هشدارهای جهانی درباره سرعت گرمایش زمین

کد خبر 16963 - 1393 01 | تاریخ: 1328 روز پیش-1393/01/14 | ساعت: 00:34

ـدومین گزارش از سه گزارش ارائه شده در هیات بین دولتی سازمان ملل درمورد تغییرات آب و هوایی که امروز در ژاپن منتشر شد هشدار داد که یخچال‌های دریای قطب شمال بسیار سریع‌تر از پیش بینی‌ها درحال ذوب شدن است.شدت خسارت های ناشی از بلایای طبیعی برای شرکت های تجاری امریکای و کاناد به حدی است که هزینه بیمه اموال را در این مناطق بشدت افزایش داده است.
 
طبق همین گزارش که از سوی مراکز معتبر جهانی تایید شده، گرمایش زمین و آثار منفی آن تقریبا در تمام بخش‌های سیاره زمین قابل لمس و مشاهده شده است اما این بخش از جهان یعنی قطب شمال به زحمت قادر به تحمل روند کنونی است. " جان استون" از محققان طراز اول در IPCC واز استادان دانشگاه کارلتون با اشاره به زمستان بسیار سخت و دشوارسال گذشته در بخش‌هایی از جهان می‌گوید:«اشتباه نکنید باوجود سرمای شدید زمستان گذشته، جهان در حال گرم شدن است مخصوصا در قطب شمال !»
 
وی افزود:« اما آنچه که ما زمستان امسال از سر گذراندیم تنها سرمایی شدید در بخش هایی بزرگ از شمال امریکا بود درحالی که مناطقی چون آلاسکا به طوری غیر عادی گرم بود و همچنین مناطقی چون نروژ و کشورهای اسکاندیناوی به گونه ای غیرعادی گرم بودند.»
او یادآور شد که بسیاری از مناطق اروپا نیز به طور غیر عادی زمستانی گرم را تجربه کردند.وی افزود:«وقتی که شما تغییرات آب و هوایی را مورد توجه وبررسی قرار می‌دهید نمی توانید تنها به یک بخش از جهان توجه کنید و نتیجه بگیرید. بلکه باید تمام مناطق جهان را درکنار یکدیگری از نظر شرایط دما و آب و هوا مورد نظر ومقایسه قرار دهید و این بررسی را هم نه تنها دریک سال بکله باید بررسی شما متضمن یک روند چند ساله باشد و شرایط آب و هوایی را دریک برش زمانی نسبتا بلند در نظر بگیرید.»
 
باتوجه به متدلوژی درست در این زمینه می توان گفت که طبق تحقیقات انجام شده جهان در 150 سال گذشته دچار تغییرات محسوس شده است.گزارش دوم از سه گزارش سازمان ملل که امروز در ژاپن منتشر شد هشدار می‌دهد که جهان درسراسر کره زمین درحال گرم شدن است و اگر تصمیمات جدی به موقع اتخاذ نشود خطرات کنونی می‌تواند به وضعیتی خارج از کنترل منجر شود. این گزارش مشخصا با تمرکز به وضعیت یخ‌ها در قطب شمال تاکید دارد که روند ذوب شدن یخ‌ها در قطب شمال که منجر به کاهش حجم یخ شده بسیار سریع تر از آن چیزی است ک در مدل های کامپیوتری محققان پیش بینی شده بود.
 
با توجه به این سرعت روند ذوب شدن یخچال‌ها اکنون می‌توان گفت که به جای این که طبق تخمین های قبلی سبب ذوب شدن یخ های قطب شمال تاپایان قرن تنها در چند دهه آینده رخ دهد. این امر به معنی نرخ بالای شتاب در بالاآمدن سطح آب دریاها و اجبار به نقل مکان برخی جوامع ساکن در آلاسکاست که خود تجربه ای از نظر فرهنگی سخت و از نظر اقتصادی بسیار پرهزینه است. طبق این گزارش تغییرات آب و هوایی جاری تنها یک مشکل زیست محیطی صرف نیست بلکه یک امر گسترده و فراگیر امنیتی و اقتصادی است که به معنی تغییر فیزیکی و درنتیجه کاهش امنیت غذایی، کمبود آب آشامیدنی، زمین برای سکونت و آسیب به زیرساخت‌هاست.
 
این گزارش همچنین حقایق تازه ای را در مورد بیمه اموال در مقابل تغییرات آب و هوایی شدید،به ویژه در مناطقی از شمال امریکا اشکار می‌کند که سبب افزایش هزینه بیمه از سوی شرکت‌های بیمه می شود. جایی که شرکت‌های تجاری شاهد افزایش تخریب‌های ناشی از تغییرات آب و هوایی طی دو دهه گذشته بوده‌اند. به عنوان مثال دراثر بروز سیل در جنوب آلبرتا که ژوئن سال گذشته رخ دادو یکی از خسارت بارترین فاجعه‌های طبیعی درتاریخ کانادا بود، سبب خسارتی بیش از 6 میلیارد دلار شد.
 
گزارش اخیر IPCC همچنین نسبت به کاهش شدید محصولات کشاورزی و از خسارت‌های ناشی از تخریب و آتشسوزی جنگل‌ها و نیز فرسایش خاک در نواحی ساحی امریکای شمالی هشدار داده است."ایان بروس" از مدیران ارشد پژوهشی فعال در" بنیاد دیوید سوزوکی" نیز گفت:«تغییرات آب و هوایی بیش ازاین که یک معضل طبیعی و زیست محیطی باشد یک مشکل امنیتی و اقتصادی است که بر زندگی همه افراد از سکنه بزرگ‌ترین شهرها گرفته تا کوچکترین روستاها را اثر مستقیم دارد.»


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری