هند یا چین، کدام یک جلوترند!؟‏

کد خبر 3253 - 1391 09 | تاریخ: 1802 روز پیش-1391/09/25 | ساعت: 18:13

مقايسه قدرت نسبي هند و چين يک بازي خانوادگي ديرينه است. کدام ملت سريع تر رشد مي کند؟ کدام يک قدرت مهمتري در قرن بيست و يکم خواهد شد؟ کدام يک الگوي بهتري براي رشد اقتصادي ساير کشورها است؟
پس از فرصتي که المپيک پکن براي نمايشي خيره کننده در اختيار چين گذاشت و نيز توانايي اين کشور در رشد سريع اقتصادي پس از بحران مالي جهاني، بسياري به اين فکر افتادند که چين واقعا از هند جلو زده است.
اما اينک به لطف يک سازمان پژوهشي غيردولتي با ماموريتي نوآورانه در لندن، روشي جامع براي مقايسه هند و چين داريم، روشي مفيدتر از هر آنچه که تاکنون داشته ايم و نتايج آن شايد برخي خوانندگان را شگفت زده کند.
اين سازمان، «موسسه لگاتوم» است که مدتي پيش شاخص بهروزي 2009 خود را منتشر کرد (نتايج آن را مي توانيد در سایت www.prosperity.org مشاهده کنيد). هدف از اين شاخص، امکان مقايسه و تناظر کشورها در برابر محک هايي است که به بهترين وجه غنا و تنوع آن چيزهايي که بيش از همه در زندگي مردم اهميت دارد را بازتاب مي دهد.
در اين شاخص، رشد اقتصادي و عملکرد اقتصادي اهميت زيادي دارد، اما اقتصاد تمام ماجرا نبوده و جمع کل آنچه که بهروزي معنا مي دهد نيست. پژوهشگران موسسه لگاتوم اين را مي فهمند که انسان ها براي زنده ماندن به نان نياز دارند و نيز رشد اقتصادي بسيار ضروري است تا که ببينيم انسان‏ها ناني براي خوردن دارند، اما نکته اينجاست که انسان ها فقط با نان زندگي نمي کنند.


 

به اين جهت آنها شاخصي تهيه کردند که کشورها را مطابق با چندين معيار رتبه بندي مي کند و نه فقط بر اساس ثروت اقتصادي بلکه کيفيت زندگي نيز قرار دارد. به عبارت ديگر، اين معيار جامع سعي در اندازه گيري بهزيستي کامل دارد و به اين منظور عناصري که مردم را ثروتمند و خوشحال، تندرست و آزاد نيز مي سازد شامل مي کند. اينها عبارتند از بنيان هاي اقتصادي، کارآفريني و نوآوري، نهادهاي دموکراتيک، تحصيلات، تندرستي، ايمني و امنيت، حکمراني، آزادي شخصي و سرمايه اجتماعي.
همان طور که در اين شاخص آشکار مي شود هند بسيار جلوتر از همسايه شمال شرقي خود است، رتبه هند در شاخص کلي 30 جايگاه بهتر از چين است. تعداد زيادي از ساکنان هر دو کشور هنوز بسيار فقير هستند به طوري که آنها در رتبه بندي ها بسيار پايين تر از مثلاکشورهاي اروپاي غربي و آمريکاي شمالي هستند، اما هند در رتبه 45 قرار دارد در حالي که چين در فاصله اي بسيار دورتر رتبه 75 را دارد. چين حتي در رتبه اي پايين تر از دولت ونزوئلاقرار دارد.
دليل تفاوت اين دو کشور چيست؟
رايان استريتر از همکاران موسسه لگاتوم مي گويد «هند گوي سبقت را از چين ربوده است و اين به خاطر شيوه حکمراني در آن کشور است که به اقتصادش کمک مي کند، يعني شاخص نهادهاي دموکراتيک که هند رتبه 36 و چين رتبه 100 را دارد. اين را در کنار ساير سنجه هاي اصلي حکمراني مثل آزادي و سرمايه اجتماعي بگذاريد- سرمايه اجتماعي در هند آنچنان شگفت آور و بالاست که اين کشور را در رتبه پنجم جهان جاي مي دهد و هند توفيق روزافزون تري از رقيب خويش دارد.»


 

عنصر سرمايه اجتماعي به ويژه جالب است. گزارش نتيجه مي گيرد «شهروندان هندي عضويت بالايي در سازمان هاي محلي و اجتماعي دارند که شبکه گسترده اي از سرمايه اجتماعي را فراهم مي سازد.»
به نظر مي رسد که هندي ها از اين جهت شبيه آمريکايي ها هستند. وقتي الکسي توکويل روايت معلم وار خود از تجربه سفر به آمريکا، کتاب «دموکراسي در آمريکا» را منتشر کرد او از ميزان بالاي سرمايه اجتماعي که طي سفر مشاهده کرد يکه خورد. او شهادت داد که آمريکايي ها ملت عضويت در گروه ها و دسته هاي مختلف هستند. هندي ها از اين جهت ظاهرا شبيه آمريکايي ها هستند- و در واقع هندي ها حتي جلوتر هستند چون که دو جايگاه بالاتر از رتبه هفتم آمريکا هستند و نويسندگان گزارش اشاره مي کنند که براي تقويت خوشبختي انسان ها، به ميزان بالاي سرمايه اجتماعي نياز است
چين در هر دو زيرشاخص اقتصادي عملکرد بهتري از هند دارد چون که قطعيت اقتصادي بيشتري براي سرمايه گذاران فراهم کرده و سرمايه گذاري خارجي بسيار بيشتري نسبت به هند دريافت کرده است. با اين حال شاخص کلي دلالت دارد که مشکلات چين بسيار بيشتر بوده و در آينده شديدتر مي شود چون که در همه زيرشاخص هاي ديگر، به ويژه در زمينه نبود دموکراسي و آزادي شخصي قافيه را به هند باخته است.
به راستي در سفرهايي که به هند داشته ام، هميشه تحت تاثير دموکراسي سرزنده هند قرار مي گيرم و اينکه حس آزادي شخصي تا چه حد گسترده و مستحکم است. روحيه شلوغ و حتي آشفته اي در هند وجود دارد که نشاط آور و پرتحرک است و نشانه مردمي آزاد است که از حقوق و آزادي هاي خود لذت مي برند.
البته حوزه هايي هستند که هند نيازمند پيشرفت جدي تري است. تحصيلات، تندرستي و ايمني و امنيت جملگي حوزه هايي به شمار مي روند که عملکرد هند بسيار عقب تر از بقيه جهان است.
اما تصوير کلي کاملا اميدوارکننده است و در اين نسخه از بازي خانوادگي هند در برابر چين، ما بايد کلاهمان را براي هند از سر برداريم.

نويسنده: نيک شولتز
مترجم: جعفر خيرخواهان


منبع : روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2252 به تاریخ 29/9/89، صفحه 28 (اقتصاد و سیاست)

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 3 چند است؟

ADVERTISING