تقوای استثنائی!

کد خبر 3113 - 1392 08 | تاریخ: 1073 روز پیش-1392/08/25 | ساعت: 11:10

در سلسله تانگ، فردي با تقوا زندگي مي‏ كرد كه هان یوآن ناميده مي‏شد.‏

شبی‏، یک دزد با شمشیری تیز به اتاق هان یوآن رفت‏. دزد به وی گفت: من قادر نیستم که خرج خودم را در بیاورم‏. پس از تو می‏ خواهم چیزی با ارزش به من بدهی‏. هان یو‏آن گفت: وسایل روي آن میز ارزشي معادل یک هزار یوان دارند. تو می ‏توانی همه آنها را برداری. دزد گفت: من ترجیح می‏ دهم سر تو را داشته باشم تا در ازای مبلغ هنگفتی به وحشي‏ هاي غرب  تحویل دهم. هان یوآن سرش را خم کرد تا دزد بتواند سرش را قطع کند. اما دزد اینکار را انجام نداد، بلکه با سری خمیده چنین گفت: شنیده بودم که شما بسیار روشن فکر هستید و اینجا آمدم تا شما را بیازمایم. حالا آن وسایل روی میز را برمی ‏دارم، ولی امیدوارم در مورد این دزدی‏، چیزی به بیرون درز نکند‏.

هان یو آن گفت: سوگند می‏ خورم که هرگز در این خصوص چیزی به کسی نخواهم گفت‏. بعدها‏، آن دزد به خاطر جرایم دیگری توقیف و به مرگ محکوم شد‏. قبل از اینکه حکم اجرا شود، اين داستان را برای همه بازگو کرد. او گفت: با شناختی که از شخصیت هان یوآن دارم می ‏دانستم که وی پس از مرگ من نیز این قضیه را براي هیچ کسی تعريف نخواهد کرد. حالا مي ‏خواهم که همگی شما درباره تقوای او بدانید.

داستان هان یوآن، اسقف داستان بینوایان را به خاطرم می‏آورد که با فداکاریش روح ژان وال ژان را تسخیر کرد. شباهت بین این دو شخصیت در این است که هر دوی آنها نسبت به بشریت احساساتی نیک‏خواهانه داشتند و از نجات روح انسان‏ها احساس رضایت می‏کردند. با چنین انسانیت عظیمی چگونه روح انسان‏ها می‏توانست تسخیر نشود‏؟ بنابراین ما می‏توانیم در اقرار دزد این داستان قبل از مرگ و بازگشت دوباره ژان وال ژان به زندگی حقیقی شباهت هایی را مشاهده کنیم.


منبع : پیور اینسایت

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 4 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر