برنامه های رادیو در روز تثبیت آزادی

کد خبر 16815 - 1393 01 | تاریخ: 1332 روز پیش-1393/01/11 | ساعت: 16:10

به گزارش روز دوشنبه معاونت صدا، 12فروردین یکی از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است، در این روز ثمره مبارزات ضد سلطنتی و طاغوتی و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ملت ایران به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.
در این روز ملت ایران با رای حداکثری خود ساختار سیاسی ، اجتماعی ایران را تغییر داد و جمهوری اسلامی مستقر شد. به همین سبب این روز مبارک از آن پس روز «جمهوری اسلامی» نام گرفت.
جمهوری اسلامی شکل نوینی از نظام های حکومتی است که تلاش می کند با الهام از قوانین وتعالیم نجات بخش اسلام الگوی زندگی جدیدی درعرصه اجتماعی و سیاسی بشر امروزی ارائه دهد تا بر اساس آن نیازهای مادی و معنوی انسان توأمان فراهم شود.
از نظام جمهوری به «حکومت مردم بر مردم» تعبیر می شود و «جمهوریت» در نظام حکومتی نشان دهنده نقش مردم در تشکیل و استمرار آن است به طوری که مردم با حضوردر صحنه های مختلف علاوه بر مشارکت در تعیین سرنوشت خویش، خواسته های خود را از حکومت مطالبه می کنند.
بر این اساس شبکه های رادیویی با تولیدوپخش برنامه هایی در قالب گفت و گو، مصاحبه، گزارش، مستند، سرودهای ملی و ... ضمن پاسداشت این رویداد بزرگ به تبیین تداوم مشارکت و حضور مردم در صحنه های سیاسی وتعیین سرنوشت خود می پردازند.
بخشی از برنامه های شبکه های رادیویی به مناسبت 12 فروردین روز جمهوری اسلامی به این شرح است؛
**رادیو معارف:
ویژه برنامه ˈروز سرنوشتˈ به مناسبت 12 فروردین از رادیو معارف پخش می شود که به محورهایی همچون آثار و پیامدهای حضور مردم در رای به نظام جمهوری اسلام و بررسی ابعاد داخلی و خارج آن می پردازد.
این برنامه کاری از گروه خبر و برنامه های سیاسی رادیو معارف است و به تهیه کنندگی و سردبیری ابوالفضل سلیمانی و با کارشناسی اساتید حوزه و دانشگاه راس ساعت 11:15 به مدت 60 دقیقه از رادیو معارف پخش می شود.
**رادیو تهران:
برنامهˈعید ملتˈ همراه با گزیده ای از کلام بزرگان روز 12 فروردین، ساعت 13:30 تا 14:30از شبکه رادیویی تهران پخش می شود.
شبکه رادیویی تهران به مناسبت بزرگداشت روز 12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران برنامه ˈعید ملتˈ را در ساختاری مستند ترکیبی تدارک دیده است. این برنامه از ساعت 13:30 تا 14:30 با پخش گزیده ای از کلام بزرگان به روی آنتن می رود.
پخش گزیده ای از کلام بزرگان از جمله امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از بخش های این برنامه است.
این برنامه به تهیه کنندگی پژمان کریمی و نوشین رهگذر و با اجرای آرمان غفاریان به روی آنتن می رود.
** شبکه جوان:
ˈروز آغازˈ عنوان ویژه برنامه ای ازگروه جوان وفرهنگ شبکه جوان است که به مناسبت روزجمهوری اسلامی ایران تهیه شده است.
روز آغاز در روز 12 فروردین ساعت 12 ازشبکه جوان پخش می شود. این برنامه به تهیه کنندگی حسن صنوبری وگویندگی حامد مشگینی با هدف گرامیداشت روز جمهوری اسلامی ،روز مشارکت مردم درانتخابات و احساس مسئولیت آنها درتداوم مشارکت مردم درنظام سیاسی کشورمان تهیه شده است.
**رادیو ایران:
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1357، به دعوت امام خمینی همه پرسی حکومت جمهوری اسلامی ایران در روزهای 10 و 11 فروردین 1358 در سراسر ایران برگزار شد و 98٫2 واجدین شرکت در همه پرسی با دادن رای «آری»، با برقراری حکومت جمهوری اسلامی موافقت کردند.
در آستانه فرا رسیدن این روز، برنامه ˈتلالو انقلابˈ که کاری از گروه سیاست رادیو ایران است، ضمن مروری بر دیدگاه های گروه های مختلف آن زمان درباره انتخاب نوع حکومت، دلایل انتخاب نظام جمهوری اسلامی از سوی مردم را از نگاه دکتر نعمت اله کارشناس مسائل سیاسی مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد.
بررسی دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی از دیگر بخش های این برنامه هستند.
احمد الهی قلی نویسنده، جواد فیاضی تهیه کننده و مهدی مهدی قلی کارشناس- مجری برنامه ˈتلالو انقلابˈ هستند.
علاقه مندان می توانند روز دوزادهم فروردین ساعت 14:30 این برنامه را از رادیو ایران بر روی موج اف ام ردیف 90 و ای ام ردیف 900 کیلوهرتز دریافت نمایند.
** رادیو فرهنگ:
ویژه برنامه ˈارمغانˈ روز 12 فروردین 93 به شرح و روایت وقایع روز جمهوری اسلامی ایران می پردازدکه مردم همیشه در صحنه ایران به رهبری امام خمینی (ره) آن را در تاریخ انقلاب اسلامی رقم زدند.
در این ویژه برنامه که از ساعت 13 تا 13:30تقدیم علاقمندان می شود دکتر سید محمد علی دیباجی عضو هیأت علمی دانشگاه و غرقی گزارشگر واحد مرکزی خبر درباره وقایع این روز و حماسه حضور مردم گفت و گو می کند.
این برنامه به تهیه کنندگی و سردبیری هادی موسوی نژاد و با اجرای فروغ انصاری از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز قابل شنیدن است.
** رادیو فصلی:
شبکه رادیویی فصلی در کنار دیگر شبکه های رادیویی، برای مناسبت ملی روز جمهوری اسلامی برنامه ای را تدارک دیده است، ویژه برنامه ˈعیدانهˈ با رویکرد شاد و همچنین گزارشی و کارشناسی از ساعت 11 تا 12:45 روز 12 فروردین ماه از رادیو فصلی پخش می شود؛ این برنامه به تهیه کنندگی وحید رستگاری و با اجرای خدادادی و حیدری به روی آنتن می رود.
رادیو اقتصاد:
شبکه رادیویی اقتصاد نیز در کناردیگر شبکه های رادیویی، برنامه های متنوعی را برای مناسبت ملی روز جمهوری تدارک دیده است .
ویژه برنامه زنده ˈترنم بهارˈ با ساختار ترکیبی، کاری از گروه اطلاع رسانی شبکه رادیویی اقتصاد است که با موضوع نقش نظام مقدس جمهوری اسلامی در اقتصاد کشور ، 12 فروردین ساعت 9صبح به مدت 120 دقیقه برروی آنتن می رود.
در این برنامه وضعیت اقتصادی کشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد.
علاوه بر برنامه ˈترنم بهارˈ در برنامه ˈصبحانه اقتصادیˈوهمچنین میان برنامه های این شبکه رادیویی به روز جمهوری اشاره خواهد شد.
برنامه ˈترنم بهارˈ به تهیه کنندگی حمیده سلطانی وگویندگی معصومه سادات علوی برروی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز از رادیو اقتصاد پخش می شود.
** رادیو گفت و گو:
ˈروی خط بهارˈ عنوان ویژه برنامه ای ازگروه تاریخ و فرهنگ رادیو گفت و گو ست که به مناسبت روزجمهوری اسلامی ایران تهیه شده ، این برنامه در روز 12 فروردین ساعت 12 تا 15 به تهیه کنندگی خانم سلامی با هدف گرامیداشت روز 12 فروردین روز جمهوری اسلامی پخش می شود.
همچنین ویژه برنامه ˈمیهمان بهارانˈ نیز از ساعت 18 تا 21 روز 12 فروردین به تهیه کنندگی فرهاد دهنوی به سمع مخاطبان می رسد؛برنامه های شبکه رادیویی گفت و گو ازساعت 12 تا 24 برروی موج اف ام ردیف 5/103مگاهرتز به سمع مخاطبان می رسد.


منبع : ایرنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر