ضربه بزرگ قاچاق به کسب و کار ، تولید و اشتغال

کد خبر 191335 - 1393 10 | تاریخ: 1070 روز پیش-1393/10/18 | ساعت: 10:32

833987_649

قاچاق، چیزیست که ورود آن به کشور و یا معاملهٔ آن از طرف دولت ممنوع است.[۱] در علم اقتصاد بصورت مشخص به ورود و خروج کالا که بصورت مخفیانه از مرزهای کشور وارد و یا خارج شود، قاچاق می‌گویند.

هنگامی که قیمت یک کالا در یک کشور با اجرای طرح‌های دستوری و با تمهیدات خاص کاهش می‌یابد، در نتیجه سوءاستفاده‌کنندگان به دنبال تهیهٔ آن کالای ارزان‌قیمت برای قاچاق آن به بیرون از مرزها هستند.

صادرات و یا واردات کالاهای ممنوعه و انحصاری، مثل انسان، مواد مخدر، زنان و کودکان، سوخت، نفت، گازوئیل، بنزین، اعضای بدن، دارو، ارز، اسلحه، خاویار، مشروبات الکلی و ده‌ها مورد دیگر، را می‌توان از مصادیق قاچاق نامید.

دانشمندان علم اقتصاد، از پدیده قاچاق تحت عنوان اقتصاد پنهان نیز یاد کرده‌اند.

ضربه بزرگ قاچاق به کسب و کار ، تولید و اشتغال

ارسلان فتحی‌پور در اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق‌های اصناف کشور افزود: وضع هرگونه عوارض بر صادرات کالاها ، خدمات غیریارانه‌ای، مواد خام و کالاهای با ارزش افزوده پایین مازاد بر نیاز داخلی، ممنوع شده است.
وی اظهار داشت: به دولت اجازه داده شده برای فرآوری مواد خام و تبدیل کالاهای با ارزش افزوده پایین داخلی و وارداتی به کالاهای با ارزش افزوده بالا ، از انواع مشوق‌های لازم استفاده کنند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ماده 68 که پیرامون فرار مالیاتی است عنوان شده که هر کس از اشخاص حقیقی و حقوقی فعالیت‌های اقتصادی داشته باشد در سامانه ثبت تا جلوی فرار مالیاتی گرفته شود.
فتحی پور از اصناف درخواست کرد: در بحث تدوین برنامه ششم به نمایندگان مشورت و دراین رابطه مصوباتی برای اصناف کشور نیز داشته باشیم.
وی اضافه کرد: در جلسه‌ای با حضور معاون اول رییس جمهور عنوان شد نفت از بودجه جدا شود و دولت کل نیاز خود را اعلام و هرچه از نفت و جاهای دیگر ارز حاصل شد در خزانه جداگانه نگهداری شود و در واقع هزینه ارزی و ریالی ایجاد گردد.


منبع : گردآوری از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 9 چند است؟

ADVERTISING