قدرت شفا‌‏دهندگی هنرهای نمایشی

کد خبر 15865 - 1393 01 | تاریخ: 945 روز پیش-1393/01/01 | ساعت: 23:26

007-Feitian_reserve-edit_1touch_sm-1024x796-676x450

تاریخ هنرهای نمایشی به‌‏قدمت تاریخ بشریت است؛ زیرا آواز، رقص، نقاشی، نوازندگی و آهنگ‎سازی بخش لازمی از زندگی انسان هستند.

ممکن است از افرادی که در این‌‏گونه نمایش‌‏ها شرکت می‌‏کنند، شنیده باشید که چه‎قدر شادمان هستند و زمانی‌‏که آواز می‌‏خوانند، می‌‏رقصند یا می‌‏نوازند، تا‌‏چه‌‏اندازه احساس سلامتی می‌‏کنند.

طب چینی نظریه‌‏ای مبنی‌‏بر قدرت شفادهندگی و پرورش انسان در هنرهای نمایشی دارد.

پنج اندام بدن

طب سنتی چین (TCM)، فرای سطحی ساختاری، به بدن انسان می‌‏نگرد و قادر‎به مشاهده و ترسیم بدن انسان در سطح انرژی است. پزشکان طب سنتی چین، می‌‏توانند رابطه‌‏ای میان اندام‌‏های بدن و نحوه‌‏ی تفکر، احساسات و واکنش نسبت‌‏به مسائل را ببینند که فراتر‌‏از پزشکی نوین است.

طب چینی، دستگاه بدن را به‌‏عنوان شبکه‌‏ای فعال در‌‏نظر می‎گیرد که مرکز آن پنج عضو اصلی است: کبد، قلب، طحال، شش‌‏ها و کلیه‌‏ها.

هریک از این اعضا از‌‏نظر فیزیکی و روانی مرتبط هستند. برای مثال پزشکی نوین می‌‏گوید که کبد محل سوزاندن غذا و رفع مسمویت دارویی است. اما بر‌‏اساس طب چینی، مسئول پنداره و خلق و خوی و همچنین برنامه‎ریزی، تصمیم‌‏گیری و قضاوت نیز هست.

می‌‏دانیم که کلیه‌‏ها، ادرار تولید می‌‏کنند که باعث ضدعفونی مایعات بدن می‌‏شود؛ اما بر‌‏طبق طب چینی، آن‌‏ها مسئول عملکرد مغز، شنوایی، سلامت استخوان‌‏ها، باروری، عمل جنسی، عملکرد مثانه و روده و نیرودهنگی و انگیزش نیز می‌‏باشند.

طحال یکی‌‏از اندام‌‏های مهم بدن است که مسئول گوارش و فرایندهای متابولیسمی در بدن می‌‏باشد. با‎کمک طب چینی متوجه شده‎ایم که طحال مسئول توانایی تحلیل، استدالال و پردازش اطلاعات است.

بدن انسان در مشاهده در‎سطح انرژی، همواره در تعامل با انرژی محیط است؛ بنابراین هر چیزی که می‌‏بینیم، می‌‏شنویم و احساس می‌‏کنیم همانند نحوه‎ی تفکر و عمل در زندگی، بر سلامت اندام‌‏های بدن اثر می‌‏گذارد.

تأثیر صدا بر سلامت

طب چینی  پنج صدای اصلی را شناسایی کرده است. هر‎یک تأثیری متفاوت بر اندام‌‏ها و عملکردشان دارد. این پنج صدا «گونگ»، «جایو»، «شانگ»، «ژنگ» و «یو» است.

هنگامی‌‏که از این پنج صدا به‌‏شکلی متوازن و آرام در آهنگ‌‏سازی استفاده شود، تأثیری مثبت بر پنج عضو اصلی بدن می‎گذارد؛ در‎نتیجه، این ترکیب متوازن و ملایم، در توازن انرژی در بدن و ذهن کمک می‎کند.

قدرت شفادهندگی موسیقی سالیان سال، در‌‏طول تاریخ شناخته شده است و افراد می‌‏توانند تأثیرات آن را احساس کنند.

هنگامی‎که از یو‌‏یو ما، درباره‌‏ی قدرت شفادهندگی موسیقی پرسیده شد، او به‎سادگی پاسخ داد: «مگر همه چیز موسیقی نیست؟»

امروزه، بسیاری‌‏از بیمارستان‌‏ها و مراکز تندرستی و سلامتی از موسیقی‌‏درمانی استفاده می‌‏کنند. دانشمندان دانشگاه استانفورد متوجه شده‌‏اند که بیماران مسن که به افسردگی مبتلا بودند، اعتماد‌‏به‌‏نفس خود را باز‌‏یافته‌‏اند و خلق‌‏و‌‏خوی آن‎ها بعد‌‏از موسیقی‌‏درمانی بهبوده یافته است.

همچنین تحقیقات نشان می‌‏دهد که گوش کردن به موسیقی موجب کاهش فشار خون، تثبیت ضربان قلب، تسکین افسردگی، کاهش اضطراب قبل‌‏از شروع درمان، افزایش تمرکز و خلاقیت، کاهش نیاز‌‏به آرام‌‏بخش‌‏ها و مسکن‌‏ها (در‌‏طول و بعد‌‏از عمل جراحی)، کاهش تهوع بعد‌‏از شیمی‌‏درمانی و همچنین بهبود ثبات مبتلایان به پارکینسون می‌‏شود.

جای تعجبی نیست که در چین ماهیت موسیقی، بخش مهمی در درمان به‌‏شمار می‌‏رفته است. درواقع، این ویژگی درمانی موسیقی در افسانه‌‏های چین، مبنایی تاریخی دارد. امپراطور زرد یا هوانگجی، الهه‌‏ی جنگ، چی یو را با‌‏استفاده‌‏از ضربات قدرتمند سربازانش به طبل، شکست داد.

در‌‏آن‌‏زمان، طبل  الهام‌‏بخش شجاعت بود و موجب پیروزی در جنگ می‌‏شد. در این نبرد، سربازان با کوبیدن بر طبل باعث ضربه به ناخوداگاه دشمن شدند.

امپراطور مهربان زرد، سازی زهی ساخت که برای شفای افراد زخمی استفاده می‌‏شد تا آن‌‏ها را از مرگ نجات دهد. بنابراین، موسیقی برای درمان استفاده می‌‏شد. بعدها، گیاهان نیز به‌‏همین ‌‏منظور استفاده می‌‏شدند؛ بنابراین، ماهیت موسیقی و گیاهان یکی است.

اهمیت رنگ

رنگ مثل نور دارای انرژی است و با بدن، ذهن و روح سخن می‌‏گوید. رنگ‌‏درمانی که با‌‏نام کروموتراپی نیز شناخته می‌‏شود، از دوران باستان مورد استفاده قرارمی‌‏گرفته است. بر‌‏طبق شواهد آزمایشگاهی، رنگ‌‏درمانی می‌‏تواند، احساسات را تغییر دهد و حتی بر فشار خون تأثیر بگذارد.

پنج رنگ اصلی در طب چینی عبارتند‌‏از: سبز، قرمز، زرد، سفید و سیاه. هر رنگ بر اندام خاصی از بدن موثر است:

  • سبز در کبد
  • قرمز در قلب
  • زرد در طحال
  • سفید در شش‌‏ها
  • سیاه در کلیه‎ها

احساسات

همه‌‏ی موارد ذکر شده به احساسات مربوط می‌‏شوند. اگر صدا و رنگ بر انرژی اندام‌‏های انسان اثر بگذارد، بر احساسات بشر نیز موثر خواهند بود. هر یک از این اندام‌‏ها به احساس خاصی مربوط می‌‏شوند:

  • کبد بر عصبانیت
  • قلب بر شادمانی
  • طحال بر نگرانی
  • شش‌‏ها بر ناراحتی و غم
  • کلیه‌‏ها بر ترس

احسسات یک انسان معمولی، سالم است؛ اما زمانی‌‏که احساسات، افراطی و خارج‌‏از کنترل شود، با ایجاد اختلال در عملکرد ارگان‌‏های بدن، تأثیر منفی بر ذهن، بدن و روح انسان می‌‏گذارد.

از‌‏سویی دیگر، هنگامی‌‏که انرژی ارگان‌‏های بدن، به‌‏هم بریزد، خلق‌‏و‌‏خوی انسان نیز عوض خواهد شد؛ بنابراین هر چیزی که بتواند احساسات انسان را ثابت و متعادل نگه دارد، قدرت شفادهندگی خواهد داشت.

برای افزایش سلامتی و درمان طبیعی، زمانی را برای شرکت در اجراهایی با موسیقی و رنگ‌‏هایی آرامش‌‏بخش و ملایم به‌‏خود اختصاص دهید.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 2 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING