معنی واقعی باتقوی بودن...

کد خبر 16671 - 1393 01 | تاریخ: 944 روز پیش-1393/01/09 | ساعت: 14:43

 

جانگ یونگ رویای خیلی عجیبی دید. او وارد کاخی آسمانی شده بود و هنگامی‌‏که می‌‏خواست بنشیند، یک موجود الهی اعلام کرد «هوآنگ جیانجی وارد می‌‏شود». با ورود هوآنگ، یک موجود الهی که لباسی همچون رداهای دائوئیستی پوشیده بود برای پیشواز از مهمان جدید و نشاندن او در صندلی‌‏ای بالاتر از جانگ، به پایین فرود آمد.

جانگ که یک مقام رسمی مهم در سلسله‌‏ی سونگ شمالی (۹۶۰-۱۱۲۷) و شهردار شهر چنگدو در استان سی‌‏چوآن بود، گیج شده بود. بیشتر اینکه جانگ خود را مأموری درست‌‏کار می‌‏دانست و همیشه در اداره‌‏ی عمومی صادقانه رفتار می‌‏کرد و در برقراری عدالت توانا بود.

جانگ با خودش فکر کرد: «هوانگ جیانجی چه کسی است و چرا موجودات آسمانی به او بیشتر از من توجه می‌‏کنند؟»

صبح روز بعد، جانگ در جستجوی پیدا کردن هوآنگ بود و همان‌‏گونه که مقدّر شده بود بالاخره او را یافت؛ ولی وقتی پی‌‏برد که هوآنگ یک کشاورز است بسیار متعجب شد. بعد از اینکه جانگ خوابش را برای هوآنگ تعریف کرد، به او گفت: «تو چگونه هر روز برای انجام کارهای خوب وقت پیدا می‌‏کنی تا حدی که توانستی احترام عظیم موجودات الهی را بدست آوری؟ من نمی‌‏دانم که چگونه با شغلی که داری می‌‏توانی تقوای زیادی بدست آوری».

هوانگ کشاورز پاسخ داد: «من کار خارق‌‏العاده‌‏ای انجام ندادم، فقط صرفاً مراقبت (شخم زدن، کشت و برداشت) زمین خودم هستم. هنگامی که آخرین دانه محصول را برداشت می‌‏کنم باز هم مقداری اضافه، با قیمت مناسب می‌‏خرم و از آنجا که کارم تمام شده و به آن مقدار اضافه نیازی ندارم، آنها را در سالِ پیشِ رو، به آن کشاورزان فقیری که بدشانسی آوردند و محصول خوبی نداشتند، بدون هیچ سودی می‌‏فروشم و هیچ تقلبی هم در وزن آن‌‏ها نمی‌‏کنم. به همین راحتی خوشحال هستم و هیچ چیزی از دست نمی‌‏دهم، ولی درعین حال به کسانی که بدشانسی آورده‎‌‏اند کمک می‌‏کنم».

با شنیدن این گفته‌‏ها، شهردار آه عمیقی کشید. او فهمید که با اینکه در مدیریت اداره‌‏ی محل کار خود خیلی باتقوی بوده، ولی همیشه گمان می‌‏کرده که از بقیه بهتر است و در ارتباطات خود کمی متکبر و خودخواه شده بود. وی همچنین دریافت کسی که حقیقتاً بدون در نظر گرفتن خود، اول دیگران را مقدم می‌‏شمرده، خودش نبوده، بلکه هوآنگ کشاورز بوده است.

شهردار فروتن با گفتن «شما سزاوار مقامی بالاتر از من هستید»، در جلوی کشاورز باتقوا زانو زد و به او ادای احترام کرد.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 6 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر