زلزله 7.7 ریشتری پاپوا گینه نو را لرزاند* صدور هشدار سونامی

کد خبر 226732 - 1394 01 | تاریخ: 993 روز پیش-1394/01/10 | ساعت: 08:38

مرکز این زمین لرزه که ساعت 10 و 48 دقیقه به وقت سیدنی اتفاق افتاده در 33 کیلومتری عمق زمین در نزدیکی شهر رابوئول در شمال شرقی پاپوا گینه نو گزارش شده است.

81554579-6358986

تارنمای ساندی مورنینگ هرالد استرالیا اعلام کرد مرکز هشدار سونامی اقیانوسیه در هاوایی احتمال داد امواج مهیب سونامی تا شعاع یکهزار کیلومتری منطقه زلزله را تحت تاثیر قرار دهد.

images.[1]


امواج این سونامی که می تواند یک تا سه متر ارتفاع داشته باشد علاوه بر پاپوا گینه نو، امکان دارد جزایر سلیمان را در برگیرد.از مردم منطقه خواسته شده آماده باشند.در جزیره پاپواگینه نو گروهی از پناهجویانی از جمله ایرانیان که قصد داشتند به صورت غیرقانونی به استرالیا مهاجرت کنند، نگهداری می شوند.آذر ماه سال گذشته نیز زمین لرزه ای به بزرگی 6.
8 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) در آبهای برون ساحلی پاپوا گینه نو در اقیانوس آرام به وقوع پیوست.وقوع زمین لرزه های شدید در آبهای سواحل پاپوا گینه نو که در منطقه ای موسوم به حلقه آتش در اقیانوس آرام واقع شده، رایج است.پاپوا گینه نو به پایتختی بندر مورسبی در نیمکره شرقی کره زمین و در شمال کشور استرالیا واقع شده و شش میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد.
پاپوا گینه نو، شرق جزیره گینه نو به همراه بیش از 600 جزیره دیگر را در بر می گیرد و نیمه غربی این جزیره متعلق به اندونزی و ایالت ایریان جایا است.این کشور جزیره ای از سه طرف با دریاهای بیسمارک، سلیمان و مرجان احاطه شده و یکی از کشورهای قاره اقیانوسیه به شمار می رود و پس از استرالیا بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور این قاره است.


منبع : ایرنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار