گزارش‌روزنامه‌اسپانیایی‌ازحضورایران‌درجام‌جهانی

کد خبر 16969 - 1393 01 | تاریخ: 1148 روز پیش-1393/01/14 | ساعت: 01:18

تيم ملي ايران يکي از تيم‌هاي حاضر در جام جهاني است که تابستان آينده بايد در بزرگترين رويداد فوتبالي جهان در کشور برزيل به ميدان برود.

، روزنامه اسپانيايي elnuevodiario در گزارشي به بررسي وضعيت تيم ملي فوتبال ايران پرداخته است که در زير مي‌خوانيم.

تيم ملي ايران که کارلوس کي‌روش پرتغالي را به عنوان مربي روي نيمکت خود مي بيند بازي هاي انتخابي جام جهاني 2014 را با قدرت شروع کرد و توانست به بردهاي ارزشمندي دست يابد. اما در دور نهايي ايران در گروهي قرار گرفت که قدرت‌هاي ديگر از جمله کره جنوبي و ازبکستان هم حضور داشتند. ايران در 5 بازي ابتدايي خود در اين رقابت‌ها 2 بار متحمل شکست شد و تنها 2 بار تواسنت گلزني کند تا خطر از دست رفت جام جهاني را ببيند اما درخشش بازيکني به نام رضا قوچان‌نژاد باعث شد ايران در سه بازي آخر خود در اين مرحله که بسيار مهم بود به پيروزي برسد تا با قاطعيت به مرحله بعد راه يابد. در واقع ايران در آن روزها با شعار "يا همه چيز يا هيچ‌چيز" روبرو شده بود و در نهايت توانست به موفقيت بزرگي برسد. پيروزي آخر ايران در اين مرحله برابر کره‌جنوبي در اولسان بود که باعث شد ايران بالاتر از رقيب ديرينه خود به عنوان تيم نخست راهي جام جهاني شود.

*سابقه

با وجود اينکه ايران هميشه يکي از قدرت‌هاي فوتبالي قاره آسيا بوده است اما تاکنون نتوانسته از مرحله گروهي جام جهاني صعود کند. ايران در اولين حضور خود در جام جهاني که به سال 1978 بر مي‌گردد موفق شد تنها به يک امتياز برسد و در دومين حضور خود به يک پيروزي رسيد که برابر آمريکا بود . آن پيروزي تنها برد ايران در تاريخ جام‌هاي جهاني محسوب مي‌شود. تيم ايران در آن زمان با حضور بازيکناني چون کريم باقري، علي دايي و مهدي مهدوي کيا از نسل طلايي خود بهره مند بود.

*ستاره

جواد نکونام که پس از خداحافظي مهدي مهدوي کيا بازوبند کاپيتاني ايران را بر بازو بست، خيلي زود توانست خود را به عنوان بازيکني بزرگ در تيم ايران جا بيندازد . او ارزش هاي زيادي دارد و توانسته در خط هافبک تيم ايران تاثيرات زيادي از خود نشان دهد. نکونام که سال‌ها در تيم اوساسونا اسپانيا تجربه بازي کردن داشته است در حال حاضر در تيم کويتي الکويت بازي مي کند. در کنار نکونام نمي توان از نام هايي چون رضا قوچان نژاد، اشکان دژاگه، مسعود شجاعي و اندرانيک تيموريان به سادگي گذشت که در تيم ملي ايران بازيکنان بزرگي محسوب مي شوند.

*آيا مي دانستيد؟

ايران در هر دوره جام جهاني که شرکت کرده است موفق شده 2 بار گلزني کند و اکنون با سه حضور در جام جهاني 6 گل زده دارد؟

*بهترين عملکرد؟

قطعا بهترين عملکرد ايران در جام جهاني به بازي ايران و آمريکا بر مي گردد که ايران موفق شد با نتيجه 2 بر يک به پيروزي برسد . براي ايران در آن ديدار حميد استيلي و مهدي مهدوي‌کيا گلزني کردند.


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط ورزش