 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
Ade می گوید :‌ 06:32:52 - 1179 روز پیش

Man deja vu daram va mikham un ro ta hade aksaresh bishtar konam khahesh mikonam behem j bedin to emaila. Chek mikonam khahesh mikonam az shoma j bedid ke bedunam chejuri afzayeshes hbedam

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
فریبا القبه شعار کارشناس روانشناسی می گوید :‌ 18:02:00 - 1341 روز پیش

بسیار جالب بود به خصوص که روی عدم دخالت والدین ومربیان تاکید شده بود تا کودک در رویاهاغرق شده وخود راتخلیه نمایدوحتی از روی تفسیر نقاشی توسط متخصص می توان به درون کودک راه یافت وبعضی از مشکلا تش را حل کردونکته مهم دیگر که اشااره شده بود عدم کپی برداری وآموزش واقع گرایی پیش از موعد به کودک بود.با تشکر

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
مهناز می گوید :‌ 13:23:18 - 1342 روز پیش

خیلی جالب بود تقریبا برای همه این اتفاق افتاده است که حس کردیم جایی یا کسی را قبلا هم دیده یا تجربه کرده ایم ولی بخاطر نمی اوریم چطور؟

اضافه کردن نظر

ADVERTISING