اخبار متناقض تغذیه و سردرگمی مصرف‌‏کنندگان

کد خبر 16686 - 1393 01 | تاریخ: 939 روز پیش-1393/01/09 | ساعت: 17:33

در‌‏مقاله‌‏ای در مجله‌‏ی جامعه‌‏ی سلامتی آمده است: «ارائه‎ی اخبار متناقض درباره‌‏ی فواید برخی موادغذایی، ویتامین‌‏ها و مکمل‌‏های غذایی در‌‏بیشتر مواقع منجر‌‏به سردرگمی و واکنش منفی مردم نسبت ‌‏به توصیه‎های غذایی می‌‏شود.»

دکتر ربکا ناگلر، استادیار دانشگاه مینه‌‏سوتا در رشته‌‏ی روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی و نویسنده‌‏ی این مقاله می‌‏گوید: «این سردرگمی و واکنش نه‌‏تنها باعث شده که مردم کمتر به خبرهای سلامتی توجه نشان دهند، بلکه باعث روی آوردن بیشتر آن‌‏ها به توصیه‌‏هایی مثل خوردن میوه و سبزی فراوان و ورزش کردن شده است.».

نگلار به تحلیل پاسخ‌‏های جمع‌‏آوری شده‌‏ی ۶۳۱ نفر از افراد بالغ شرکت‌‏کننده در نظرسنجی سازمان ملی جامعه‌‏ی بهداشتی آننبرگ در سال ۲۰۱۰ پرداخته‌‏است. از شرکت‌‏کنندگان سوال شده‌‏بود که تا چه اندازه اخبار متناقض و متضادی از رسانه‌‏هایی مثل روزنامه، تلویزیون، رادیو و اینترنت درباره‌‏ی چهار ماده‌‏ی غذاییِ شراب قرمز یا هر‌‏نوع نوشیدنی الکلی، ماهی، قهوه و ویتامین‌‏ها یا دیگر مکمل‌‏های غذایی می‌‏شنوند.

بیش‌‏از ۷۱ درصد از این افراد بیان داشتند که در‌‏حد متوسط یا بالایی از این‌‏گونه خبرها می‌‏شنوند. آن‌‏هایی که بیشتر در معرض این‌‏گونه اخبار قرار گرفته بودند، بیشترین سردرگمی را داشتند. سردرگمیِ بیشتر، به‌‏طورغیرمستقیم با واکنش منفی نسبت‎به توصیه‌‏های سلامتی درارتباط است؛ به‌‏طوری که این افراد این موضوع را با جملاتی مثل «توصیه‌‏های غذایی باید با خوردن نمک همراه باشد» و یا «دانشمندان نمی‌‏دانند که چه نوع غذایی برای انسان مفید است» تصدیق کردند.

حتی زمانی‌‏که این نظرسنجی به سن، تحصیلات یا میزان کلی بدگمانی محدود شد، این نکته باز هم صحیح بود. این سردرگمی و واکنش، تا‌‏حدی به ورزش نکردن یا نخوردن میوه و سبزیجات نیز مربوط است.

نگلار در این مقاله توضیح می‌‏دهد که بسیاری از افراد، اخبار سلامتی را از رسانه‌‏هایی دریافت می‌‏کنند که این موضوع را که مطالعات به‌‏طور پیوسته در‌‏حال به‌‏روزرسانی است، خاطر‌‏نشان نمی‌‏کنند. به‌‏علاوه مؤسسات مختلف تحقیقاتی ممکن است نتایج متفاوتی را در موضوعاتی مشابه ارائه دهند و یا نتایجی از موضوعات مربوط به‌‏هم را ارائه دهند که باعث سوء‌‏تفاهم شوند؛ مثلاً یافته‌‏هایی مثل روغن‌‏ ماهی که برای قلب مفید است، اما ممکن است آلوده به جیوه باشد که برای بدن مضر است.

نگلار بیان می‌‏کند: «آیا مردم می‌‏توانند با این‌‏گونه پیام‌‏ها کنار بیایند؟ آیا مفهوم آن را متوجه می‌‏شوند؟» وی می‌‏افزاید احتمالاً این اشتباه تنها از طرف روزنامه‌‏نگاران که کار خود را در توضیح کامل پژوهش به‌‏خوبی انجام نداده‌‏اند، نیست زیرا چشم‌‏انداز رسانه با کاهش میزان روزنامه‌‏ها تغییر می‌‏کند و در‌‏مقابل، رسانه‌‏های اجتماعی مثل وبلاگ‌‏ها و فیس‌‏بوک در‌‏حال رشد هستند.

دکتر ایوان اُرانسکی، نائب‌‏رئیس و سر‌‏مقاله‌‏نویس سایت پزشکی MedPage today و نائب‌‏رئیس انجمن روزنامه‌‏نگاران بخش مراقبت‎های بهداشتی می‎گوید: «نویسنده‌‏ی این مقاله به این موضوع اشاره می‌‏کند که ارتباطی میان سردرگمی مردم و روزنامه‌‏نگاری وجود دارد. افرادی که نسبت‌‏به تغذیه سردرگم می‌‏شوند، در‌‏وهله‌‏ی اول رسانه‌‏ها را به‌‏خاطر این سردرگمی سرزنش می‌‏کنند.»

وی اضافه می‌‏کند که روزنامه‌‏نگاران باید از دادن اخباری که تنها از یک منبع مطالعاتی می‌‏آیند، بپرهیزند و به‌‏جای آن اخباری که دارای منابع مختلف مطالعاتی هستند، گزارش دهند و اگر گزارش آن‌‏ها تنها یک منبع داشت، باید خود اطلاعاتی کافی در گزارش خود بگنجانند.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 8 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING