جدال اقتصاددانان بر سر حداقل دستمزد در آمریکا

کد خبر 16177 - 1393 01 | تاریخ: 1335 روز پیش-1393/01/04 | ساعت: 22:23

صدها اقتصاددان از باراک اوباما خواسته اند که پس از پنج سال میزان حداقل دستمزد را افزایش دهد اما در سوی دیگر صدها اقتصاددان نیز مخالف چنین اقدامی‏ هستند.
 در حالیکه انتظار می‏رود باراک اوباما نسبت به افزایش حداقل دستمزد در اقتصاد آمریکا اقدام کند جدالی سخت میان اقتصاددانان بر سر اثرات اقتصادی چنین اقدامی در گرفته است. اکنون حداقل دستمزد در آمریکا ۷.۲۵ دلار برای هر ساعت است که این رقم از سال ۲۰۰۹ تعیین شده و تاکنون تغییر نکرده است. اکنون بیش از ۶۰۰ اقتصاددان در نامه ای سرگشاده به باراک اوباما از وی خواسته اند که نرخ حداقل دستمزد را در سه مرحله افزایش دهد به طوری که برای مدت سه سال نرخ حداقل دستمزد هر سال به میزان ۹۵ سنت افزایش یابد تا جایی که در سال ۲۰۱۶ به ۱۰.۱۰ دلار برای هر ساعت برسد. در این صورت میزان درآمد فردی که تمام وقت با حداقل دستمزد کار می‏کند از ۱۵ هزار دلار در سال به ۲۱ هزار دلار در سال خواهد رسید. این گروه از اقتصاددانان معتقدند که چنین اقدامی باعث می‏شود تا نرخ حداقل دستمزد با نرخ تورم هماهنگ شود.
در میان بیش از ششصد اقتصاددانی که نام آن ها در انتهای این نامه آمده اسامی افراد مشهوری مانند جوزف استیگلیتز (برنده نوبل اقتصاد)، دنی ردریک، رابرت سولو و لارنس سامرز دیده می‏ شود.
البته همه اقتصاددانان در مورد لزوم افزایش نرخ حداقل دستمزد هم نظر نیستند چرا که در سوی دیگر نیز بیش از ۵۰۰ اقتصاددان در بیانیه ای اعلام کرده اند که افزایش حداقل دستمزد در عمل به نفع اقتصاد آمریکا و خانواده های آمریکایی نیست چرا که روند بهبود اقتصاد آمریکا در شرایط فعلی شکننده است و در صورت افزایش نرخ حداقل دستمزد، هزینه تولید افزایش یافته و بار مالی بیشتری به مصرف کنندگان وارد می‏شود. این گروه از اقتصاددانان به این نکته اشاره کرده اند که افزایش حداقل دستمزد به ۱۰.۱۰ دلار در هر ساعت تا سال ۲۰۱۶ باعث از بین رفتن ۵۰۰ هزار شغل در اقتصاد آمریکا خواهد شد. گرگوری منکیو، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد، یکی از مشهورترین افرادی است که نام او در بیانیه مخالفان افزایش حداقل دستمزد دیده می‏شود.
هفته نامه اکونومیست نیز چندی پیش به باراک اوباما توصیه کرده بود که در مورد افزایش حداقل دستمزد محتاطانه تر عمل کند چرا که اجرای چنین طرحی ممکن است به مانعی برای ورود جوانان جویای کار به بازار اشتغال شود و بیکاری در میان جوانان را افزایش دهد. در میان بحث های اقتصاددانان در مورد حداقل دستمزد، موضع گیری مدیر قهوه فروشی های زنجیره ای استارباکس نیز جالب توجه است. هوارد شولتز که شرکت او یکی از بزرگترین کارفرمایان آمریکا محسوب می ‏شود از طرح افزایش حداقل دستمزد دفاع کرده و گفته که بعید می‏داند اجرای چنین طرحی به افزایش بهای قهوه استارباکس منجر شود. البته شرکت استارباکس معمولا سیاست هایی را اتخاذ می‏کند که در آن منافع کارکنان شرکت نی لحاظ شود، برای مثال استارباکس نخستین شرکت آمریکایی بود که حتی کارکنان پاره وقت را نیز بیمه کرد.


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 4 چند است؟

ADVERTISING