گرانترین خودروی وارداتی در ایران

کد خبر 15808 - 1393 01 | تاریخ: 1363 روز پیش-1393/01/01 | ساعت: 17:48

آمارهای گمرک ایران نشان می دهد طی سالهای اخیر حجم بالایی از خودرهای لوکس به ایران وارد شده است، تنها در سال جاری بالغ بر ۱۰۶ دستگاه پورشه مدل ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ایران وارد شده اند، همین امارها نشان میدهد در سال ۹۲ بالغ بر ۲۲۳ دستگاه خودروی با قیمت بیش از ۷۰ هزار دلار از مرزهای ایران عبور کرده اند که از این تعداد بالغ بر ۱۰۱ دستگاه قیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار داشته اند، یعنی خروج بالغ بر ۲۲.۴ میلیون دلار فقط برای دور دور کردن برخی از جوانها در خیابانهای بالای شهر هزینه شده است.
569271-2014-3-18-10-8-59.gif Copy
گرانترین خودروی وارداتی که در گمرک ایران به ثبت رسیده است یک دستگاه فراری اسپایدر کروکی ۴۵۸ قرمز رنگ است که با قیمتی معادل ۲۴۰ هزار دلار در گمرک به ثبت رسیده است که  از امارات راهی ایران شده و در بندر نوشهر ترخیص شده است.
این وضعیت در مورد بخش عمده ای از خودروهای لوکس ترخیص شده در سال جاری قابل مشاهده است، ظاهرا در دوره ای ترخیص این کالاهای گران قیمت از برخی مبادی راحت تر صورت می گرفته و البته سود های فروش بهتری هم برای وارد کنندگان ایجاد می کرد.
واردات خودروی پورشه در برهه ای معادل ارزش گمرکی آن سود خالص برای فروشندگانش به همراه داشت و البته جالب اینجاست که سود برخی از این خودرو ها بیشتر از محل مابه التفاوت نرخ ارز رسمی و آزادی تامین می شد که برای خرید انها هزینه شده بود و به ازای آن گمرکی پرداخت نشده بود.
در سال ۹۲ متوسط قیمت ارز تخصیص پیدا کرده به واردات خودرو در یازده ماهه منتهی به بهمن ماه رقمی معادل ۱.۳ میلیارد دلار ارز برای برای کشور داشته است، متوسط قیمت دلار رسمی ارز برای واردات خودرو ۲۴۸۵ تومان بوده و متوسط قیمت هر دلار در بازار آزاد رقمی معادل ۳۱۸۲ تومان سر جمع تفات قیمت ارز آزاد و رسمی که حدود ۶۹۶ تومان است ضرب در کل ارز هزینه شده برای واردات خودرو رقمی معادل ۸۸۳ میلیارد تومان را نشان میدهد که یک قلم از کل رانت واردات خودرو به کشور محسوب می شود.
در چنین شرایطی البته دولت تلاش کرده است با افزایش میزان تعرفه واردات خودرو و تعیین ممنوعیت برای واردات خودروهای لوکس از این وضعیت نامطلوب اقتصادی را اصلاح کند.التبه شاید این وضعیت از بعد کلان اقتصادی تا حدی جبران شده باشد ولی نتیجه کار به نفع واردکنندگانی بوده است که می توانند از این مرزها عبور کنند. در سال جاری قیمت خودروهای لوکس به راحتی مرز میلیارد تومان را پشت سر گذاشته است، بی ام و X۵ که با قیمتی حدود ۷۳ هزار دلار در گمرک کشور به ثبت رسیده با قیمتی معادل ۱.۲ میلیارد تومان به مشتریان نهایی فروخته می شود، یعنی یک میلیار تومان تفاوت قیمت ورود به کشور تا فروش نهایی.
این سود ها به کجا می رود خود جای سوال دارد، واحد تولیدی که به سختی می تواند به رغم ایجاد اشتغال در سال گردش مالی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی خود را تامین کند در مقایسه با وارد کننده یک خودروی لوکس چه سودی می تواند برای خود متصور شود.
در سال ۹۳ که قرار است دولت به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی باشد به غیر از اصلاح قیمت های نسبی باید به دنبال اصلاح سودهای نسبی هم باشد، تولید کننده ای که تمامی طول سال با مشکلات فراوانی دست و پنچه نرم می کند تا نرخ سود معینی را بدست بیاورد به طور حتم باید نسبت به یک وارد کننده صرف شرایط بهتری داشته باشد در غیر این صورت تولید کنندگان ماهم تن به تولید نداده وضعیت به مانند گذشته باقی می ماند.
راننده خطی که به زمین و زمان ناسزا می گفت و ترافیک ناشی از خودروهای لوکسی که برای وقت گذرانی مسیر کسب روزی او را بسته بودند نمادی از تمامی فعالین اقتصادی هستند که در این سالهای پشت سر وارد کنندگان و سودهای غیر منطقی آنها مجبرو به زمین گیری شده اند.
 


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 9 چند است؟

ADVERTISING