مغز درمواجهه با زیبایی

کد خبر 17295 - 1393 01 | تاریخ: 931 روز پیش-1393/01/16 | ساعت: 22:11

زیبایی­شناختی عصبی (Neuroaesthetics) رشته زيبايي شناختی عصبی آخرین زیرشاخه نوروفلسفه است. در این قسمت، تحقیقات با مشکلات خاصی مواجه می­شود که عمدتا به دلیل ابهام در تجربه هنری و همچنین تنوع زیاد در نظرات و داوری زیبایی­شناختی است. با این حال، در دهه گذشته مطالعات مختلف تلاش کرده­اند تا ادعای سمیر زکی (Semir Zeki) مبنی بر اینکه “… هنرمند به یک معنا یک متخصص نوروساینس است و به بررسی پتانسیل­ها و ظرفیت­های مغزی اما با ابزاری متفاوت می­پردازد” را اثبات کنند.زیبایی­شناختی عصبی اصطلاحی است که توسط زکی (1999) ابداع شد و اشاره به مطالعه پایه­های عصبی درک زیبایی هنر دارد. رویکرد زکی به هنر در درک او از چگونگی عملکرد بصری مغز طرح­ریزی شده است.

زیبایی­شناسی عصبی به عنوان یک رشته جدید در حال نیرو گرفتن است .در همان حال که این رشته در حال رشد است، با چالش­هایی نیز مواجه است. برای نمونه این رشته باید با اصول عصبی تطبیق داشته باشد و در عین حال به زیبایی­شناسی نیز مرتبط باشد. اصطلاح زیبایی­شناسی به طور گسترده شامل ادراک، تولید و پاسخ به هنر و همچنین تعامل با اشیا و صحنه­ هایی است که احساس شدیدی (اغلب لذت (Pleasure)) را فرا می­خوانند. 

علاوه بر زیبایی­شناسی بصری، موسیقی، رقص و ادبیات نیز در این حوزه قرار دارند. اصطلاح زیبایی­شناسی عصبی نیز به طور گسترده به عنوان حوزه­ای مطرح می­شود که به بررسی ویژگی­های مغز در شرایطی که درگیر با زیبایی­شناسی است، می­پردازد. رویکرد مرتبط با زیبایی­شناختی عصبی بیان می­کند که تولید و درک هنر باید از اصول سازمان عصبی (Neural Organization) پیروی کند. در واقع، صفات و خواص آثار هنری و استراتژی­هایی که توسط هنرمندان به کار می­رود، هم­راستا با این مساله هستند که چگونه سیستم عصبی آنرا دریافت می­کند و سیستم بینایی آنرا سازمان­دهی می­کند. سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه این نقطه شروع را به پژوهشی برنامه­ ریزی شده با داشتن فرضیات ابطال ­پذیر تبدیل کرد.


منبع : سایت تخصصی نوروساینس و علوم شناختی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 3 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING