حرفه ای باشیم

کد خبر 16867 - 1393 01 | تاریخ: 1330 روز پیش-1393/01/12 | ساعت: 15:22

 حرفه یعنی کار. کلمه حرفه به کار و پیشه افراد برمیگردد شاید صرفا آن فرد از سطح تحصیلات بالایی برخوردار نباشد اما درآمد زیادی داشته باشد مثلا صندوقدار، سرایدار یا پیشخدمت مشاغلی هستند که درآمد بالایی دارند در حالی که ممکن است تحصیلات عالی هم نداشته باشند. از قشر تحصیل کرده پزشک، وکیل و مهندس جزء قشر پردرآمد هستند. اما سوای از کار و حرفه ای که داریم حرفه ای بودنمان مهم است در هر کاری که انجام میدهیم میزان مهارت و حرفه ای بودن از اهمیت بالایی برخوردار است از کجا بفهمیم که حرفه ای هستیم؟ مثلا رئیس شما ممکن است حرفه ای باشد و به حرفه ای شدن همکاران و کارمندانش کمک کند اما بیش از هر چیز خودمان باید به حرفه ای شدنمان کمک کنیم. نشان حرفه ای بودن چیست؟ چه کار کنیم تا این نشان در ما به وجود بیاید؟ به گزارش گروه خبری بانکی دات آی آر مطالب زیر برای حرفه ای شدنمان مفید است:

 1-همیشه آن تایم باشید به زمان اولویت بدهید؛ دیر رسیدن در ملاقات های کاری نشان از ضعف شماست دیگران فکر میکنند شما برای کارتان ارزش قائل نیستید. همیشه به ساعتتان نگاه کنید زمان بسیار مهم است. نه تنها برای زمان کار بلکه برای ساعت نهار و استراحت تان برنامه ریزی کنید و در آن ساعات کار انجام ندهید این اهمیت قائل شدن شما برای خودتان و دیگران را میرساند.


2-بد اخلاق نباشید؛ همیشه اولین چیزی که افراد با ورودشان نشان میدهند اخلاق است. همه ی ما روزهایی را در زندگی مان داریم که زیاد حالمان خوب نیست یا خسته هستیم اما نباید این حالمان را با خود به محل کار ببریم و روی رئیس و همکارانمان هم تاثیر بد بگذاریم مخصوصا وقتی که میخواهیم با مشتری ها صحبت کنیم با اخلاق بد معامله ای شکل نمیگیرد. اگر از کارتان ناراضی هستید و شغل تان باعث ناراحتی شما میشود پس باید کارتان را عوض کنید این بهترین راه است علاقه به کار مهمتر از انجام کار است.


3-خوش تیپ باشید؛ خیلی از شرکت ها و سازمانها دارای یونیفرم مخصوص هستند تا همه ی کارکنان یکپارچه باشند حتی اگر یونیفرم هم ندارید همیشه لباس های خوب بپوشید لباس های مرتب با رنگ های شاد بسیار تاثیر گذار خواهند بود یادتان باشد که همیشه لباس های تان تمیز و مرتب باشد. اگر اهل پوشیدن کت و شلوار هستید باید همیشه اتو کشیده و مرتب باشد. ترجیحا شلوار جین نپوشید باید عرف محل کارتان را در نظر بگیرید رسمی لباس بپوشید محل کار خانه تان نیست.


4-هرگز آدامس نجوید؛ حواستان به آدامس جویدن، کلماتی که به کار میبرید، شوخی کردن و... باشد. محل کار جای شوخی و بازی نیست شما اصلا نباید در محل کارتان از موبایل استفاده کنید مگر اینکه تماس کاری داشته باشید مثلا اگر یکی از اعضای خانواده با شما تماس گرفته با لحن خوب به او بگویید در فرصتی مناسب با او تماس خواهید گرفت. مواظب لغات و کلماتی که به کار میبرید باشد.


5-به همکاران خود کمک کنید، یک فرد حرفه ای تنها به امورات خود رسیدگی نمیکنید گاهی سری به دیگر کارمندان بزنید و به آنها کمک کنید. مثلا اگر مطلب جدیدی خواندید که در ارتباط با کار و شغل است با آنها در میان بگذارید ایده های کاری تان را به آنها بگویید. حرفه ای ها همیشه ایده هایشان را با دیگران در میان میگذارند.

6-هرگز غیبت نکنید، اینکه شما مدام در مورد اطرافیان و همسایگان تان نزد همکارانتان غیبت میکنید اصلا کار پسندیده ای نیست زیرا غیبت کردن از دیگران در شان شما نیست. اگر مطلبی یا خبری برای گفتن دارید میتوانید آن را با همسرتان، خواهر یا برادرتان در میان بگذارید.


7-همیشه مثبت باشید؛ اگر در محل کار انرژی منفی داشته باشید به سادگی این انرژی به دیگر کارمندان هم سرایت میکند و احتمالا رئیس شما از اینکه کارمندانش انرژی منفی داشته باشد چندان راضی نخواهد بود. اگر احساس میکنید باید روحیه ی شاد تری داشته باشید پس باید کاری کنید که این روحیه ی شاد برای شما ایجاد شود.


8-هرگز اشتباهات تان را مخفی نکنید؛ ممکن است که خیلی سخت باشد اما همیشه شجاعت گفتن اشتباهات تان را داشته باشید سعی کنید آنها را تکرار نکنید. هرگز دیگران را به خاطر اشتباهات خودتان سرزنش نکنید اگر آنها هم در این اشتباه شما شریک هستند یا باعث شدند شما اشتباه کنید دوستانه به آنها تذکر بدهید.


9-میدان جنگ راه نیندازید؛ شما ممکن است در محیط کار با همکاران یا حتی رئیس خود در مواردی اختلاف نظر داشته باشید در این صورت نباید از کوره در بروید و عصبانی شوید. ممکن است طرز فکر شما با دیگری تفاوت زیادی داشته باشد پس با آرامش با دیگران برخورد کنید.


10-همیشه سعی کنید خونسرد باشید اگر کنترل خود را از دست بدهید ممکن است بعدا از رفتارتان پشیمان شوید. اگر بابت موضوعی ناراحت هستید و حق هم با شماست پس بهتر است با آرامش موضوع را حل و فصل کنید لازم نیست فریاد بزنید یا درب اتاق تان را محکم بکوبید شما بدون این حرکات فیزیکی هم میتوانید مشکل را حل کنید. با آرامش حرف تان را بزنید و فورا از آن محیط دور شوید اجازه دهید دیگران هم روی حرف شما فکر کنند.


11-هرگز دروغ نگویید؛ دروغ گویی هیچ وقت شما را به عنوان یک فرد ایده آل معرفی نمیکند این دروغ میتواند در رزومه، در مورد یک تماس یا حتی بیماری باشد اگر روزی دچار مشکل هستید و نمیتوانید سر کار بروید کتباً یا شفاهآ با مسئول مربوط تماس بگیرید و صادقانه موضوع را بیان کنید این بهتر است تا به دروغ بگویید مریض هستید و نمیتوانید سر کار حاضر شوید.


12-حواستان به درد و دل همکارانتان باشد اگر در محل کار همکارتان با شما در مورد موضوعی خانوادگی صحبت کرد شما به هیچ وجه اجازه ندارید آنها را با دیگر کارمندان تان در میان بگذارید. در حالت کلی درد و دل کردن در محیط کار چندان خوشایند نیست زندگی شخصی شما تنها به شما مربوط میشود پس احتیاط کنید.


منبع : بانکی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 3 چند است؟

ADVERTISING