پرندگانی که طوفان را پیش بینی میکنند.

کد خبر 183609 - 1393 10 | تاریخ: 1088 روز پیش-1393/10/01 | ساعت: 20:14

99

پژوهشگران آمریکایی پس از ماه‌ها ردیابی و بررسی عادات گونه‌ای از پرندگان آوازخوان در رشته کوه‌های آپالاچیان دریافتند که این پرندگان یک روز قبل از وقوع گردبادی قدرتمند که در آوریل 2014 منجر به کشته شدن 35 نفر شد، این منطقه را ترک کرده بودند.

این پرندگان پر طلایی (واربلر) یک روز قبل از رسیدن گردباد، آشیانه خود را در این رشته کوه‌ها واقع در شرق ایالت تنسی، ترک کرده و با پرواز به سمت خلیج مکزیک مسافتی 700 کیلومتری را طی کردند. درست یک روز بعد، 84 توفان پی در پی منجر به ویرانی بخش‌های وسیعی از جنوب و مرکز آمریکا شد.

هنری استربی، زیست‌شناس و سرپرست گروه پژوهشگران از دانشگاه برکلی می‌گوید که پرندگان احتمالا به دلیل توانایی شنیدن اصوات با فرکانس پایین می‌توانند این وقایع طبیعی را از قبل حس کنند.

نکته شگفت‌انگیز دیگر برای پژهشگران این است که این پرندگان درست چند روز پیش از ترک آشیانه خود، با پیمودن مسافتی 5000 کیلومتری از کلومبیا مهاجرت فصلی خود را به پایان رسانده بودند.

دکتر هنری استربی با اشاره به دشواری‌هایی که برای ردیابی پرندگان با آن مواجه شدند، گفت: «این گونه از پرندگان آوازخوان بسیار کوچک هستند و تنها 9 گرم وزن دارند. همین که آنها با دستگاه‌های ردیاب از مهاجرت فصلی خود بازگشتند موفقیت بزرگی محسوب می‌شد و بعد یک چنین اتقاقی افتاد».

کشفی که از دستگاه‌های ردیاب شروع شد

گروه پژوهشگران از دانشگاه تنسی، مینسوتا و برکلی همراه با دکتر استربی از ماه مه 2013 دستگاه‌های ردیاب را به 20 پرنده آوازخوان وصل کردند.

این پرندگان عموما زمستان‌ها را در آمریکای مرکزی و جنوبی سپری می‌کنند و سپس در تابستان به گریت لیکس و کوه‌های آپالاچیان برمی‌گردند و در همانجا آشیانه‌سازی و تولید مثل می‌کنند.

با پایان زمستان، 10 پرنده علامت‌گذاری شده در آوریل 2014 به تنسی بازگشتند. گروه پژوهشگران که در اطراف لانه‌ها سرگرم تحقیقات بودند، با دریافت هشدارها بابت فرا رسیدن گردباد محل را ترک کرده و چند روز را در هتلی امن سپری کردند.

کار تحقیقات مجددا یک ماه بعد آغاز شد. پژوهشگران موفق شدند تنها 5 پرنده علامت‌گذاری شده را پیدا کنند. آنها با بررسی ردیاب‌هایی که تنها نیم گرم وزن داشتند، متوجه شدند که پرندگان مسافت عجیبی را طی کرده‌اند. در ابتدا آنها فکر کردند که اشتباه کرده‎اند اما پس از بازبینی اطلاعات دریافتی از ردیاب‌ها به این نتیجه رسیدند که هیچ اشتباهی رخ نداده است.

دکتر استربی در مورد این کشف اتفاقی گفت: «ناگهان یادمان آمد که ما به خاطر هشدارها چند روز قبل از وقوع توفان محل لانه‌ها را ترک کردیم اما پرنده‌‍‌ها چطور نسبت به وقوع توفان آگاه شده بودند؟ تنها دلیل منطقی آن توانایی شنوایی مادون صوت این پرندگان است».

امواجی که فرکانس آنها کمتر از 20 هرتز باشد، امواج مادون صوت نام دارند و از حد شنوایی انسان خارج هستند اما پرندگان و بسیاری دیگر از انواع جانوران قادر به شنیدن امواج مادون صوت هستند.

پژوهشگران دریافتند که هر 5 پرنده علامت گذاری شده، یک تا دو روز پیش از وقوع توفان سفری غیر منتظره را شروع کردند، و مجموعا با پیمودن مسافتی حدود 1500 کیلومتر، مجددا تا روز 2 ماه مه به آشیانه‌های خود بازگشتند.

جالب توجه اینکه پرندگان هنگامی آغاز به تخلیه آشیانه خود کردند که توفان هنوز صدها کیلومتر با محل فاصله داشت و وضیت آب و هوای ناحیه هنوز هیچ تغییری نکرده بود.

باهوش ترین پرنده:

کلاغ پرنده‌ای است از خانواده ی گنجشک‌سانان است که دارای قدی متوسط و پرهای سیاه در قسمت های سر ، بال ،دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است.

منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است.

بالها و پاهای نیرومند دارند. پرندگانی اجتماعی، عدالت پیشه، معاشرتی و با روحیه همکاری و تعاون هستند و اغلب گستاخ و جنگجو می باشند. 

کلاغ ها قادر به محاسبات ریاضی هستند.

کلاغ تقریباً همه چیز می خورد. خوراکش حشره و جانوران کوچک است اما اغلب تخم‌ها و جوجه‌های پرندگان دیگر را می ربایند.

کلاغ ها استعداد عجیبی در تقلید صداهای گوناگون دارند و به خوبی قادرند صدای مرغ، سگ و گربه یا آواز خروس را تقلید کنند. گاهی اتفاق می افتد کلاغی در لانه مرغ مخفی شده، صدای مرغ یا خروس را تقلید می کند ، منظورش این است که مرغ را از جوجه هایش دور کند، تا جوجه را برباید. کلاغ ها طول عمرشان طولانی است.

کلاغ‌ها در عالم پرندگان مغز متفکر به‌ حساب می‌آیند. کلاغ ها توانایی تشخیص رنگ دارند. نر و ماده آنها همشکل است و روی شاخه ی درختان و صخره‌ها و در سوراخ‌ها لانه می سازند.

برخی از گونه‌های کلاغ عبارتند از: کلاغ زنگی ، ابلق، کلاغ گردن بو( این نوع در ایران زندگی می کند)، غراب گردن سفید، غراب، کلاغ لاشه، سر قهوه‌ای، کلاغ گردن‌بور، کلاغ ماهیگیر، هندی، غراب جنگلی، کلاغ طوقی ،کلاغ خاکستری و...


منبع : گرد آوری از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار