ثروتمندان چینی در‌‏حال ترک این کشور هستند

کد خبر 17212 - 1393 01 | تاریخ: 929 روز پیش-1393/01/16 | ساعت: 10:37

1312310812252320-676x450

ثروتمندان چینی در‌‏حال ترک کشور هستند و میلیون‌‏ها دلار از دارایی‎های خود را به مکان‎هایی امن‌‏تر می‌‏برند.

حرف اغلب آن‌‏ها این است: «زمانی احساس امنیت خواهیم کرد که کشور را ترک کنیم. پیش‎بینی وقایع در چین بسیار سخت است.»

بیشتر مدیران بنگاه‌‏های اقتصادی ، آماده‌‏اند تا در هر‎زمان ممکن، کشور را ترک کنند. نگرانی‌‏ها به‌‏دلیل عدم اطمینان از سیاست‌‏های حزب حاکم، مهم‌‏ترین دلیلی است که برای مهاجرت بیان می‌‏کنند. تحصیلات فرزندان و زندگی بهتر که قبلاً از دلایل اصلی مهاجرت بود، اکنون از دلایل ثانوی محسوب می‌‏شوند.

تحقیقاتی که موسسه‌‏ی اقتصادی شانگهای که یکی از موسسات غیردولتی مهم تجاری در شانگهای به‌‏شمار می‌‏آید و همچنین گروه مشاوره‌‏ و تحقیقات Horizon انجام داده، ۱۵۰ موسسه‌‏ی خصوصی را در چین مورد بررسی قرار داده است. گزارش این تفحص نشان می‎دهد که حس امنیت موسسات خصوصی در سال ۲۰۱۳، تنها ۶.۰۹ از ۱۰ بوده که ۳۱.۵ درصد از آن‌‏ها، عدم اطمینان از نوسانات سیاسی را از دلایل اصلی بیان کرده‌‏اند.

وانگ هانگژین، رئیس هیئت مدیره‌‏ی دانشکده‌‏ی تربیت معلم در دانشگاه جیاتونگ شانگهای می‌‏گوید که کارفرمایان باید یکی از گروه‌‏های اجتماعی مورد احترام می‌‏بودند؛ اما متأسفانه جامعه‎ی چین تصوری غلط  از آن‎ها به‎ویژه از مقاطعه‌‏کاران خصوصی دارند و به‌‏طور کلی از ثروتمندان متنفرند. این امر که با خط‌‏مشی‎های سیاسی غیرقابل پیش‎بینی، حفاطت لایه‎لایه از ثروت شخصی و فساد سیاسی همراه شده، مانع رشد جهانی تاجران می‎شود و همچنین از برنامه‌ریزی طولانی‎مدت جلوگیری می‎کند.

خروج مولتی‎میلیونر‎ها

در پایان سال ۲۰۱۲، موسسه‎ی چین و جهان (CCG) و دانشکده‌‏ی حقوق فناوری پکن، گزارش سالانه‎ای را از مهاجرت بین‌‏المللی در چین منتشر کردند (۲۰۱۲).

در این گزارش آمده است که ۲۷ درصد از صاحبان مشاغل که ارزش خالص دارایی شخصی آن‎ها به بیش‌‏از ۱۸ میلیون دلار امریکا می‌‏رسد، مهاجرت کرده‌‏اند؛ در‌‏حالی‌‏که ۴۷ درصد از آن‌‏ها نیز قصد مهاجرت دارند. نزدیک‎به ۶۰ درصد از صاحبان مشاغلی که ارزش خالص دارایی شخصی آن‎ها بیش‎از ۱.۸ میلیون دلار امریکا است، یا از طریق سرمایه‌‏گذاری مهاجرت کرده‌‏اند و یا قصد مهاجرت دارند.

در سال ۲۰۱۳، نتایج نظر‎سنجی موسسه‎ی هارون (www.hurun.net) نشان داده است که میزان چینی‌‏های ثروتمند که مهاجرت کرده‎اند و یا در‌‏حال مهاجرت هستند و یا قصد مهاجرت دارند، از ۶.۷ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۳ رسیده است. براساس این نظرسنجی، یک سوم مولتی‌‏میلیونرها مهاجرت کرده‌‏اند.

دارایی‌‏های خارجی

بررسی‎ای که توسط دفتر مشاوره‌‏ی Wealth Insight  در لندن انجام شد، نشان داد که میزان دارایی‌‏های مخفی ثروتمندان چینی در خارج، ۶۵۸ میلیارد دلار است. این میزان بیش‎از ۳۰ درصد از درآمد مالی ۲.۱۳ تریلیونی در چین بوده است.

براساس گزارش موسسه‌‏ CCG که در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴ منتشر شد، کشور‌‏های امریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند، چهار کشوری هستند که بیشترین مهاجرت از چین به آن‌‏ها صورت می‌‏گیرد. در سال ۲۰۱۲، بیش‎از ۱۵۲ هزار نفر، برای این چهار کشور اقامت دائم گرفتند : ۸۱۷۸۴ نفر در ایالات متحده، ۳۳۰۱۸ نفر در کانادا، ۲۹۵۴۷ در استرالیا و ۷۷۲۳ نفر در نیوزلند.

در کتاب آبی استعدادهای درخشان، گزارش سالانه‌‏ی مهاجرت بین‌‏المللی از چین که توسط موسسه‌‏ CCG منتشر شده، آمده است. براساس این گرارش تعداد مهاجران چینی به ۹میلیون و ۳۴۳ هزار نفر رسیده است. چین، چهارمین کشوری است که از نظر تعداد، بیشترین میزان مهاجرت از آن صورت می‌‏گیرد و دومین کشوری است که بیشترین مهاجرت به ایالات متحده را دارد.

این اطلاعات نشان می‌‏دهد که از سال ۲۰۱۱ تا کنون، چینی‌‏ها دومین گروه بزرگ از خارجی‌‏ها بوده‎اند که به خرید املاک و مستغلات در ایالات متحده پرداخته‌‏اند.

۲۰ تا ۴۰ درصد خریداران املاک در تورنتو و لندن، چینی‌‏ها هستند.

ماه گذشته، کانادا از قصد خود بر پایان دادن به برنامه‌‏ی مهاجرت از‌‏طریق سرمایه‌‏گذاری و حذف بیش‌‏از ۶۵ هزار درخواست که بیشتر آن از چین بوده‌‏است، اعلام کرد.

ظاهراً رهبران چین نیز قصد دارند از خروج پول از کشور جلوگیری کنند. به‌‏گزارش شبکه‌‏ی چاینا دیلی، کائو جیانمینگ، دادستان کل کشور اعلام کرده است «همکاری چین با ارگان‌‏های قضایی در خارج‌‏از کشور برای دستگیری افرادی که از کشور فرار کرده‌‏اند و ثروت خود را از طرق غیرقانونی به‌‏دست آورده‌‏اند، بیشتر خواهد شد» .

به‌‏گفته‌‏ی وی، درسال گذشته، ۱۰.۱۴ میلیارد یوان (۱.۶۵ میلیلارد دلار) پول و سرمایه که از طریق غیرقانونی به‌‏دست آمده، کشف شده است و ۷۶۲ نفر، مظنون به فساد مالی در کشور و خارج از آن دستگیر شده‌‏اند.

 


منبع : اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 9 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار