بیماری ام اس را از چشمتان تشخیص دهید

کد خبر 17288 - 1393 01 | تاریخ: 1324 روز پیش-1393/01/16 | ساعت: 20:56

بیماری ام اس "سیستم عصبی مرکزی" را درگیر می‌کند و علت اصلی آن تخریب بافتی است که در مغز خود را نشان می‌دهد.

احمد میرشاهی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی شبکیه گفت: در بیماری ام اس بررسی عصب چشم صورت می‌گیرد در اکثر مواقع حدود 40 تا 50 درصد از افراد ممکن است بیماری ام اس خود را فقط به شکل علائم چشمی نشان دهند.

وی در ادامه بیان کرد: در بعضی از افراد نیاز است "نوار عصب چشم" گرفته شود تا هرگونه اختلالی را نشان دهد زیرا در بیشتر مواقع این اختلالات بالینی نبوده و فقط در نوار چشم خود را نشان می‌دهند.

وی گفت: بیماری ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس بیماری است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند و علت اصلی آن تخریب بافتی است که درمغز خود را نشان می‌دهد بیمار علائم مختلفی را می‌تواند به صورت علائم حرکتی و علائم حسی داشته باشد.

در چشم 2 علامت شاخص برای بیماری ام اس وجود دارد. عارضه اول، گرفتاری عصب چشم است که مانند هر عصب مرکزی دیگری در جریان این بیماری گرفتار می‌شود در این گونه موارد، التهابی روی عصب یا پشت عصب اتفاق می افتد و منجر به کاهش دید می‌شود ممکن است در بعضی موارد همراه با اختلال در میدان بنایی و یا همراه با دیدن سایه‌هایی در جلوی چشم باشد.

میرشاهی گفت: عارضه دومی که بیماری ام اس ایجاد می‌کند التهابی است که در قسمت‌های محیطی شبکیه به وجود می‌آید این التهاب هم می‌تواند باعث کاهش دید و ایجاد سایه در جلوی چشم شود. یکی از معاینات که در بیماران مبتلا به ام اس ایجاد می‌شود معاینات چشمی است متخصص شبکیه چشم با دیدن عصب می‌تواند متوجه شود که مشکلی برای بیمار اتفاق افتاده است یا خیر.

وی اظهار داشت: در مرحله حاد بیماری ام اس درمان اصلی با استفاده از تزریق وریدی کورتون انجام می‌شود معمولا این دوره درمانی حدود 2 هفته به طول می‌انجامد و بعد از آن داروهای مختلفی که برای جلوگیری از عود بیماری برای بیمار تجوید می‌شود که به شکل خوراکی یا تزریق‌های زیر جلدی برای بیماری صورت می‌پذیرد.


منبع : شفاف

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 2 چند است؟

ADVERTISING