گردشگران ایرانی نوروز 93 به ترکیه باز گشتند

کد خبر 17321 - 1393 01 | تاریخ: 1322 روز پیش-1393/01/16 | ساعت: 23:15

پس از دو سال سقوط شدید و پیاپی در تعداد سفر ایرانیان به ترکیه براثر سقوط ارزش ریال دربرابر دلار و فشار تحریم ها، طبق گزارش آژانس‌های مسافرتی ترکیه، همزمان با نوروز و کاهش فشار تحریم‌ها، ترکیه دوباره شاهد افزایش 50 درصدی تعداد گردشگران ومسافرانی ایرانی بوده است.
 
به گزارش آنادلو، به نقل از آژانس‌های گردشگری ترکیه این کشور از آغاز سال 2014 و آثار مثبت ناشی از کاهش فشارهای ناشی از تحریم اقتصادی، تا کنون شاهد رشد 50 درصدی سفر ایرانیان به ترکیه بوده است. طبق همین گزارش کاهش فشار تحریم‌ها از سوی دولت های غربی در جریان ادامه مذاکرات مقامات ایرانی با مقامات غربی، سبب افزایش سفر گردشگران ایرانی به ترکیه شده است.
 
تعداد گردشگران ایرانی که امسال ودر دو ماه نخست 2014 به ترکیه سفر کردند نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، با 44 درصد افزایش ، رشد چشمگیری یافته است. طبق پیش بینی‌های انجام شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، این میزان رشد انتظار میرود که تا پایان سال همچنان ادامه یابد.
 
طبق همین گزارش تعداد گردشگران ایرانی که در سال 2013 از ترکیه دیدار کردند حدود 1.2 میلیون نفر بود اما انتظار می رود که این رقم امسال با 50 درصد رشد به بیش از 1.7 میلیون نفر برسد. کشور ترکیه از سال 2010 با تشدید تحریم‌های غرب برعلیه ایران نه تنها از واردات نفت ایران محروم شد بلکه بخش عظیمی از درآمد و گردشگران ایرانی را نیز از دست داد.
 
"باسران اویسوی" مدیر اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه [TURSAB] درهمین زمینه پیش بینی کرده است که درصورت حذف تحریم ها شاهد آثار مثبت بیشترو افزایش جدی در تعداد گردشگران ورودی از بازار ایران به ترکیه خواهیم بود.
 
او یادآور شد:«پیش بینی ما حاکی از حدود 40 تا50 درصد رشد برای تعداد گردشگران ایرانی است که در سال 2014 به ترکیه سفر می کنند. این میزان افزایش 44 درصدی تا کنون و طی دو ماه نخست سال 2014 شاهد آن بوده‌ایم خود تاییدی بر پیش بینی‌های ما است.»
به گفته وی مراسم جشن و تعطیلات نوروزی در ایران که به عنوان یک جشنواره بهاری در ایران و دیگر کشورهای آسیایی اهمیت بسیار دارد ،عامل بسیار مهمی در افزایش تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه است. طبق همین گزارش به نقل از بررسی‌های انجام شده ازسوی مقامات گردشگری ترکیه گردشگران ایرانی عمدتا ترجیح می‌دهند در ماه‌های تابستان به ویژه اگوست و سپتامبر به ترکیه سفر کنند. ماه مارچ نیز که مصادف با تعطیلات نوروزی ایران است ماهی است که ترکیه خود را آماده استقبال از ایرانیان می‌کند.
 
به گفته اویسوی، شهرهای جنوب ترکیه همانند آنتالیا،موگلا ،بودروم ،آیدین و کوش اداسی و همچنین آثار تاریخی و مناظر ترکیه مرکزی واقع در قونیه و آنکارا هم از مقصدهای بسیار محبوب ایرانیان درترکیه هستند. اما استانبول به تنهایی حدود 387000 ایرانی را در سال 2013 بخود جذب کرده است.
 
ایران سالانه به ویژه در ایام نوروز، با ارسال بیش از 1.8 تا 2 میلیون گردشگر، چهارمین بازار بزرگ گردشگری ترکیه است. اما سال گذشته در دومین سال از روند نزولی خود، تنها حدود 70 تا 100 هزار گردشگر به این کشور فرستاد. این تعداد در نوروز 92 تنها 20 هزار نفر بود. این رقم درمقایسه با 80 هزار گردشگر ایرانی در نوروز 2011 به معنی بیش از 60 درصد تنزل بود.
 
این روند کاهش همچنان ادامه یافت تا در ماه مارچ 2013 که برابر با تعطیلات نوروزی درایران است، به رغم پیش بینیهای مقامات و کارشناسان ترکیه که درانتظار افزایش تعداد مسافران در ایام نوروز بودند، تعداد گردشگران ایرانی در نواحی ساحلی و نیز در شهر استانبول، به 60 درصد کاهش رسید.

 

درنتیجه همین شرایط ده آژانس گردشگری ترکیه که به طور انحصاری درزمینه گردشگری و جذب توریست از ایران فعالیت میکردند، ورشکسته شدند.


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی / میترااسدنیا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری