آیا سرمایه گذاری در بازار طلا همچنان سودآوراست؟

کد خبر 16698 - 1393 01 | تاریخ: 1329 روز پیش-1393/01/09 | ساعت: 23:16

 نوسانات شدید قیمت طلا در هفته های اخیر بار دیگر این سئوال را به ذهن متبادر می کند که آیا طلا واقعا هنوز سرمایه گذاری خوبی به شمار می رود؟
 قیمت طلا پس از کاهش 28 درصدی در سال 2013 میلادی بار دیگر از ابتدای امسال تاکنون با افزایش نسبی روبرو شده و پس از وارد شدن به کانال 1300 دلاری تاکنون 9 درصد رشد را تجربه کرده است.
بر اساس این گزارش میزان ذخایر صندوق اس پی دی آر نیز با افزایش 10 تن به بیش از 813 تن رسیده که این مقدار معادل کل تولید طلای استرالیا در سال است، ولی علت اصلی افزایش قیمت طلا در هفته های گذشته چه بوده است؟ به نظر می رسد شرایط اوکراین و نگرانی ها نسبت به وضعیت رشد اقتصادی چین مهمترین عوامل افزایش قیمت طلا بوده است.
عملکرد ضعیف اقتصاد آمریکا و کاهش ارزش دلار نیز به افزایش قیمت طلا دامن زده است. ولی قیمت طلا بار دیگر از اواخر هفته گذشته تاکنون روند نزولی را آغاز کرده است.
با برقراری ثبات نسبی در اوکراین و کاهش نگرانی ها نسبت به تحولات کریمه و برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا با افت 5 درصدی روبرو شده است. سرمایه گذاران بین المللی به شدت نگران افزایش زودتر از موعد نرخ بهره بانکی آمریکا هستند.
کارشناسان بازار طلا نسبت به هرگونه سرمایه گذاری در این بازار در شرایط کنونی هشدار می دهند. تنها عاملی که در شرایط کنونی می تواند موجب افزایش شدید قیمت طلا شود بحران اوکراین و تشدید تنش در روابط روسیه و غرب است.
بهبود شاخص اعتماد مصرف کننده در آمریکا و افزایش قیمت مسکن در این کشور نیز فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.


منبع : شبکه خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 1 چند است؟

ADVERTISING