تولد فرزند سالم در گرو سلامت روانی مادر

کد خبر 214992 - 1393 12 | تاریخ: 902 روز پیش-1393/12/09 | ساعت: 10:46

C1379919756

روان عملکرد واحد همه اندامهای بدن در یک ارگانیزم واحد بر اساس پروسه‌های شیمیائی، بیوشیمیائی و نویروشیمیائی آنها و فرایند آنها در ارتباط با فعالیت چند بعدی بغرنج مغز می‌باشد.

روان در لغت ظاهراً با روح نیز مترادف است اما لزوماً با آن مفهوم و مصداق یکسانی ندارد. روان هم‌آمیختگی شخصیت انسان است که بیشتر در روانشناسی موضوعیت دارد و بر اثر تلاقی رفتارها و احساسات تشخص می‌یابد و تحقق آن مغفول عنه می‌باشد، در حالیکه روح موجودی مجرد و در تحقق مستقل است و منحصر به بعد مجرد انسان نیست بلکه برای توصیف دیگر موجودات مجرد نیز کاربرد دارد و موضوعی دینی و متافیزیکی است.

نیز گفته شده است از یک دیدگاه کلّی انسان از سه بخش جسم، روان و روح تشکیل شده است و روان، بخش واسط جسم و روح است یا نتایج تعاملات قابل مشاهده آندو است.

روانشناسی مطالعه رفتار و تجلیات روان است. اصولاً روان برآیند کلی رفتار است و لزوماً بمعنی روح که منشا متافیزیکی اعمال انسان است نمی‌باشد هر چند در حقیقت به تاثیر و تاثرات آنرا اشاره دارد.

نقش سلامت روانی مادر در تولد فرزند سالم

تغییرات هورمونی وسیع بارداری و تجربه کاملا خاص آن، چیزی است که بتوان نادیده‌اش گرفت و گفت این دوره هیچ تاثیری روی سلامت روان خانم‌ها ندارد.

حالت‌های اضطرابی به دلیل ترس از احتمال وقوع سقط در 3 ماه نخست، ناتوانی از مدیریت و کنترل تغییرات جسمی که در هر ماه روی تازه خود را نشان می‌دهد و جز تحمل آن و مدارا چاره‌ای برای مادر نیست، از تهوع و دردهای خاص و گذرا گرفته تا علائم جسمی طبیعی مرتبط با تغییرات هورمونی و ترس از زایمان در مراحل پایانی آن کاملا طبیعی است.
اگر بارداری با برنامه‌ باشد، تحمل این اضطراب‌ها راحت‌تر است وزن به وسیله عمرش حمایت می‌شود.

article54111


در مواردیکه خانم دارو می‌شود باید اضطراب ناشی از عوارض احتمالی دوران بر روی جنین را بر دیگر ترس‌های دلهره آور اضافه کرد به طوری که گاهی مجبوریم این خانم‌ها را به روان پزشک ارجاع دهیم.

همچنین پدری که آمادگی روانی پذیرش نقش جدید را دارد، می‌داند برای داشتن فرزند سالم باید سلامت روان همسرش را تامین کند. زیرا موضوعات ناراحت کننده همچون مختل شدن ریتم خواب، که شدتش در خانم‌ها متفاوت است به راحتی با حمایت همسر قابل کنترل است.

همچنین بهتره بدانیم مادر مضطرب فرزندی ناآرام به دنیا می‌آورد و اضطراب کنترل نشده زمینه افسردگی و مشکلات جسمی و روانی دیگری را فراهم آورد.


منبع : گردآوری از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 10 چند است؟

ADVERTISING