حق شناسی به موقع سیمرغ آبی

کد خبر 3175 - 1391 08 | تاریخ: 1845 روز پیش-1391/08/11 | ساعت: 10:15

یانگ بانگ يي[1] از خاندان سلسله سانگ بود (960 تا 1279). پس از گذارندن آزمون کاندیداتوری در مرکز آزمون‏های ایالتی سلطنتی، وقتي كه در معبد تیان وانگ در حال مطالعه بود؛ او بال‏های سیمرغِ ‏آبی ‏رنگي را ديد که قبلا بر روي بدن يك مجسمه بودا قرار‏ داشته، ولي بر اثر بارش باران‏ های مداوم در طول سالیان طولانی، جدا شده ‏بود. بانگ یی قصد داشت که بال‏ها را دوباره به سرجایش بازگرداند، او می‏ دانست که نمی ‏تواند به تنهايي از عهده مخارج آن برآید. بنابراین دفترچه ‏ای برای ثبت اعانه ‏ها درست کرد و مقدمه ‏ای برای آن نوشت. نخست خودش مبلغ 10 لیانگ نقره (50 گرم معادل یک لیانگ است) بخشید. پس از آن دفترچه اعانه‏ ها را برداشت و به سراغ بسياري از اشخاص ثروتمند و توانگر و دوستانش رفت تا از آنها درخواست اعانه کند. بعد از جمع ‏آوری پول کافی، او معبد را مرمت کرد و بال‏هاي سیمرغ آبی را نيز به بدنه‏ اش متصل نمود.

سال بعد بانگ یی به پایتخت آمد تا در امتحان نهایی شرکت کند. عنوان تست این بود: " شاهزاده برای گردش و تفرج به باغ سلطنتی رفت." پس از اينكه مقاله اصلی را تمام کرد، بانگ یی مصراع اول دو بيتي متناقض را نوشت:

"معبد ‏سرخ، نشان خوش اقبالی را به نمایش می‏ گذارد؛ يك سیمرغِ‏ سرخ، در‏خشندگی را بر پله‏ های سرخ قصر جلوه ‏گر می‏ کند."

اما هر چه فکر ‏کرد نتوانست مصراع دوم بیت را پیدا‏ کند که با مصراع اول آن هماهنگ باشد. او بسيار ‏انديشيد، اما هنوز هم نتوانست هیچ نشانه‏ اي  پیدا‏ کند و از طرفي زمان امتحان هم برای او در حال پایان یافتن‏ بود. ناگهان، او سیمرغی آبی را در آسمان‏ها دید که پرواز کنان دور مي‏ شد. بانگ يي فوراً مطلبي به ذهنش رسيد و مصراع دوم دو بيتي متناقص را نوشت:

"قصر آبی یک نشانه فرخنده و بخشنده را آشکار‏ می کند؛ سیمرغ آبی سوار بر بال‏هایش پرواز‏کنان به اوج آسمان آبي می‏رود."

پس از اینکه کارش را به پایان رساند، از آن بسیار راضی بود. به طور يقين مسوولان امتحان به دو بيتي وی امتیاز بالایی می دادند. یانگ‏ بانگ‏يی در ميان تمام افرادی که در همان سال در آزمون شرکت کرده‏ بودند، بالاترین و اولین امتیاز را کسب کرده ‏بود.

(From Erke Xingshi Henhyan - The Common Sayings to Awaken the World, a non-classical novel written in the Qin dynasty)

 


[1] - Yang Bangyi


منبع : گرد آوري از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر