سفرهای دریایی درشمال ایران

کد خبر 16227 - 1393 01 | تاریخ: 1337 روز پیش-1393/01/05 | ساعت: 13:37

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به وجود 338 کیلومتر نوار ساحلی و جاذبه های دریایی گفت: جای دریا در زندگی و گردشگری خالی است.
دلاور بزرگ نیا در حاشیه ستاد هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی بر لزوم توسعه گردشگری دریایی تاکید کرد و گفت: باید دریا را در زندگی، شعر و سفرهای خود وارد کنیم.
گردشگری دریایی، یکی از جاذبه‌های سواحل و بنادر است. این جاذبه گردشگری علاوه بر درآمدزایی بالا،‌ در توسعه توریسم نیز نقش به‌سزایی دارد. با این‌حال برخی از کشتی‌های فعال در این حوزه هنوز سوت اول خود را نکشیده، زمین‌گیر شدند.
سالهاست که نوار ساحلی شمال برای تبدیل شدن به قطب گردشگری در حال برنامه ریزی و مطالعات است و گفته می شود به زودی توسعه آن کلید می‎خورد.
سواحل شمال هم که اولین بار صدای سوت کشتی میرزا کوچک خان را شنید شاهد پوسیدن تنها کشتی تفریحی خود کنار اسکله است.
در نتیجه باید فکری به حال وضعیت گردشگری دریایی شمال کرد. این زیرمجموعه از صنعت گردشگری که ظرفیت‌هایش به دلیل بی‌مهری مسئولان سازمان گردشگری و میراث فرهنگی مغفول مانده، به گفته کارشناسان این صنعت نیازمند توجه دولت یازدهم است.
کارشناسان معتقدند با راه‌اندازی خطوط مسافری در خزر 17 هزار شغل ایجاد شده و در حدود 16 میلیون مسافر سالانه به این شیوه سفر خواهند کرد.

مایا امید ها را زنده کرد
به‌زودی کشتی تفریحی مسافربری مایا که توسط یک نخبه بابلسری طراحی و ساخته شده است، در دریای مازندران به آب انداخته می‌شود.
کشتی تفریحی مسافربری مایا که توسط یک نخبه بابلسری طراحی و بدون دریافت هیچ‌گونه تسهیلات بانکی ساخته شد به‌زودی توسط مسئولان کشوری و استانی در دریای مازندران به آب انداخته می‌شود.
این کشتی با بکارگیری تکنیک‌های روز دنیا در زمینه تولید کشتی در منطقه صنعتی میرود شهرستان بابلسر ساخته شده است.
نادر میرزایی طراح و سازنده این کشتی گفت: از ویژگی‌های منحصر به فرد مایا این است که دارای سکان و فرمان نیست.
وی افزود: این کشتی با وزنی حدود 12 تن، طولی معادل 12 متر، عرض 85/4 متر و ارتفاع 6 متر قابلیت جابجایی 40 مسافر و سه خدمه را دارد.
میرزایی یکی از اهداف خود در ساخت این کشتی را فعال نمودن بیش از پیش گردشگری دریایی در سواحل دریای مازندران دانست و گفت: با این وسیله بتوانیم توان بالقوه گردشگری دریایی را در این منطقه به بالفعل تبدیل کنیم.
این نخبه بابلسری تقویت احساس خودباوری متخصصان داخلی در زمینه تولید شناورهای دریایی را از دیگر اهداف ساخت این کشتی دانست.
طراح و سازنده کشتی مایا ادامه داد: سیستم رانشی این کشتی زیبا و مجهز به دو موتور مستقل ملخی هر یک با قدرتی در حد 200 اسب بخار و در مجموع 400 اسب بخار است.
میرزایی با بیان اینکه این کشتی در سه طبقه ساخته شده است، عنوان کرد: برای تامین توان لازم الکتریکی کشتی یک ژنراتور پر توان 15 کیلو وات برای رفع کلیه نیازهای روشنایی – برودتی – تجهیزات شخصی و الکترونیکی مسافران و برای راه‌اندازی شبکه وای فای و اینترنت بیسیم کشتی و دیگر تجهیزات بکار گرفته شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بدنه این کشتی زیبا با یک طراحی ویژه و منحصر به فرد از جنس فایبرگلاس ساخته شده است که نوع طراحی آن از نوع دولگنه معروف به کاتامارا است تا بتواند به بالاترین پایداری و امنیت در طوفان‌ها و شرایط جوی نامساعد بهره ببرد.منبع : گردشگرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری