میراث فرهنگی ایران در دست مردم

کد خبر 26207 - 1393 03 | تاریخ: 1305 روز پیش-1393/03/01 | ساعت: 09:16

سومین گردهمایی مجموعه‌داران ایران پس از سال‌ها بی‌توجهی در برج آزادی برگزار شد. صدها مجموعه‌دار در هفته میراث فرهنگی دور هم جمع شدند تا از حفظ تاریخ ایران به دست مردم بگویند. معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی هم که در این گردهمایی حضور داشت، اعلام کرد که سازمان میراث فرهنگی از این حرکت خودجوش که طی سالیان طولانی شکل گرفته حمایت می‌کند.

 

سومین گردهمایی مجموعه داران ایران همراه با تجلیل از استاد غلامرضا سحاب و رونمایی از "نقشه جهان در عصر ناصری" روز دوشنبه 29 اردیبهشت در برج آزادی برگزار شد.

 
این گردهمایی در حالی در هفته موزه‌ها برگزار شد که مجموعه‌داران سال‌ها مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته و حتی برخورد قهری با آن‌ها شده بود. با این وجود آن‌ها همواره این مشکلات را برخود همواره کرده و در راه حفظ تاریخ و فرهنگ ایران گام برداشته‌اند.
 
یکی از این مجموعه‌داران خاندان سحاب است که طی سه نسل تا امروز به جمع‌آوری و حفظ نقشه‌های تاریخی ایران پرداخته‌اند و امروز این نقشه‌ها به نسل چهارم می‌رسد. به همت این مجموعه دار نخستین نقشه جهان نما دوره قاجار حفظ شده و اسناد معتبری از خلیج فارس باقی مانده است.
 
محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی که در این گردهمایی مجموعه‌داران را حافظان میراث فرهنگی خواند
 
محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی که در این گردهمایی حضور داشت، مجموعه داران را اصحاب فرهنگ دانست و گفت: «مهمترین رکن حفاظت از میراث فرهنگی مردم هستند.»
 
او گفت که مردم باید حافظان میراث فرهنگی باشند، کاری که از دست یک سازمان با امکانات محدود بر نمی‌آید. مجموعه داران در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کنند و ما هر چه از دستمان برآید انجام می دهیم که این امانت را حفظ کنیم.
 
طالبیان در این برنامه همچنین از تصویب آیین نامه حمایت از موزه‌داران که از سال 84 به حال تعلیق در آمده بود، سخن گفت و بر ایجاد و توسعه موزه های خصوصی تاکید کرد.
 
نقشه‌های تاریخی به نسل چهارم خاندان سحاب رسید
در این گردهمایی از غلامحسین سحاب نیز به دلیل سال ها تلاش برای صیانت از نقشه‌های تاریخی ایران قدردانی و از قدیمی‌ترین نقشه جهان نما در ایران رو نمایی شد.
 
سه نسل در این خانواده، مجموعه عظیم به نام " دنیای جغرافیایی سحاب " جمع‌آوری کردند که آثار تاریخی و جغرافیایی ایران را در سطح جهان جمع می‌کنند.
 
تجلیل از غلامحسین سحاب، مجموعه دار نقشه‌های تاریخی ایران
 
غلامحسین سحاب در این برنامه اعلام کرد که از این پس دفتر دنیای جغرافیایی در به نسل چهارم سحاب که سه پسر من هستند، سپرده می‌شود.
 
نسل چهارم سحاب با امکانات و تجهیزات مدرن و فنی پیشگام در انتشار آثار ماندگار نقشه‌های تاریخی و تصاویر ماهواره ای‌ و کتاب های نفیس در مورد ایران و سایر شهرها و برگزاری سمینارهای داخلی و بین‌المللی و ارتباط با مراکز علمی و فرهنگی در جهان موفق شده تا جایگاه واقعی جغرافیایی ایران را به همگان معرفی کند.
 
آثار باید بدون ترس از توقیف حفظ شوند
اهدای لوح سپاس به بزرگترین و کوچکترین مجموعه‌داران ایران یکی دیگر از برنامه‌های این گردهمایی بود.
 
دکتر منوچهر خواجه نوری، بزرگترین مجموعه‌دار ایران که از اهالی نور است، در این برنامه از چگونگی مشقت‌های جمع آوری سکه‌ها در طی سالیان طولانی گفت.
 
خواجه نوری که در سال 1326 در آذربایجان خدمت می‌کرده، در یک مغازه آنتیک فروشی مشغول کار می‌شود. در آن‌جا متوجه سکه‌های ساسانی در این مغازه آنتیک فروشی شده و اقدام به جمع آوری سکه‌ها می‌کند.
 
خواجه نوری با بیان اینکه طی این سال‌ها بسیاری از بناهای تاریخی ما تخریب شده‌اند، گفت:« مجموعه‌داران طی سالیان دراز اقدام به حفظ آثار تاریخی ایران کرده‌اند، ما باید این میراثی که از گذشته به ما رسیده نگهداری کنیم. آثار باید بدون ترس از توقیف نگهداری شوند.»
 
کوچکترین مجموعه دار آقای سعید محمد جواهری که دارای وسایل مردم شناسی را جمع می‌کند.
 
سومین گردهمایی ایران بسیار مهم است
منوچهر لطفی، مدیرعامل و رییس هیات مدیره انجمن مجموعه داران ایران در این گردهمایی گفت که اهداف این انجمن شامل نخست شامل ترویج فرهنگ مجموعه داری در بین عموم، دوم شناسایی، ساماندهی و سازماندهی مجموعه داران ایران و سوم آموزش و بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی مجموعه داران است.
 
لطفی گزارش عملکرد سال 92 انجمن را ارایه داد: «از جمله برنامه‌های سال گذشته برگزاری تورهای بازدید از موزه‌های وزیری، جواهری در نطنز، دکتر رهگشای در بادرود، دکتر حسابی و...برگزاری سه کلاس آموزش مجموعه داری اسناد تاریخی، خط سیاق و آموزش عکس های تاریخی بوده است. همچنین این انجمن دو نشست علمی در مورد عکس های تاریخی ایران در میراث فرهنگی و گاهشمار نجومی در مرکز اسناد ملی کشور و نشست علمی تخصصی روش‌های نگهداری عکس‌های تاریخی در مرکز اسناد علمی کشور برگزار کرده است.»
 
 
 
 
او در ادامه از تشکیل کمیته‌های تخصصی خبر داد که این کمیته‌ها شامل کمیته تمبر، سکه، اسکناس کبریت، عکس های تاریخی، اسناد تاریخی کمیته نقشه جغرافیایی،تابلوهای نقاشی و اتومبیل‌های قدیمی بوده است.
 
به گفته او، 10‌ها کمیته دیگر در حال تشکیل است.
 
لطفی با تاکید بر اهمیت سومین گردهمایی مجموعه داران ایران گفت که تا کنون انجمن 100 مورد کارشناسی تابلوهای نقاشی و بیش از 70 مورد کارشناسی خط سیاق و بیش از 30 مورد کارشناسی عکس های تاریخی داشته است.
 
رییس انجمن مجموعه داران مهمترین اقدام این انجمن را تعامل و همکاری با سازمان میراث فرهنگی و اداره کل موزه ها دانست و توضیح داد:« انجمن در سال گذشته همکاری بسیار صمیمانه‌ای با مدیر کل موزه ها داشته و در سال 92 ، 60 نفر مجموعه دار را که صلاحیت اخذ مجوز مجموعه‌داری را داشتند به اداره کل موزه ها معرفی کرده است و تا کنون 18 نفر مجوز مجموعه داری را اخذ کردند.
 
او از آقای مهندس زاهدی و خانم دکتر جان ملکی که در این راه به انجمن موزه‌داران کمک بسیار کردند، تشکر کرد.
 


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری