بسته خبری بورس در تعطیلات نوروزی

کد خبر 17192 - 1393 01 | تاریخ: 1237 روز پیش-1393/01/16 | ساعت: 07:47

سال 92 بازار سهام با بازدهی 107 درصدی، سال طلایی بورس نام‌گذاری و در تاریخ بازار سرمایه ثبت شد.

در این سال، شاخص بورس تهران از کانال 38 هزار واحدی کار خود را آغاز کرد و در روزهای انتهایی با وجود روند کاهشی در محدوده 79 هزار واحدی آرام گرفت تا با بازدهی 107 درصدی وارد سال جدید شود.

سال 1393، انتظار می‌رفت با وجود افت 10 هزار واحدی شاخص بورس در ماه‌های پایانی 92، با افزایش قابل توجهی همراه شود تا به رسم همیشگی خود، کام سهامداران را شیرین کند.

بر خلاف انتظار بسیاری از فعالان بازار، بهار بورس به رنگ قرمز درآمد و سرمایه ‌گذاران شاهد سنت شکنی بورس در اولین روزهای 93 شدند.

* معامله 430 میلیون سهم در اولین روز کاری 93 بورس/ تازه‌واردهای بازار در صدر تقاضا

در اولین روز کاری بورس تهران روند عرضه و تقاضا به شکل متعادلی دنبال شد به طوری که شاخص بورس هم بدون تغییر خاصی یعنی با کاهش کم‌تر از یک واحدی در کانال 79 هزار واحد ماندنی شد.

در اولین روز بهاری بورس، تازه واردها برترین تقاضای بازار را به خود اختصاص دادند به طوری که آهن و فولاد ارفع با 65 میلیون صف خرید، کی‌بی‌سی با 2 میلیون صف خرید، اعتلاء البرز با 2 میلیون و 500 هزار صف خرید، گروه صنعتی پاکشو با 33 میلیون صف خرید، صنایع غذایی مینو شرق با 2.5 میلیون صف خرید به کار خود پایان دادند.

* دومین روز معاملاتی بورس در سال 93 و کاهش 400 واحدی شاخص

شاخص در دومین روز معاملاتی در حالی با کاهش 394 واحدی همراه شد که در فروردین هر سال تقاضا بر عرضه‌های بازار برتری داشته و از روند افزایشی پیروی می‌کرد.

* بورس در فروردین سنت‌شکنی کرد/ رکورد 100 هزار واحد نیمه اول 93

سومین روز هم با کاهش 380 واحدی سپری شد تا رسما بورس تهران سنت‌شکنی کند؛ در این باره، کارشناسان بازار معتقدند که روند نزولی شاخص بورس، مقطعی بوده و نمی‌توان کاهشی بودن آن را در تمام روزهای فروردین متصور بود؛ قطعا بازار سهام با رونق تولید و اقتصاد واکنش مثبتی از خود نشان داده و به زودی به رکوردهای گذشته خود بازگشته و از مرز کانال 100 هزار واحدی هم عبور خواهد کرد.

وضعیت کاهشی شاخص بورس در ابتدایی ترین روزهای سال جدید ادامه‌دار نشد و با تحرک بسیاری از حقیقی‌ها و حقوقی‌ها با وجود ارزندگی و کاهش قیمت سهام بسیاری از نمادها، شاخص و ارزش معاملات تا حدی افزایش یافت.

* بورس در نیمه تعطیلات نوروز به روند صعودی بازگشت + جزئیات معاملات سبز چهارمین روزکاری بهار 93

در چهارمین روز کاری معاملات، شاخص با افزایش 230 واحدی به بازدهی منفی روزهای گذشته پایان  داد که به این ترتیب بازدهی بازار نزدیک به 0.29 درصد مثبت شد.

در این روز، شرکـت‌های خودرویی شاهد صف‌های خرید سنگینی بودند که در این میان سایپا، گروه بهمن، زامیاد، سایپا دیزل، پارس خودرو، سرمایه‌گذاری رنا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، کمک فنر ایندامین، نیرو محرکه، سایپا آذین، مهندسی صنعتی روان فن‌آور، ریخته‌گری تراکتورسازی، مهرکام فارس، خودرو شرق، مهورسازان ایران خودرو، فنرسازی زر، مهندسی نصیر ماشین، چرخشگر و موتورسازان تراکتورسازی ضمن افزایش قیمت (4 درصد) صف‌های خرید سنگین داشتند.

در این روز از معاملات بازار، پالایش نفت بندرعباس 87 واحد، نفت بهران 19 واحد، بانک ملت 15 واحد، سایپا 12 واحد، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین 10 واحد، هلدینگ توسعه صنایع بهشهر 10 واحد، گروه بهمن 9 واحد، سرمایه‌گذاری البرز 8 واحد، سیمان فارس و خوزستان 6 واحد و سیمان تهران 4 واحد تاثیر مثبت بر شاخص داشتند.

در گروه شرکت‌های سیمانی، اخباری مبنی بر افزایش قیمت سیمان منتشر شده و به همین دلیل نمادها با برتری تقاضا و افزایش قیمت به کار خود ادامه می‌دهند، در این گروه سیمان داراب، سیمان فارس و خوزستان، سیمان شرق، سیمان تهران، سیمان سپاهان، سیمان لار سبزوار، سیمان غرب، سیمان کارون، سیمان درود، سیمان فارس‌نو، سیمان شمال، سیمان بهبهان، سیمان شاهرود و سیمان مازندران بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

* تداوم روند افزایشی شاخص در آخرین روز کاری تعطیلات نوروز

در جریان معاملات آخرین روز کاری بازار سهام در تعطیلات نوروز، شاخص کل با افزایش 272 واحدی از نیمه 78 هزار واحد هم عبور کرد؛ این افزایش شاخص به مدد تاثیر مثبت شرکت‌های پالایشی و بانکی بود به طوری که پالایش نفت بندرعباس 136 واحد، بانک تجارت 34 واحد، بانک ملت 10 واحد و ملی صنایع مس ایران 29 واحد تاثیر افزایشی داشت.

ارزش بازار نیز با افزایش حدود یک هزار میلیارد تومانی به بیش از 384 هزار میلیارد تومان رسید و 407 میلیون برگ سهم به ارزش ‌140 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

بورس تهران در حالی فروردین 93 را با بازدهی منفی کم‌تر از 0.5 درصدی آغاز کرده است که سال گذشته بازدهی 107 درصدی نصیب سرمایه‌گذاران شد بنابراین با وجود تأکید کارشناسان و مدیران بازار سرمایه، نمی‌توان انتظار بازدهی سال 92 را امسال داشت به عبارت دیگر سال 93 سال رشد عقلایی بورس خواهد بود.


منبع : خبرگزاری فارس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 5 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار