پنتاگون : امریکا نفتکش توقیف شده را به مقامات لیبی تحویل خواهد داد

کد خبر 15923 - 1393 01 | تاریخ: 1278 روز پیش-1393/01/02 | ساعت: 10:34

گروه کوماندویی فک های نیروی دریایی امریکا اوایل دوشنبه در نزدیکی ساحل قبرس از یک قایق بادی پا به عرشه نفتکش ˈ مورنینگ گلوری ˈ گذاشته و کنترل این کشتی را ظرف کمتر از دو ساعت به دست گرفتند بی آن که کسی آسیب ببیند یا این که تیری شلیک شود.

سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون اظهار کرد : ما قصد داریم ظرف یکی دو روز آینده مورنینگ گلوری را در آبهای بین المللی و درست در خارج از خط آبی سرزمینی لیبی به مقامات این کشور تحویل دهیم . ˈ

وارن گفت : امریکا همچنین قصد تحویل سه رباینده لیبیایی و 21 خدمه اصلی نفتکش را دارد که به گفته پنتاگون ، شش پاکستانی ، شش هندی ، سه سریلانکایی ، دو سوری ، دو سودانی و دو اریتره ای را شامل می شود.

وی گفت :ˈ تا آنجا که من اطلاع دارم هیچ یک از خدمه نفتکش از امریکا تقاضای پناهندگی نکرده است . ˈ

نفتکش مورنینگ گلوری تحت اسکورت ناوشکن یواس اس استوت قرار داشت که دارای موشک هدایت شونده است .

اما به گفته وارن ، این ناوشکن روز چهارشنبه مرخص شد و نفتکش اکنون تحت اسکورت ناوچه یواس اس الرود با موشک هدایت شونده قرار دارد

به گفته وی ، حدود 34 ملوان ناوچه الرود در نفتکش مورنینگ گلوری بسر می برند.

مورنینگ گلوری که یک نفتکش دارای پرچم کره شمالی است و پس از این حادثه پیونگ یانگ آن را به حال خود رها کرده است، در بندر السیدر یک بندر لیبی که تحت کنترل شورشیان ضد دولت قرار دارد بارگیری کرده و شورشیان قصد داشتند این نفت را در بازار جهانی بفروشند.

مردان مسلحی که خواستار خود مختاری منطقه ای و سهمی از ثروت نفتی هستند سوار این کشتی شده و ضمن فرار از دست نیروی دریایی لیبی خود را به آبهای بین المللی رسانده و یک بحران سیاسی در طرابلس آفریدند که به سقوط نخست وزیر این کشور منجر شد.


منبع : خبرگزاری رویترز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار