کتابخوانی با والدین به کودک احساس امنیت میدهد

کد خبر 15760 - 1393 01 | تاریخ: 1341 روز پیش-1393/01/01 | ساعت: 08:20

برای اینکه کودکان را به کتاب خواندن مشتاق کنیم چه کنیم؟

ذهن کودک انباشته ازمجموعه ای از سوالات وندانسته هاست که برای پاسخ به آنها بزرگترین منبع اطلاعاتی که برای خود در نظر می گیردخانواده است.پس پایه گذاری این امر یعنی آشنایی باکتاب خوانی درذهن کودک ازهمان ابتدا بسیارساده ومؤثرمی باشد.
امروزه نقش کتاب‌خوانی در رشد ذهنی، اجتماعی و احساسی کودکان اثبات شده و تحقیقات بسیاری نیز درباره‌ی تاثیر کتاب به‌خصوص بر رشد و توانایی‌های زبانی و خلاقیت کودکان به انجام رسیده است.
از سنین پایین برای او کتاب بخوانید
ابتدا باید خواندن را برای کودک از سالهای نخستین تولد، آغاز کنیم، زیرا در سنین پایین، کنجکاوی کودک برای شنیدن و درک مطالب زیاد است کودک در سنین خیلی پایین ( شیرخوارگی ) که درکی از معانی واژه ها ندارد ولی از شنیدن صداهای متنوع شما و دیدن احساسات و عواطف شما لذت می برد با صدای آهسته، با لحنی گرم و دلنشین، با شور و حرارت برای نوزاد کتاب بخوانید با این کار می توانید بیش از پیش به او نزدیک شده (او را بغل کنید) و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید. وقتی که کودک از سنین پایین با کتابخوانی آشنا شود، همراهی شما به او کمک می کند که به تدریج نسبت به کتاب علاقه مند شود. و بعد ها نیز هنگام کتاب خواندن ، تجربه و احساس امنیت و لذت بردن درکنار شما را برای او باز آفرینی میکند .
کتاب بعنوان اسباب بازی
کتاب برای خردسالان نقش اسباب‌بازی ایفا می‌کند. آن‌ها از کتاب‌های رنگی و نقاشی‌دار خوش‌شان می‌آید. ارتباط کودک با کتاب، صرفا از راه خواندن قصه برای او فراهم نمی‌شود؛ بلکه بازی با کتاب، حتا پاره‌کردن و خط‌خطی کردن صفحه‌ها نیز باعث صمیمیت او با کتاب می‌شود.
سرگرمی مفید:
آنچه توجه کودکان را به‌خود جلب می‌کند پیش از هر ویژگی باید سرگرم‌کننده باشد. کودکان با کتابخوانی سرگرم می‌شوند؛ یک سرگرمی مفید‌، ساده و کم هزینه.

استفاده از ادبیات خاص کودکان:
ادبیاتی که بتواند جذاب و پویا باشد و کودک را به مطالعه جذب کند یکی از عوامل موفق در بالا بردن روحیه کتابخوانی در کودکان است.ادبیات کودکان شامل بخشی از فرهنگ شفاهی عامه مانند: لالایی ها، قصه ها ،داستانها، نمایشنامه ها، شعر ها و همچنین نوشته های غیر داستانی در زمینه دین، دانش اجتماعی، علم و کاربردهای آن، هنر وسرگرمی که هدف آن آموزش مستقیم نباشد، می شود.


منبع : روان نیوز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 4 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
فریبا القبه شعار کارشناس روانشناسی می گوید :‌ 18:18:35 - 1339 روز پیش

خو ب /ولی کم بود چون برای تقویت روحیه کتابخوانی در این روزها که والدین به بهانه مشغولیات زیاداز پخش نوار ودیدنCDبرای کودکان به جای در آغوش کشیدن و ایجاد روابط عاطفی عمیق تر استفاده می کنند خیلی بیشتر باید گفت ونوشت با سپاس فراوان

اضافه کردن نظر

ADVERTISING