پخش فیلم تابستان طولانی از شبکه یک سیما

کد خبر 16737 - 1393 01 | تاریخ: 1331 روز پیش-1393/01/10 | ساعت: 13:44

فیلم «تابستان طولانی» از تولیدات ویژه صداوسیمای مرکز خراسان رضوی در ژانر کودک و نوجوان روزهای حماسه و دفاع مقدس را با گویش مشهدی تولید و پخش می‌کند.
  «تابستان طولانی» که حاصل تلاش گروهی از هنرمندان مشهدی است، در دهمین دوره جشنواره فیلم فجر مشهد به نمایش درآمده است، فیلم تابستان طولانی بازیگر مشهوری ندارد و کارگردان به جای استفاده ازچهره‌های مشهور ترجیحا از افراد بومی (به خاطر بومی بودن وبهره‌مندی کامل از لهجه مشهدی) استفاده کرده است.
این اصطلاح در جامعه‌شناسی و روان‌شناسی وجود دارد، البته همین اصطلاح در سینما هم به‌کار برده می‌شود و معمولا در آن نوجوانی در تقابل با یک وضعیت نامطلوب قرار می‌گیرد و به بلوغ زودرس می‌رسد. تقابل مرگ و تاثیر شهدا بر خانواده هدف کارگردان از پرداختن به این ایده بوده است چون مردم با همه صداقت و ایمان در جنگ حضور یافتند و این حماسه را آفریدند.
تمامی عوامل فیلم بومی خراسان هستند یکی از جنبه‌های بومی بودن فیلم لهجه آن است، در واقع لهجه بخشی از هویت فیلم است.Copy.[1]
فیلم، روایت داستان زندگی «حسن» پسرک بازیگوش ده ساله‌ای است که در روستایی دور افتاده در جنوب خراسان زندگی می‌کند. همه مردان روستا به همراه پدر حسن به جبهه می‌روند و تنها کودکان، زنان و پیرمردان در روستا می‌مانند. حسن گمان می‌کند که در غیاب پدرش و بدون امر و نهی‌های او بهترین تابستان عمرش را خواهد گذراند.، حسن که مسوولیت خود در قبال خانواده‌اش را درک نمی‌کند، با نزدیک شدن به آخر تابستان حوادثی ناخوشایند برایش اتفاق می‌افتد و این مشکلات باعث می‌شود که او بیش از آنچه در توانش باشد به حقایق تلخ زندگی پی ‌ببرد، اوضاع به دلخواه پیش نمی‌رود و..... در نبود پدر اتفاقات تلخی برای حسن می‌افتد و او را با روی دیگر زندگی یعنی مرگ هم آشنا می‌کند؛ نخست «اسمال»، پیرمرد تنهای روستا، در تنهایی خود خواسته‌ای جان می‌سپارد و حسن اولین کسی است که پس از چند روز بی‌خبری، پیکر بی‌جان او را در خانه‌اش می‌یابد. مدتی بعد پاسداری به دیدن پدربزرگ می‌آید و خبری به او می‌دهد. پدربزرگ به حسن می‌گوید که پدرش اسیر شده است. خود پدربزرگ هم چندی بعد می‌میرد و عروس و نوه‌هایش را تنها می‌گذارد.... بدین ترتیب تابستانی که قرار بود بهترین تابستان حسن باشد، تلخ‌ترین و البته طولانی‌ترین تابستان او می‌شود و....
تهیه کننده «تابستان طولانی» سیاوش حقیقی و نویسنده و کارگردان آن علی خزاعی فر است.
بازیگران این فیلم حسین طاهری، کیوان صباغ، روشنک سه قلعه‌گی و امیر حسین رفیعا هستند.
این فیلم جمعه ۱۵ فروردین ساعت 13:30 از شبکه سراسری شما به روی آنتن می‌رود.


منبع : ایلنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر