برج خورشیدی المپیک 2016

کد خبر 3259 - 1391 10 | تاریخ: 1820 روز پیش-1391/10/03 | ساعت: 08:46

المپیک 2016 - ریو دو ژانیرو

طراحی سازه‏ای عمودی بر روی جزیره کوتوندوبا[1] که هم به عنوان برجی برای دیدن چشم ‏اندازهای زیبای جزیره مورد استفاده قرار گیرد و هم به عنوان نمادی برای خوشامدگوئی به تازه واردانی باشد که از مسیر هوائی یا دریائی وارد ریو دو ژانیرو[2]، میزبان بازیهای المپیک 2016 می‏ شوند، امری بسیار پیچیده و دشوار بود.

این سازه توسط شرکت رافا[3] که مقر آن در زوریخ[4] سوئیس است به نام «برج خورشیدی شهر[5]» به عنوان طرح پیشنهادی اولیه ارائه شده و توانائی بالقوه برای تولید انرژی به اندازه کافی نه تنها برای بازیهای المپیک، بلکه برای بخشی از شهرستان ریو را دارا می‏ باشد.

این نوع طراحی، امکان ذخیره ‏سازی انرژی خورشیدی را در طی روز فراهم ساخته و با بکارگیری انرژی مازاد تولید شده، آب دریا از طریق لوله ‏هایی مخصوص برای ایجاد آبشاری بر روی برج پمپاژ می‏ شود. این آب مجدداً توسط توربین ‏هایی برای تولید انرژی در طی شب مورد استفاده قرار می ‏گیرد.

ویژگی های مذکور موجب گردیده تا به این برج لقب «ژنراتور» داده شود و شاید بتوان آن را به عنوان نتیجه عملی بیانیه‏ های صادره در نشست سازمان ملل متحد در سال 1992 در ریو دو ژانیرو دانست که استفاده از منابع طبیعی انرژی در بین مردم را ترویج می ‏کند.

این برج همچنین دارای سالن آمفی تئاتر، سالن اجتماعات، کافه تریا و فروشگاه‏ هایی است که در طبقه همکف طراحی شده ‏اند. بازدیدکنندگان می‏ توانند از طریق یک آسانسور به تراس‏هایی که برای مشاهده چشم ‏اندازهای اطراف طراحی شده ‏اند و همچنین سکوی شیرجه با طناب از ارتفاع[6] دسترسی داشته باشند.

با صعود بر بلندای برج، مشاهده مناظر اطراف جزیره امکان پذیر بوده و این برج به عنوان نماد بازیهای المپیک 2016 بر فراز شهر ریو دو ژانیرو در نظر گرفته خواهد شد.

 

2016 Olympic Games - Rio:

http://www.rio2016.org.br/en/

RAFAA - Solar City Tower:

http://www.rafaa.ch/rafaa/rio_de_janeiro.html

 


[1]- Cotonduba[2]- Rio de Janeiro[3]- RAFA

[4]- Zurich[5]- Solar City Tower[6]- bungee


منبع : گروه 3نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر