ستون شرم نارنجی

کد خبر 3398 - 1393 01 | تاریخ: 1324 روز پیش-1393/01/19 | ساعت: 22:14

(هنرمند دانمارکی ینس گالسچیوت[1]،اثر هنری خود به نام "ستون شرم نارنجی" را نقاشی می کند. این رنگ، نماد نارضایتی و اعتراض وی به رژیم چین است.)

از زمانی که هنرمند مشهور چینی آی وِی وِی [3] به طور غیرمنتظره ای در تاریخ 3 آوریل در فرودگاه پکن دستگیر شد، در اعتراض به اقدامات رژیم چین، اقدامات مبتکرانه مختلفی در سراسر جهان راه اندازی شد.

مجسمه ساز دانمارکی، ینس گالسچیوت تصمیم گرفت مصرانه دادخواستی را به دولت خود ارائه دهد تا به طور رسمی از چین تقاضا کنند که آی وِی وِی را آزاد نمایند. دادخواست ارائه شده به دولت دانمارک با همکاری دیگر هنرمندان دانمارکی امضاء شده است.

به اعتقاد این هنرمند، دستگیری آی وِی وِی شیوه ای است که رژیم دیکتاتور چین در پیش گرفته تا مردم را وادار به سکوت نماید.

وی افزود: "دستگیری آی وِی وِی خطاب به بقیه جهان نیست، بلکه برای این است که به چینی ها اعلام کند نفس نکشید، اگر کوچک ترین حرکتی کنید، همین بلا را سر شما خواهیم آورد".

او احساس می کند که بسیار مهم است، جهان غرب بی سر و صدا از نقض حقوق بشر در چین چشم پوشی نکند، به ویژه از زمانی که این کشور به یکی از شرکای تجاری غرب تبدیل شده است.

ینس گالسچیوت دارای سابقه ای طولانی در چین است. وی از هنر خود برای بیان اظهارات سیاسی، ایجاد بحث و هدایت مردم استفاده می کند تا راجع به اتفاقات و رویدادهای جهانی بیاندیشند. یکی از معروف ترین آثار او «ستون شرم» نامیده می شود که یک مجسمه 8 متری از بدن های پیچ و تاب خورده و پاره پاره انسانی است. نسخه های متعددی از این مجسمه در کشورهای مختلف وجود دارد. در سال 1997 او ستون شرم را برای یادبود هزاران تن از قربانیان قتل عام رژیم چین در 4 ژوئن 1989 در میدان تیان آن من[4] در هنگ کنگ بنا نهاد.

مجسمه درست قبل از این که چین، جایگزین سلطه بریتانیا در هنگ کنگ[5] شود، ساخته شد و هنوز هم پابرجاست. ورود گالسچیوت نیز به چین ممنوع اعلام شده است.

گالسچیوت با یک گروه دموکراسی چینی به نام اتحاد هنگ کنگ همکاری می کند که متشکل از 18 فرد چینی مشهور و سرشناس است. این گروه بعد از قتل عام میدان تیان آن من تشکیل شد که حمایت از فعالان دموکراسی، نگهداری اسناد تاریخی و زنده نگه داشتن خاطره این رویداد در جهان را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است.

وی تعداد6،000 سند اصلی در مورد کشتار میدان تیان آن من را به همراه خود آورده، اسکن نموده و جهت مشاهده و اطلاع عموم، به دو زبان انگلیسی و چینی در وب سایت خود قرار داده است.

هر ساله در تاریخ 4 ژوئن، وی مراسم یادبودی برای حادثه میدان تیان آن من برگزار نموده و اطلاعات مربوط به آن را منتشر می کند. گالسچیوت می گوید یکی از مهم ترین کارکردهای فعالیت او، اطلاع رسانی به دانشجویان چینی در غرب است، زیرا آنها نمی توانند در چین به چنین اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند.

گالسچیوت احساس می کند که گروه های فرهنگی بایستی برای حمایت از تظاهرات و جنبش های دمکراسی در چین و سایر کشورهای جهان تلاش بیشتری انجام دهند.

 


 

[1] -Galschiot

[2] - Ted Aljibe

[3] - Ai Weiwei

[4] - Tiananmen Squar

[5] - Hong Kong


منبع : گرد آوری از گروه فرهنگ و هنر سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر