سیاستهای کلی جمعیّت از سوی رهبر معظم انقلاب

کد خبر 25938 - 1393 02 | تاریخ: 1303 روز پیش-1393/02/30 | ساعت: 16:27

OnlineNewsImage

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي سياست هاي کلي «جمعيّت» را که براساس بند يک اصل 110 قانون اساسي و پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين شده است، ابلاغ کردند.

متن ابلاغيه رهبر انقلاب به رؤساي قواي سه گانه و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به شرح زير است:
بسم الله الرّحمن الرّحيم

با عنايت به اهميّت مقوله جمعيّت در اقتدار ملّي؛ و با توجه به پويندگي، بالندگي و جواني جمعيّت کنوني کشور به عنوان يک فرصت و امتياز؛ و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعيّت و نرخ باروري در سال‌هاي گذشته، سياست‌هاي کلي جمعيّت ابلاغ مي‌گردد. با در نظر داشتن نقش ايجابي عامل جمعيّت در پيشرفت کشور، لازم است برنامه‌ريزي‌هاي جامع براي رشد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور متناسب با سياست‌هاي جمعيّتي انجام گيرد. همچنين ضروري است با هماهنگي و تقسيم کار بين ارکان نظام و دستگاه‌هاي ذيربط در اين زمينه، اقدامات لازم با دقّت، سرعت و قوّت صورت گيرد و نتايج رصد مستمر اجراي سياست‌ها گزارش شود.
سيّدعلي خامنه‌اي
30/ارديبهشت/1393

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم
«سياست‌هاي کلي جمعيّت»

1- ارتقاء پويايي، بالندگي و جواني جمعيّت با افزايش نرخ باروري به بيش از سطح جانشيني.
2- رفع موانع ازدواج، تسهيل و ترويج تشکيل خانواده و افزايش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمايت از زوج‌هاي جوان و توانمندسازي آنان در تأمين هزينه‌هاي زندگي و تربيت نسل صالح و کارآمد.
3- اختصاص تسهيلات مناسب براي مادران بويژه در دوره بارداري و شيردهي و پوشش بيمه‌اي هزينه‌هاي زايمان و درمان ناباروري مردان و زنان و تقويت نهادها و مؤسسات حمايتي ذي‌ربط.
4- تحکيم بنيان و پايداري خانواده با اصلاح و تکميل آموزش‌هاي عمومي در باره اصالت کانون خانواده و فرزند پروري و با تأکيد بر آموزش‌ مهارت‌هاي زندگي و ارتباطي و ارائه خدمات مشاوره‌اي بر مبناي فرهنگ و ارزش‌هاي اسلامي- ايراني و توسعه و تقويت نظام تأمين اجتماعي، خدمات بهداشتي و درماني و مراقبت‌هاي پزشکي در جهت سلامت باروري و فرزندآوري.
5- ترويج و نهادينه‌سازي سبک زندگي اسلامي- ايراني و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگي غربي.
6- ارتقاء اميد به زندگي، تأمين سلامت و تغذيه سالم جمعيّت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي، بويژه اعتياد، سوانح، آلودگي‌هاي زيست محيطي و بيماري‌ها.
7- فرهنگ سازي براي احترام و تکريم سالمندان و ايجاد شرايط لازم براي تأمين سلامت و نگهداري آنان در خانواده و پيش‌بيني ساز و کار لازم براي بهره‌مندي از تجارب و توانمندي‌هاي سالمندان در عرصه‌هاي مناسب.
8- توانمندسازي جمعيّت در سن کار با فرهنگ سازي و اصلاح، تقويت و سازگار کردن نظامات تربيتي و آموزش‌هاي عمومي، کارآفريني، فني ـ حرفه‌اي و تخصصي با نيازهاي جامعه و استعدادها و علايق آنان در جهت ايجاد اشتغال مؤثر و مولّد.
9- باز توزيع فضايي و جغرافيايي جمعيّت، متناسب با ظرفيت زيستي با تأکيد بر تأمين آب با هدف توزيع متعادل و کاهش فشار جمعيّتي.
10- حفظ و جذب جمعيّت در روستاها و مناطق مرزي و کم تراکم و ايجاد مراکز جديد جمعيّتي بويژه در جزاير و سواحل خليج فارس و درياي عمان از طريق توسعه شبکه‌هاي زيربنايي، حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري و ايجاد فضاي کسب و کار با درآمد کافي.
11- مديريت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سياست‌هاي کلي جمعيّت با تدوين و اجراي ساز و کارهاي مناسب.
12- تشويق ايرانيان خارج از کشور براي حضور و سرمايه گذاري، و بهره‌گيري از ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي آنان.
13- تقويت مؤلفه‌هاي هويت‌بخش ملي (ايراني، اسلامي، انقلابي) و ارتقاء وفاق و همگرايي اجتماعي در پهنه سرزميني بويژه در ميان مرزنشينان ؛ و ايرانيان خارج از کشور.
14- رصد مستمر سياست‌هاي جمعيّتي در ابعاد کمّي و کيفي با ايجاد ساز و کار مناسب و تدوين شاخص‌هاي بومي توسعه انساني و انجام پژوهش‌هاي جمعيّتي و توسعه انساني.


منبع : پایگاه رهبری

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار