افسانه مدیریت

کد خبر 3232 - 1391 09 | تاریخ: 1813 روز پیش-1391/09/11 | ساعت: 15:13

بسیاری از نظریه های مدیریت پوچ هستند، مشاورین و یا موسسین یک شرکت مشاوره ای آنها را نوشته اند. اگر می خواهید در تجارت موفق شوید، بدنبال گرفتن مدرک MBA (فوق الیسانس مدیریت بازرگانی) نباشید بلکه به جای آن، فلسفه را مطالعه کنید.

نوشته: متیو استوارت[1]

در طی 7 سالی که به عنوان مشاور مدیریت مشغول به کار بوده ام، زمان زیادی را صرف تلاش برای نگاه کردن از زاویه یک فرد مسن تر از خودم نمودم. کم کم پیشانی ام پر چین و چروک شده و حالت محزونی به خود تحمیل کردم. آنهایی که متوجه این امر شده اند، فکر می کنند که جوانی ام را با یک آموزش شگفت انگیز در مدیریت پر کرده ام. آنها سخت در اشتباه هستند. من هرگز مدرک MBA نداشته ام. دقیق تر بگویم یک مدرک دکترا در فلسفه، از قرن نوزدهم آلمان دارم.

قبل از اینکه شغل گفتن چیزهائی به مدیران شرکتهای بزرگ که شاید برخی در حال حاضر معروف باشند را داشته باشم، تجربه کاری من صرفاً محدود می شد به تدریس خصوصی پاره وقت به دانشجویان دوره کارشناسی در مورد فلسفه هگل و نیچه با ترشروئی و تعداد انگشت شماری از مشاغل تابستانی که اشتها به غذای فست فودی را پایان می داد.

عجیب ترین چیز عدم آموزش مطلق من در مدیریت بود که به نظر نمی رسید مطلب مهمی باشد. به عنوان یک مدیر و شریک اصلی تاسیس یک شرکت مشاوره که در نهایت به داشتن 600 کارمند منتهی شد، من بارها مصاحبه کردم، استخدام کردم، و در کنار صدها نفر از فارغ التحصیلان علوم بازرگانی کار کردم و در اثر آن یک کارشناس مدیریت بازرگانی شدم. تجربه ای که به قیمت از دست دادن 2 سال از زندگی مان و فرو رفتن عمیق در بدهی بود و همگی به خاطر یادگرفتن اینکه در زمان به کار بردن عباراتی نظیر " فکر کردن خارج از مساله"، "موقعیت برنده- برنده" و "شایستگی های اصلی"، چگونه وجهه حق به جانبی را حفظ کنم. وقتی نوبت به چیدن هم تیمی هایم می رسید، به طور کلی امید بالاتر را برای آن دسته افرادی در نظر می گرفتم که سالهای تحصیلات دانشگاهی شان را در مورد چیزی به جز مدیریت بازرگانی صرف کرده بودند.

بعد از اینکه کسب و کار مشاوره را در مسیر معکوس نظم معمول مسائل رها کردم، تصمیم گرفتم تا ادبیات مدیریت را مرور کنم. تا حدودی می خواستم "روند" تجربه شخصی ام را بررسی کرده و آنچه را در کلاس جهشی بازرگانی از دست داده بودم بازیابم. نسبتاً زمان زیادی را از دست داده بودم، همچنان که به کتاب های استراتژی رقابتی، مهندسی مجدد فرایند کسب و کار و نظایر آن را چنگ زده بودم، حتی یکبار با خودم نگفتم، «لعنتی! کاش این مسئله را زودتر فهمیده بودم»، جوری فکر می کردم که تا به حال فکر نکرده بودم، فکر کردم کاش به جای اینها، فلسفه هایدیگر را می خواندم! آن یک تجربه ناراحت کننده بود. من در مورد رمز و راز در مورد این سوال متمرکز شدم که از همان آغاز مسیر شغلی تجاری ام، ذهن مرا به خود مشغول کرده بود که: چرا آموزش مدیریت وجود دارد؟


[1]- Matthew Stewart is a philosopher and author currently living in Santa Barbara, California. He is the author of The Truth About Everything, Monturiol's Dream, The Courtier and the Heretic, and The Management Myth (2009). He has a bachelor's degree from Princeton, and a Ph.D. in Philosophy from Oxford. He worked as a management consultant prior to writing full-time.

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 1 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
پوریا برزعلی(زراد) می گوید :‌ 09:11:57 - 1321 روز پیش

منبع دقیق این مطلب از این کتاب است:The Management Myth: Why the Experts Keep Getting it Wrongبا احترام و ادب فراوان؛ پوریا برزعلی(زراد)

اضافه کردن نظر

ADVERTISING