خطر گم شدن در طبیعت

کد خبر 16601 - 1393 01 | تاریخ: 1332 روز پیش-1393/01/08 | ساعت: 18:22

اگر در طبیعت گم شدید یا احساس خطر کردید که از راه درست منحرف شده‌اید و یا در وسط بوته‌زاری گیر افتادید، خود را نبازید! ابتدا سعی کنید بر ترس و اضطراب و احساس دلتنگی و تنهایی خود مسلط شوید و بعد نکات زیر را رعایت کنید؛ از تلاش و تقلا بپرهیزید و در گوشه‌ای آرام بنشینید و اگر غذایی با خود دارید، کمی بخورید و بعد راه بیفتید و اگر نقشه‌ای با خود ندارید سعی کنید تا از آنچه که در منطقه پیش‌رویتان می‌بینید، نقشه‌ای ترسیم کرده و اگر توانستید سمت شمال را تعیین کنید.
 
از محلی که شروع به حرکت می‌کنید سعی کنید، دستمال کاغذی و یا تکه پارچه‌های رنگی یا دستمال گردن و یا هر چیز پارچه‌ای که دارید به درختان آن منطقه آویزان کنید و علامتی از خود به جای بگذارید تا در صورتی که در مسیر انتخاب شده راه بازگشت را پیدا نکردید بتوانید دوباره به همان جایگاه اول خود برگردید. اگر می‌توانید روی تپه بلندی بروید و یا از درخت بلندی بالا روید و از آن بالا به اطراف خوب نگاه کنید تا شاید محل آشنایی ببینید. اگر به شناسایی محیط اطراف خود پرداختید، ولی راه برگشت را پیدا نکردید، دوباره به همان محل اولیه برگردید و مسیرهای بعدی را امتحان کنید.
 
اکثر آنهایی که در طبیعت گم می‌شوند، چون می‌ترسند گیج می‌شوند و خود را می‌بازند، فکر می‌کنند از مسیر خود خیلی دور افتاده‌اند، در حالی که اینطور نیست و گاهی مه، برف و انعکاس نورهای غیرعادی آنها را نسبت به مکانی که هستند، گمراه می‌کنند.به‌هرحال در هر سفر طبیعت دوراندیش باشید و آدرسی از محلی که می‌روید در منزل بگذارید تا در صورت تاخیر در بازگشت بتوانند دنبال شما بگردند.
 
برای پیدا کردن جهت درست حرکت خود به آسمان نگاه کنید. طبق قرارداد 4 جهت اصلی داریم (شمال، جنوب، مشرق، مغرب) که با پیدا کردن یکی از آنها می‌توان جهات دیگر را به راحتی مشخص نمود. بدین‌ترتیب که هرگاه رو به شمال بایستید، پشت‌سر شما جنوب و سمت چپ شما مغرب و سمت راست شما مشرق خواهد بود.صبر کنید شروع یک راه برای تعیین جهت در طول روز این است که چوبی را در زمین فرو کنید و انتهای سایه آن را با سنگی نشانه بگذارید و کمی منتظر شوید و دوباره انتهای سایه آن را با سنگ دیگری نشانه‌گذاری کنید.
 
مسیر یک خط که از اولین سنگ به دومین سنگ کشیده شود، جهت شرق را نشان می‌دهد. با دقت و تیزبینی و با کمک نشانه‌های آسمانی و حافظه خود می‌توانید بر ترس و نگرانی خود چیره شوید و با اطمینان در طبیعت به راه خود ادامه دهید.


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری