عوامل رضایت شغلی و افزایش بهره وری

کد خبر 16589 - 1393 01 | تاریخ: 1332 روز پیش-1393/01/08 | ساعت: 15:13

مقدمه :
مدیران صنایع و موسسات بازرگانی در ارتباط با پرسنل با مشکلات زیادی مواجه هستند. رقابتهای ملی و بین المللی به نحو روزافزونی صنایع را متوجه ضرورت کارائی بیشتر روشهای تولید کرده اند. مشغله
دائمی مدیران مقوله بهره وری می باشد که می خواهند تولیدات بیشتری از منابع موجود بدست بیاورند.
روش متداول همان تقسیم بیشتر کار به اجزا کوچکتر است که بتدریج پرسنل مهارت زیادی در کارش بدست می آورد. اما کسب چنین مهارتهائی یک زیان عمده دارد. انسانها آدم آهنی(ربات)نیستند و یکنواختی کارهای تکراری خاصه وقتی اراده و خلاقیت پرسنل در آن دخیل نباشد، دیر یا زود باعث ناراحتی روحی وی می شود و در پی آن غیبت و بی دقتی افزایش و علاقه به کار و کارائی اش کاهش یافته و در
نهایت نرخ حادثه افزایش می یابد. لذا پیشنهاد می نمایم یازده پارامتر مشروحه ذیل بعنوان یک پروژه با
عنوان(طراحی سیستمی جهت رضایت شغلی و افزایش بهره وری)در صورت موافقت در دستور کار واحد سیستمها قرار گیرد. زیرا که در رابطه با مواردی شبیه این در این کارخانه بصورت اساسی تا کنون اقدامی نشده است.
214655_jobsatisfaction Copy
عوامل رضایت شغلی و افزایش بهره وری :
1-عوامل محرک :
عبارت است از فرصت برای کسب موفقیت، معروفیت و پیشرفت و ترفیع.
2-ثبات شغلی :
این عامل وقتی سطح بیکاری بالا باشد، ویژگی مهمی محسوب می شود. برای پرسنل بسیار رضایتبخش است. که شرکتی که در آن کار می کند، دارای وضع با ثباتی باشد.
3-حقوق :
البته منظور حقوقی نیست که پرداخت می شود، بلکه حقوقی است که معتقدند باید به آنها پرداخت شود.
4-پیچیدگی و تنوع شغل :
در مقابل کارهای تخصصی ساده و یکنواخت، پرسنل به کارهائی که توان ذهنی را به کار گرفته و به آنها فرصت استفاده از مهارتها، تجربه، خلاقیت، ذوق و استعدادشان را می دهد، بسیار دوست دارند. زیرا سبب
ارضای تعدادی از نیازهایشان شده و باعث می گردد که خودشان را درک کنند.
5-شرکت در تصمیم گیری ها :
پرسنل علاقه دارند استقلال داخلی و اجازه انجام کار داشته باشند، حتی اگر این دو منجر به قبول مسئولیت
باشد. آنها علاقه دارند بر روشها و ریتم های کاری که انجام می دهند، کنترل داشته باشند.
6-توجه و وارد شدن به کار :
پرسنل دوست دارند به خاطر پیچیدگی و تنوع کاری اش، از او خواسته گردد که توجه بیشتری به کارش مبذول دارد. این امر برای او بدین معنی استکه، او بیشتر از یک قطعه یدکی ارزش دارد، او در مقابل کاری که می کند مسئول است و غالبا خودش بازرس خویش است.
7-محصول :
پرسنل علاقه دارند که نتیجه کار خود را در یک واحد تولید کامل ببینند(محصولی که در هویت دادن به آن هر چند سهم ناچیزی داشته است).
8-مسئول :
شخصیت یک مسئول مستقیم، اثری مهم در رضایت شغلی کارگر دارد، همچنین بسبار اهمیت دارد که مسئول مستقیم در سطح خوبی از لیاقت و شایستگی باشد. اگر پرسنل به قضاوت مسئول اعتماد داشته باشند، طرز تلقی اش بهتر خواهد بود.
9-محیط :
نباید از اوضاع فیزیکی کارخانه غافل بود. یک محل کار مناسب باید عموما از نظر روشنائی، گرما، تهویه،
سقف، صندلی، رخت کن، حمام، کمک های اولیه، محلهای(غذا خوری و استراحت)کامل باشد تا به این وسیله پرسنل رضایت داشته و سلامتی اش تامین گردد.
10-روحیه :
اشکال عمده ای که منشا سایر اشکالات ذکر شده است، روحیه نداشتن پرسنل است. مدیران بویژه مدیران سطح پائین و میانی از طریق دوستی و برقراری روابط صمیمانه بین پرسنلی که با هم کار می کنند،
می توانند به نحو قابل ملاحظه ای در بالا بردن روحیه پرسنل موثر باشند.
11-تاثیرات خارجی :
معمولا پرسنل قادر نیستند زندگی خصوصی شان را از کارشان جدا کنند و بهمین دلیل در صورت بروز مشکلاتی در محیط خارج از کار، تاثیر آن مشکلات در محیط کار بصورت آرامش نداشتن و عدم تمرکز فکر نمایان می گردد. سرپرستان و مسئولان با هوش در رابطه با شناخت مشکلات پرسنل و اقدامهای ممکن برای رفع آنها عملکردشان بسیار به سبک شدن مشکلات پرسنل کمک خواهد کرد.

نتیجه گیری :
تعیین دستورالعملی برای ایجاد رضایت شغلی و افزایش بهره وری کار آسانی نیست، به این معنی که شاید
در عمق نظریه رضایت شغلی، طرح ریزی دوباره(شرح شغل، نیازها)و بعضی اوقات یک تغییر اساسی در نظر مدیریت، نهفته باشد. ضمنا طراحی سیستم(رضایت شغلی و افزایش بهره وری)در صورتی موثر خواهد بود که منافع حاصل از آن نصیب هر دو طرف(شرکت و پرسنل)گردد.


منبع : مرجع علوم مدیریت ایران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 5 چند است؟

ADVERTISING