آقا اجازه؛اصول اخلاقی بازاریابی اجازه ای

کد خبر 16675 - 1393 01 | تاریخ: 1357 روز پیش-1393/01/09 | ساعت: 16:16

اجازه گرفتن یکی از زیباترین آموزه‌های دوران دبستان بود. اگر سوالی داشتیم باید دست بلند می‌کردیم و از خانم یا آقای معلم اجازه میگرفتیم.
اگر می‌خواستیم ازکلاس خارج شویم باید اجازه می‌گرفتیم واگر اظهارنظری داشتیم بدون اجازه معلم نمی‌توانستیم بیان کنیم.
این رفتار قشنگ ادامه یافت اما در دوران بزرگسالی کم‌رنگ‌تر شد، در جلسات سازمان‌ها معمولا با کسب اجازه رییس جلسه صحبت می‌کنیم، اما گاهی هم بعضی بدون کسب اجازه و در وسط صحبت‌های فرد دیگر شروع به صحبت‌کردن می‌کنند.Copy
تلفن‌ همراه اختراع شد و یک گام دیگر اختراع بزرگ گراهام‌بل به‌کمک ارتباطات بشر آمد، اما تکنولوژی با رفتار بشر می‌تواند جنبه مثبت یا منفی داشته باشد. مثل همان مثال قدیمی چاقو که می‌تواند برای پوست‌کندن میوه باشد، برای جراحی باشد یا متاسفانه برای قتل. ایراد از چاقو نیست، ایراد از من بشراست که ازآن چگونه استفاده کنم. یا دینامیت برای نابودکردن سنگ و شکافتن کوه و ساختن جاده بکار می‌رود یا برای کشتار؟ ایراد از دینامیت نیست، ایراد از من بشر است که از آن چگونه استفاده کنم.
تلفن همراه ابزار ارتباطی قوی است و امکاناتی نظیر پیامک در سهولت این ارتباط بسیار کارآمد عمل می‌کند (البته از نقائص مخابرات بگذریم) اما همین پیامک وقتی که در یک روز به‌صورت مکرر برای تبلیغات سازمان‌هایی استفاده می‌شود که بدون دسته‌بندی مخاطبان هدف به‌صورت بی‌برنامه شما را هدف قرار می‌دهند، برای‌تان آزاردهنده می‌شود. از فروش مانتو و کفش تا دیگ بخار و کاشی و سرامیک،... و شما به فکر فرو می‌روید که آیا من باید این تمام این پیامک‌ها را دریافت کنم؟ آیا کسی از من اجازه گرفته است؟
می‌خواهید ازامکانات وایبر استفاده کنید تا بر بستر اینترنت، ارتباطات تلفنی خود را سامان دهید. اما به ناگهان متوجه می‌شوید که بدون اجازه از شما چپ و راست گروههایی تشکیل می‌شوند که شما هم عضو آنها هستید و دائم پیامک‌هایی می‌آید که اعضای گروه برای هم می‌فرستند و شما هم‌ناچار از خواندن هستید، اما ای‌کاش قبل از تشکیل این گروهها  افرادی که تمایل به چنین کاری دارند از افراد مربوطه کسب اجازه کنند تا بدین طریق به حقوق یکدیگراحترام گذاشته شود. در اینکه آنها نیت خیر دارند شکی ندارم،اما هرچیز مثبت می‌تواند به‌صورت ناصحیح مورد استفاده قرار گیرد.
این ایراد تکنولوژی نیست، ایراد من بشر است که بهتر است راه و روش استفاده ازآن را یاد بگیرم  و اصول آن را رعایت کنم.
زمانی‌که پیامک‌های «سلام صبح به‌خیر همراه،آدینه‌ات زیبا» را برای تعداد کثیری از همراهان در صبح جمعه می‌فرستادم؛ یکی از عزیزان همین تذکر را به من داد. آن عزیز گفت، من دوست ندارم اول صبح جمعه از خواب برخیزم و نمی‌توانم گوشی خودم را در حالت سکوت بگذارم وشما من را ناراحت می‌کنید.ایشان درست می‌گفتند و من باید قبلا از او مجوز می‌گرفتم.
آقا اجازه آموزه‌ای خوب و نیک است. البته منظورم اینجا کسب اجازه است و آقا یا خانم ندارد. اجازه بگیریم و بعد وارد حریم دیگران شویم با علم به نیت خیر و خوبمان.
همراهان عالم عامل عاشق می‌دانند که بزرگان بازاریابی با واژه "بازاریابی اجازه‌ای" و البته بیش از این واژه با روش‌های بازاریابی اجازه‌ای توانسته اند اثربخشی کارها و فعالیتهای تجاری را افزون کنند. چه خوب است بر پایه سنت نیک پیشینیان و همچنین دانش جدید بازاریابی بهتر بتوانیم فعالیتهایمان را اجرایی کنیم. تکنولوژی آمده است تا زندگیها را راحت‌تر کند، نه این‌که با بکارگیری ناصحیح، اسباب ناراحتی دیگران را فراهم کنیم.
 


منبع : وبلاگ پرویز درگی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 1 چند است؟

ADVERTISING