آرایش 12 دختر ایرانی

کد خبر 313025 - 1394 07 | تاریخ: 694 روز پیش-1394/07/04 | ساعت: 10:22

دختران ایرانی از کدام لوازم آرایش استفاده می‌کنند؟

ایران یکی از کشورهایی است که استفاده از لوازم آرایشی در آن بسیار رواج دارد. هرچند این آمار در دهه‌های گذشته و در زمانی که دختران مجرد حق آرایش نداشتند بسیار متفاوت بود ولی در حال حاضر آرایش به بخش غیرقابل تفکیکی از زندگی هر دختر ایرانی تبدیل شده است. در حال حاضر دختران ایرانی سالانه بیش از ۲ میلیون دلار صرف لوازم آرایشی می‌کنند و رتبه‌ی دوم پس از عربستان سعودی را در منطقه، از آن خود کرده‌اند.

استفاده از لوازم آرایشی در ایران از حدود ۱۵ سالگی آغاز می‌شود و بیش از ۱۴ میلیون دختر و زن بین ۱۵ تا ۴۵ سال در ایران بصورت مرتب از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند و هر کس بصورت میانگین ماهانه حداقل ۲۰ هزار تومان برای خرید لوازم آرایشی هزینه می‌کند، این در حالی است که حقوق معمول هر ایرانی بین یک تا یک و نیم میلیون تومان است.

گزارش زیر به بررسی وضعیت و شرایط آرایش دختران ایرانی پرداخته است و موارد بررسی شده در آن افرادی بین ۱۴ تا ۳۰ هستند.

۱- دلارام عباسی ۱۵ ساله است و از وقتی که ۱۳ سال داشته آرایش کرده است. اولین رژ لب دلارام را مادر او برایش خریده است، بیشترین وسیله‌ی آرایشی که استفاده می کند پن کیک است و حداقل هر دو ماه یک بار آن را می خرد.
1

۲- اسرا محمدی دانش‌اموز پیش دانشگاهی در رشته‌ی ریاضی است و مادرش یک آرایشگر است. او به تازگی آرایش روزانه و مداوم را آغاز کرده است، اغلب از لوازم آرایشی مادرش استفاده می کند.

2

۳- هانیه قهرمانی، ۱۹ سال سن دارد و در مقطع پیش‌دانشگاهی ریاضی می‌خواند. هانیه‌ به گفته‌ی خودش آرایش را از ۹ سالگی و از شبکه‌های ماهواره‌ای آموخته است. او معتقد است که آرایش، زن را برای مردان جذاب تر می کند. او روش آرایشی خود را هر ۳-۴ ماه یک بار به کلی تغییر می دهد.
33

۴-ریحانه قهرمانی، ۲۱ ساله است و مهندسی صنایع می‌خواند و آرایش را از ۱۵ سالگی آغاز کرده است او بصورت میانگین هر دو ماه یک بار حدود ۸۰ هزار تومان صرف لوازم آرایشی مخصوصا خط چشم و ریمل می‌کند. وابستگی به برند خاصی ندارد و هر چیزی را که به او بیاید مصرف می کند. ریحانه حتی در داخل خانه هم آرایش می کند وعلاقه‌ی زیادی به این کار می‌کند.
11

۵- آلیا زند، دانشجوی ۲۳ ساله‌ی اقتصاد است. او از ۱۶ سالگی آرایش کرده است و ماهانه ۱۵۰ هزار تومان صرف لوازم آرایشی خود می‌کند. هر چند در حال حاضر مشغول شغل خاصی نیست ولی در گذشته حدود ۱ میلیون تومان در ماه درآمد داشت. به گفته‌ی آلیا برندهای لوازم آرایشی به راحتی در ایران قابل دسترس نیستند. آلیا معتقد است که اگر آرایشش بد باشند همه تصور خواهند کرد که اتفاق بدی برایش افتاده است.
22

۶- پرناز جمالی ۲۲ ساله و دانشجوی معماری است و زبان انگلیسی نیز تدریس می‌کند. او برای اولین بار در ۱۳ سالگی با دیدن آرایش دختران فامیل‌، جذب آرایش کردن شده است. او ماهانه حدود ۶۰۰ هزار تومان درآمد دارد که بطور متوسط هر دو ماه حدود ۶۰ هزار تومان از آن را صرف لوازم آرایشی می‌کند.
44

۷- زهرا سادات طلب، ۲۲ ساله است و آرایش را از ۱۶ سالگی آغاز کرده است. او در دانشگاه طراحی صنعتی می‌خواند و به گفته‌ی خودش با آرایش کردن احساس مهم بودن به او دست می‌دهد و به نظر او ارایش غلیظ دختران ایرانی ناشی از عدم اعتماد به نفس آن ها است. او اعتقاد دارد که دختران ایرانی ترجیح می دهند که یک ماسک روی چهره ی خود بکشند و دروغ بگویند.
55

۸- زهرا ملک شاهی، فارغ التحصیل اقتصاد است و آرایش را از ۱۸ سالگی آغاز کرده است و اغلب وسایل آرایشی زیادی را همراه خود حمل نمی کند و چند وسیله‌ی جزیی را همواره همراه خود دارد. زهرا آرایش غلیظ زنان ایرانی را با اجبار در پوشش زن ایرانی مرتبط می داند.
66

۹- هاله سوگول، فارغ التحصیل ۲۷ ساله‌ی رشته‌ی خبرنگاری است و ماهانه حدود ۱۰۰ هزار تومان صرف لوازم آرایشی می‌کند این در حالی است که شغل ثابتی ندارد و ماهانه حداکثر ۸۰۰ هزار تومان درآمد اوست.
77

۱۰- غزل مفاخریِ ۲۹ ساله، فارغ التحصیل رشته‌ی عکاسی است. اولین بار در ۱۷ سالگی آرایش کرده است و حدود سالانه ۶۰۰ هزار تومان صرف آرایش می‌کند. او عمده مشکل دختران ایرانی در به کار بردن آرایش غلیظ را بحران عدم هویت می‌داند.
88

۱۱- ملیحه موتاجی گرافیک خوانده است و روزانه دو بار آرایش می‌کند. او ماهانه بیش از ۱۸۰ هزار تومان صرف خرید انواع لوازم آرایش می کند. به گفته‌ی ملیحه آرایش به قدری به امری عادی تبدیل شده است که اگر دختری در ایران آرایش نکند زیر سوال می رود.
99

۱۲- مریم یوسفی، ۲۹ ساله و دانشجوی تربیت بدنی است و روزانه ۲-۳ بار آرایش می‌کند و هر روز بارها و بارها در آیینه‌ی ماشینش ظاهر خود را چک می‌کند.
110


منبع : مجله اینترنتی بانوکا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 5 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
مندلی می گوید :‌ 12:53:38 - 594 روز پیش

نصیب گرگ بیابان بشن

اضافه کردن نظر

ADVERTISING

مطالب مرتبط سبک زندگی