حق شناسی به موقع سیمرغ آبی

کد خبر 3175 - 1391 08 | تاریخ: 1454 روز پیش-1391/08/11 | ساعت: 10:15

یانگ بانگ يي[1] از خاندان سلسله سانگ بود (960 تا 1279). پس از گذارندن آزمون کاندیداتوری در مرکز آزمون‏های ایالتی سلطنتی، وقتي كه در معبد تیان وانگ در حال مطالعه بود؛ او بال‏های سیمرغِ ‏آبی ‏رنگي را ديد که قبلا بر روي بدن يك مجسمه بودا قرار‏ داشته، ولي بر اثر بارش باران‏ های مداوم در طول سالیان طولانی، جدا شده ‏بود. بانگ یی قصد داشت که بال‏ها را دوباره به سرجایش بازگرداند، او می‏ دانست که نمی ‏تواند به تنهايي از عهده مخارج آن برآید. بنابراین دفترچه ‏ای برای ثبت اعانه ‏ها درست کرد و مقدمه ‏ای برای آن نوشت. نخست خودش مبلغ 10 لیانگ نقره (50 گرم معادل یک لیانگ است) بخشید. پس از آن دفترچه اعانه‏ ها را برداشت و به سراغ بسياري از اشخاص ثروتمند و توانگر و دوستانش رفت تا از آنها درخواست اعانه کند. بعد از جمع ‏آوری پول کافی، او معبد را مرمت کرد و بال‏هاي سیمرغ آبی را نيز به بدنه‏ اش متصل نمود.

سال بعد بانگ یی به پایتخت آمد تا در امتحان نهایی شرکت کند. عنوان تست این بود: " شاهزاده برای گردش و تفرج به باغ سلطنتی رفت." پس از اينكه مقاله اصلی را تمام کرد، بانگ یی مصراع اول دو بيتي متناقض را نوشت:

"معبد ‏سرخ، نشان خوش اقبالی را به نمایش می‏ گذارد؛ يك سیمرغِ‏ سرخ، در‏خشندگی را بر پله‏ های سرخ قصر جلوه ‏گر می‏ کند."

اما هر چه فکر ‏کرد نتوانست مصراع دوم بیت را پیدا‏ کند که با مصراع اول آن هماهنگ باشد. او بسيار ‏انديشيد، اما هنوز هم نتوانست هیچ نشانه‏ اي  پیدا‏ کند و از طرفي زمان امتحان هم برای او در حال پایان یافتن‏ بود. ناگهان، او سیمرغی آبی را در آسمان‏ها دید که پرواز کنان دور مي‏ شد. بانگ يي فوراً مطلبي به ذهنش رسيد و مصراع دوم دو بيتي متناقص را نوشت:

"قصر آبی یک نشانه فرخنده و بخشنده را آشکار‏ می کند؛ سیمرغ آبی سوار بر بال‏هایش پرواز‏کنان به اوج آسمان آبي می‏رود."

پس از اینکه کارش را به پایان رساند، از آن بسیار راضی بود. به طور يقين مسوولان امتحان به دو بيتي وی امتیاز بالایی می دادند. یانگ‏ بانگ‏يی در ميان تمام افرادی که در همان سال در آزمون شرکت کرده‏ بودند، بالاترین و اولین امتیاز را کسب کرده ‏بود.

(From Erke Xingshi Henhyan - The Common Sayings to Awaken the World, a non-classical novel written in the Qin dynasty)

 


[1] - Yang Bangyi


منبع : گرد آوري از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 10 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر