وابستگی به سود و زیان

کد خبر 3228 - 1391 08 | تاریخ: 1452 روز پیش-1391/08/11 | ساعت: 09:49

روزي روزگاري، تير‏انداز ماهري به نام هووايي[1] بود كه به سختي تمرين مي‏ كرد و به چنان مهارت بالايي رسيده بود كه مي ‏توانست يك شاخه کوچک درخت را از صد قدمي بزند. او در حالت ايستاده، نشسته و يا سوار بر اسب، مي‏ توانست با دقت بسيار زیادی تير‏اندازي كند و هميشه هم به هدف مي‏زد و هرگز تيرش به خطا نمي‏رفت. تمام مردم مهارت بي‏ نظير او را در تيراندازي با شگفتي تحسين مي ‏كردند.

پادشاهِ ژيا[2] درباره مهارت بي ‏نقص كمانگير شنيد. درواقع، او قبلاً هم نمايش هووايي را ديده و عميقاً تحت تاثير مهارت او قرار گرفته ‏بود. يك روز پادشاه تصميم گرفت او را به كاخ دعوت كند تا شخصاً هنرنمایی وی را ببيند و از مهارت بی‏ نظیر او در تيراندازي لذت ببرد.

از‏این‏رو، پادشاه دستور داد كه او را به يك محوطه باز در باغ سلطنتي ببرند. آنها يك هدف مربع شکل را که مرکز آن حدود یک اینچ (54/2 سانتيمتر) ضخامت داشت و از پوست حیوانات تشکیل شده بود، در باغ قرار دادند. پادشاه به هدف اشاره کرد و به هووايي گفت: "امروز به اينجا دعوت شده ‏اي تا با تیراندازی به این هدف، مهارت‏ عالی خود را به نمايش بگذاري. براي اينكه اين نمايش به دلیل عدم رقابت با دیگران، ملال آور نشود بگذار پاداش و مجازاتي را برايت درنظر بگيرم: اگر به هدف بزني ده هزار ليانگ [3]طلا (هر ليانگ معادل 50 گرم مي باشد) به تو پاداش مي‏ دهم و اگر نتواني، ملك و املاك تو را به هزار مستخدم واگذار مي كنم. پس حالا شروع كن. "

بعد از شنيدن سخنان پادشاه، هووايي چيزي نگفت و قيافه ‏اش در هم ‏رفت. او در حالی که به نظر می ‏رسید به سختی گام بر می‏ دارد، به آرامي 100 قدم از هدف فاصله گرفت. سپس يك تير را در كمان گذاشت، حالت مناسبي به خود گرفت و كمان را كشيد.

به محض اينكه درباره اتفاقاتي كه بعد از رها كردن كمان ممكن بود روي دهد فكر ‏كرد، تيرانداز نترس و مطمئن به خود، نفس‏هايش سريعتر شد و دستهايش هم به لرزه افتادند. بعد از چند بار هدف‏گيري نتوانست تیر را رها كند. سرِآخر تصميمش را گرفت و زه كمان را رها‏ كرد؛ برخلاف انتظار، تيرش به نقطه‏ ای چند اينچ دورتر از هدف خورد. در يك لحظه رنگ از چهره تيرانداز پريد. دوباره تير ديگري برداشت، ولي نتوانست تمركز كند و تيرش به نقطه ‏ای حتی دورتر از دفعه قبل خورد.

هووايي كمان و تيرهايش را جمع كرد، با لبخندي سرد، تعظيمي به پادشاه نمود و در حالي كه از دست خودش عصباني بود، كاخ را ترك‏ نمود. پادشاه كه نمي ‏توانست بهت و حيرتش را پنهان كند از زيردستانش پرسيد: "چرا اين كماندار ماهر كه هميشه با دقت بي ‏اندازه‏اي تيراندازي مي‏ كرد، امروز كه جايزه و مجازاتی برايش تعيين كردم اين‏قدر بد عمل كرد؟"

زيردستانش توضيح دادند كه: معمولا، وقتي هووايي تير اندازي مي ‏كرد، آن برايش چيزي به جز يك تمرين ساده نبود. با حالت ذهني طبيعي، مهارتش نيز بطور طبيعي جريان مي‏‏ يافت، اما امروز كه نتيجه تيراندازيش دقيقاً به منافع حياتي‏ اش ارتباط پيدا ‏كرد، چطور مي‏ توانست با خونسردي مهارتش را بطور كامل به نمايش بگذارد؟ اینطور بنظر مي‏ رسد كه تنها هنگامي يك شخص شايسته عنوان تيرانداز كامل را دارد، كه توجهي به سود و زيان نداشته باشد".

 


[1] - Houyi

[2] - King of Xia

[3] - liang


منبع : پیور این سایت

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 4 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر