جهان شورشیان سوریه را فریب داد

کد خبر 16451 - 1393 01 | تاریخ: 1338 روز پیش-1393/01/06 | ساعت: 23:30

ولیعهد عربستان سعودی در نشست اتحادیه عرب در کویت، جامعه بین‌المللی را متهم کرد که شورشیان سوریه را فریب داده است. این نشست در حالی برگزار شد که روابط عربستان و قطر، دو حامی اصلی شورشیان سوریه به شدت سرد شده است.
20140326062215-119

کرسی خالی سوریه در نشست سران اتحادیه عرب در کویت

احمد جربا، رهبر ائتلاف ملی سوریه نیز در نشست امروز اتحادیه عرب گفت که کرسی خالی سوریه در این اتحادیه و کلیه سفارتخانه‌های سوریه در خارج از این کشور باید در اختیار مخالفان قرار داده شود.

آقای جربا گفته است که تحویل ندادن کرسی سوریه به مخالفان، این پیام را به بشار اسد می‌دهد که به "کشتن مردم همچنان ادامه دهد".

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در سخنان خود دولت سوریه را متهم کرد که به دروغ وانمود می‌کند که راه حل سیاسی را قبول کرده، اما واقعیت این است که دولت سوریه تنها در حال خریدن زمان است

اختلاف نظر بر سر مصر

بیشتر کشورهای شرکت کننده در اجلاس سران اتحادیه عرب در مورد بحران سوریه "توافق نظر" داشتند، اما مصر و اخوان المسلمین، موضوعی است که باعث بروز شکاف میان کشورهای عضو اتحادیه شده است.

امیر قطر در سخنان امروز خود خواهان گفت‌و‌گوی سیاسی در مصر شد. دولت تحت حمایت نظامیان در مصر به شدت اخوان المسلمین و هوادارانش را سرکوب کرده و اخیرا  صدها نفر از اعضای آن را به اعدام محکوم کرده است.

این اختلاف نظرها، قطر را در مقابل عربستان، مصر، بحرین و امارات قرار داده و باعث  سرد شدن روابط میان این کشورها شده است.

قطر از حامیان اخوان المسلمین در مصر بود، اما عربستان و متحدانش با آن مخالفت بودند.

عربستان، بحرین، امارات و مصر اخیرا سفرای خود را از قطر فراخواندند و این کشور را به دخالت در امور داخلی خود متهم کردند.

این در حالی است که نخست وزیر عراق هم دولت‌های عربستان و قطر را به تلاش   رای بی ثبات کردن عراق متهم کرده است.

اما امروز امیر قطر در سخنان خود اتهامات عراق را رد کرد و گفت برای کشورهایی که نتوانسته‌اند، وحدت ملی خود را حفظ کنند، "نامناسب است که سایر کشورهای عربی را به حمایت از تروریسم متهم کنند


منبع : گردآوری: گروه خبری 3نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار