یاسر هاشمی رفسنجانی: «آقازادگی» بد نیست

کد خبر 348491 - 1394 09 | تاریخ: 613 روز پیش-1394/09/26 | ساعت: 11:09

خبرگزاری ایسنا - محمدرضا نور محمدیان: یاسر هاشمی رفسنجانی در مورد شایعات موجود در جامعه در مورد ثروت خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که «برخی از مردم آن‌چه را که دوست دارند بشنوند شایعه می‌کنند»، تاکید می‌کند که آیت الله هاشمی اهل کار و تلاش بودند و به همین دلیل سطح زندگی او به عنوان یک روحانی در مقایسه با سایر روحانیون قبل از انقلاب مقداری بالاتر بود.

یاسر هاشمی که فرزند پنجم آیت الله هاشمی رفسنجانی است همچنین «آقازادگی» را موضوع بدی نمی داند و می گوید: «آقازاده» به عنوان یک واژه سیاسی در کشور جا افتاده است و تعبیرات مختلفی نیز در این رابطه در جامعه وجود دارد.

او هم‌چنین در مورد احتمال کاندیداتوری در انتخابات پیش روی مجلس با رد این موضوع تاکید کرد که دلیلی ندارد که همه اعضای یک خانواده در سیاست باشند.

متن کامل گفت‌وگوی یاسر هاشمی رفسنجانی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به شرح زیر است:

یاسر هاشمی رفسنجانی: «آقازادگی» مساله بدی نیست

از فرزندان شخصیت‌های بزرگ نظام از جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره بعنوان آقازاده یاد می‌شود، شما نیز یکی از فرزند ایشان هستید و از شما هم به عنوان یک آقازاده یاد می‌شود، نظر شما درباره واژه «آقازاده» چیست؟

- ما گاهی اوقات با همدیگر شوخی می‌کنیم و می‌گوییم که دیگر این ما نیستیم که آقازاده‌ایم، بلکه فرزندان‌مان هستند؛ به هر حال «آقازاده» بعنوان یک واژه سیاسی در کشور جا افتاده است و تعبیرات مختلفی نیز در این رابطه در جامعه وجود دارد. متأسفانه برداشتی که در جامعه از «آقازاده» می‌شود، برداشتی منفی است؛ این نیز به دلیل برخی اتفاقات، شایعات یا مسائلی است که در سالیان متمادی اتفاق افتاده است.

این در حالی است که اگر بخواهیم به ریشه تاریخی این واژه نگاه کنیم، آقازادگی چیز بدی نیست؛ در برخی از انتسابات حکومتی در تاریخ ایران نیز ریشه و اصالت همواره معنای خودش را داشته است. از نظر من موضوع «آقازادگی» مساله بدی نیست، ولی متأسفانه تعریفی که امروز از آقازاده می‌شود شاید در ذهن مردم تعریف درستی نباشد.

آقازاده آقای هاشمی بودن چه تبعات مثبت و منفی‌ای برای جنابعالی داشته است؟


- قطعاً این موضوع محدودیت‌هایی برای فرزندان ایشان ایجاد می‌کند، ما هم هرچند آن‌ها را قبول کرده‌ایم، اما معتقدیم که قطعاً در مقابل این محدودیت‌ها، یک سری فرصت‌های خیلی ویژه‌ای هم وجود دارد. در این وضعیت، به شخصیت ما بستگی دارد که چگونه بتوانیم از این شرایط به درستی استفاده کنیم.

تا کنون از این شرایط چه استفاده‌هایی کرده‌اید؟

- استفاده درست به معنای استفاده صحیح است. می‌توانم بگویم که شاید برخی از زمان‌ها فرصت‌سوزی و در برخی مواقع اشتباه کردیم. مرور زمان و اتفاقاتی که می‌افتد، نگاه‌های بیرونی و نتایج و عملکرد، از جمله مواردی است که با بررسی آن‌ها، من به عنوان‌ آقازاده‌ یک شخصیت مهم، متوجه می‌شوم که آیا توانسته‌ام حداکثر استفاده را از این شرایط بکنم یا خیر؛ آن هم نه استفاده‌ شخصی؛ چراکه شرایط ما به گونه‌ای است که می‌توانیم به جامعه و مردم نفع برسانیم و به روند کار کمک کرده و سوءاستفاده‌ای نیز از این اقدام خود نکنیم.

ممکن است که در کوتاه مدت یک سری شایعات پوششی بر واقعیت‌های موجود باشد؛ اما این‌ها را باید با صبر خود تحمل کنیم. بالأخره به این دلیل که عده‌ای می‌خواستند آیت‌الله هاشمی را تخریب کنند، یکی از دروازه‌های ورود برای تخریب ایشان آقازاده‌های‌شان بود؛ به همین دلیل خانواده‌ آیت‌الله هاشمی مدتی در تیررس شدید شایعات کاملاً دروغ بود. مرور زمان و مقداری صبر و تحمل در بلندمدت نشان می‌دهد که این ابرهای شایعه کنار می‌رود و واقعیات معلوم می‌شود.

آیا فرزند آیت‌الله هاشمی بودن برای شما سختی و دشواری به همراه داشته است؟

- من اصلاً این واژه سختی را قبول ندارم و از این‌که فرزند آیت‌الله هاشمی هستم به خودم افتخار می‌کنم. معتقدم که این یک فرصت غنی است که خداوند در اختیار من گذاشته است؛ اما بخش هجمه‌ها و سختی‌هایی که به ما وارد شده در هر مقطع متفاوت بوده است.

یاسر هاشمی رفسنجانی: «آقازادگی» مساله بدی نیست
یاسر هاشمی پنجمین و کوچکترین فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است

این سختی‌ها در چه مقطعی بیشتر بوده؟

- مقاطع سختی‌هایی که خانواده هاشمی تحمل کردند زیاد است؛ قبل از انقلاب، شروع انقلاب، جنگ، دوران سازندگی، دوران توسعه سیاسی، دوران احمدی‌نژاد و امروز در شرایط فعلی، همواره در این دوره‌ها خانواده هاشمی با سختی‌ها و دشواری‌های بسیاری مواجه بوده‌اند.

به نظر من این سختی‌ها از پیش از انقلاب گریبان‌گیر خانواده هاشمی بوده است. گرچه من در زمان انقلاب و سال 57، هفت ساله بودم، اما تقریباً در ذهنم خاطراتی از پشت زندان وجود دارد. بخشی از این خاطرات را نیز مادر، برادران، خواهران و حتی پدر بارها برایم نقل کرده‌اند؛ ما در زمان انقلاب خاطرات پشت اوین را داشتیم و امروز هم با شرایط موجود مجدداً پشت اوین می‌رویم؛ در آن زمان سختی‌های خاص خودش وجود داشت ،الان هم یک سری سختی‌های دیگر وجود دارد.

در زمان ریاست جمهوری پدر نیز سختی‌هایی وجود داشت؛ چراکه بالاخره توقعات و نگاه مردم یک سری سختی‌هایی برای خانواده آیت‌الله به همراه داشت.

همواره صحبت درباره دارایی‌ها و ثروت خانواده هاشمی نقل محافل بوده است، این در حالی است که آیت‌الله هاشمی و بعضاً فرزندان ایشان در مقاطعی اعلام کرده‌اند که این ثروت از قبل وجود داشته و به ارث رسیده، حتی از این سرمایه و ثروت در جریان انقلاب نیز استفاده‌هایی شده است؛ با همه این مباحث، موضوع ثروت خانواده هاشمی همواره محل بحث و طرح شایعات بوده است. در فضای مجازی نیز درباره ثروت جنابعالی مباحثی مطرح است از جمله اینکه جنابعالی در لواسانات مالک 30 هکتار زمین هستید و همچنین یک شرکت بزرگ واردات در زمینه خرید و فروش غذای بچه، آب معدنی و ماشین‌آلات صنعتی متعلق به شماست. آیا نمی‌خواهید پاسخ قاطعی درباره این مسائل بدهید و توضیحاتی در رابطه با خاستگاه‌ این ثروت و میزان آن را با مردم در میان بگذارید.

- این‌که شما می‌فرمائید یکبار برای همیشه پاسخ قاطعی بدهید، ما بارها پاسخ دادیم ولی برخی نمی‌خواهند بشنوند. به نظر من برخی از مردم آنچه را که دوست دارند بشنوند شایعه می‌کنند.

در مورد شایعاتی که در رابطه با بنده در فضای مجازی یا از سوی برخی افراد نقل می‌شود قاطعانه اعلام می‌کنم که دروغ محض است اما در مورد ثروت خانواده هاشمی؛ بالاخره سطح زندگی آقای هاشمی بعنوان یک روحانی در مقایسه با سایر روحانیون قبل از انقلاب مقداری بالاتر بود و ایشان اهل کار و تلاش بودند. بخشی از هزینه‌های مبارزه را نیز از طریق فعالیت‌هایی که انجام ‌داده‌اند، تأمین کردند. پدر فردی چند بعدی بودند و در زندگی‌شان فقط به درس و منبر نمی‌پرداختند.

خانواده پدر نیز باغدار بودند و در رفسنجان باغ پسته داشتند؛ این‌گونه هم نبود که کل پسته‌های رفسنجان برای ایشان باشد، بلکه وسعت این باغ، مانند باغ سایر باغداران و رعیت‌های رفسنجان است. در این شرایط و با وجود این باغ و فعالیت‌های چند بعدی پدر، زندگی به خوبی می‌گذشت.

ایشان همچنین به دلیل استعدادهایی که از آن برخوردار بود، فعالیت‌های دیگری نیز داشتند. مثلاً زمانی که در زندان شاه بودند، کار ساخت و ساز انجام می‌دادند و هزینه‌های مبارزه را از این طریق تأمین می‌کردند.

 اما درست از زمان شروع انقلاب، تمام کارهای اقتصادی آقای هاشمی متوقف شد، یعنی ایشان از بعد از انقلاب تمام دارایی‌ها و زندگی خود را صرف انقلاب و مدیریت کشور کردند و حتی یک ریال نیز تاکنون به دارایی‌ و ثروت ایشان افزوده نشده است.

رهبری نیز در خطبه‌های نماز جمعه تهران که پس از اتفاقات سال 88 با بیان اینکه «آقای هاشمی قبل از انقلاب، اموال خود را صرف مبارزه می‌کرد و در سی سال اخیر هم با به عهده گرفتن مسئولیت‌های فراوان، در حساس‌ترین مقاطع در خدمت انقلاب و نظام بوده و هرگز از انقلاب برای خودش، مالی نیاندوخته است و مردم باید به این حقایق توجه داشته باشند»به صراحت بر این موضوع تأکید کردند.

از جمله دارایی‌های شاخصی که پدر از پیش از انقلاب داشتند، تعدادی زمین بود که از این تعداد 25 قطعه را میان فرزندانشان تقسیم کرده‌اند و به هر کدام از ما 5 قطعه زمین واگذار کرده‌اند، تعدادی زمین نیز به مادرم واگذار کرده‌اند، مابقی زمین‌ها را نیز به تعدادی از طلاب جوانی که در حال تحصیل بودند اهدا کردند، تعدادی از این زمین‌ها را هم برای گذران زندگی روزمره خود نگه داشته‌اند و هر چند سال یکبار یکی از این زمین‌ها را می‌فروشند و هزینه‌های جاری خود را تأمین می‌کنند.

شما اشاره کردید که مطالبی که در رسانه‌ها و اینترنت در رابطه با دارایی‌های آقای یاسر هاشمی مطرح می‌شود، کذب محض است. توضیحی درباره‌ دارایی‌های خود می‌دهید؟

یاسر هاشمی رفسنجانی: «آقازادگی» مساله بدی نیست
هیچ کارخانه، شرکت واردات و زمین در کیش و لواسانات ندارم

- من مجددا می‌گویم که مطالبی که تاکنون منتشر شده است، کذب محض است و من هیچ کارخانه، شرکت واردات و زمین در کیش و لواسانات ندارم. بیشتر وقتم را برای کارهای دفتر پدر در دانشگاه آزاد و مرکز تحقیقات استراتژیک صرف می‌کنم و یک سری کارهای جزئی نیز برای تأمین هزینه‌های زندگی‌ام انجام می‌دهم.

از دارایی که پدر در اختیار فرزندان گذاشته‌اند بعنوان سرمایه‌ اولیه که رقم مناسبی هم است استفاده می‌کنم و در تلاش هستم که این اقدامات را نیز بی‌نام و بدون دخالت در امور دولتی انجام دهم.

مطرح می‌شود که فرزندان آیت‌الله هاشمی هموار در برخی مسائل دخالت می‌کنند و پدر نیز همواره از آن‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کنند و ایشان در بسیاری مواقع اجازه نداده‌اند که آن برخوردی که در چنین مواقعی ممکن است با مردم عادی شود با فرزندان‌شان هم صورت بگیرد. نظر شما در این‌باره چیست؟


- این اتهام را که ایشان مدافع بدون دلیل فرزندانش است،‌ قبول ندارم؛ چراکه اگر فردی از ما مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم که حتماً نیز این‌گونه بوده است، پدر دائماً به ما گوشزد کرده و ما همواره موضوع نصیحت پدر هستیم. شاید ایشان خیلی از رفتارهای فرزندان را تأیید نکند، اما شیوه ایشان در رفتار با فرزندان خود سختگیری و تحمیل رفتار نبوده است.

نتیجه‌ای که امروز به وضوح می‌بینید مشخص‌ است که اینگونه نیست؛ در شرایطی که مهدی در زندان است، فائزه 6 ماه به زندان رفت و نشریه او را مسدود کردند، واضح است که این صحبت‌ها کذب است.

ممکن است آیت‌الله هاشمی هیچ‌گاه به این اتفاقات راضی نبوده؛ من می‌دانم که ایشان اتهامات مهدی را نیز قبول ندارند ولی همواره تلاش کرده‌اند که رفتاری قانون مدارانه و اجتماعی از خود نشان دهد و این اتفاقات را قبول کند.

همواره یک سری هجمه علیه خانواده هاشمی مطرح می‌شود؛ شما به عنوان یکی از اعضای خانواده هاشمی خاستگاه این هجمه‌ها را کجا می‌دانید و فکر می‌کنید افرادی که دامن زدن به این مطالب را در دستور کار خود قرار داده‌اند، به دنبال چه هستند؟

- ممکن است یکی از دلایلی که شایعات و مخالفت‌های بسیاری با خانواده هاشمی می‌شود و نگاهی منفی در رابطه با این خانواده وجود دارد، حضور آن‌ها در جامعه و فعالیت‌های آن‌ها در جامعه باشد. بخش عمده این نگاه‌های منفی نیز از سوی مخالفان آیت‌الله هاشمی بیان می‌شود.

 از آغاز انقلاب نیز اینگونه بوده است و گروه‌هایی از جمله منافقین و گروهک‌ فرقان به جهت مخالفت با آقای هاشمی به جز اینکه ایشان را نقد می‌کردند به حواشی هم می‌پرداختند و حتی برخی مواقع توجه مردم به این حواشی بیشتر می‌شد. به اعتقاد من مرور زمان و صبر قطعاً واقعیات را روشن می‌کند و معلوم می‌شود که چه مقدار از این شایعات و هجمه‌ها واقعیت دارد.

چرا می‌گویند خانواده هاشمی پاشنه آشیل هستند، در حالی که ایشان از جمله افرادی بودند که در طول دوران قبل از انقلاب و پس از آن بیشترین خدمات را به نظام ارائه کرده‌اند و حتی تا مرز ترور نیز پیش رفتند؟

- آیت‌الله هاشمی در همه ابعاد خود را خرج انقلاب کرده است و پس از پیروزی انقلاب نیز تمام وقت، فکر، پول و جان خود را برای انقلاب گذاشته و به موضوعی جز انقلاب فکر نمی‌کنند. به تبع آن ما هم به عنوان اعضای خانواده هاشمی باید راهی را که ایشان طی می‌کنند، ادامه دهیم. پدر نیز همواره ما را نصیحت می‌کنند که ممکن است به خاطر من ضررهای بسیاری به شما وارد شود؛ به همین دلیل شما باید تحمل و صبر داشته باشید.

ایشان همیشه بعنوان یکی از افراد کلیدی نظام نطرح بوده‌اند؛ در جنگ، ایشان دارای جایگاه جانشین کل قوا بودند، دوره‌ای طولانی نیز رئیس جمهور بودند، قبل از جنگ نیز به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فعالیت می‌کردند؛ حتی در دوره توسعه سیاسی نیز عده‌ای گمان می‌کردند مخالفت با آقای هاشمی می‌تواند موجب ارتقاء و رشد آن‌ها شود، به همین دلیل پدر در همه‌ دوره ها در رأس مسائل قرار گرفتند.

 ایشان هیچ‌گاه از مواضع‌شان عقب‌نشینی نداشتند. در دوران آقای احمدی‌نژاد نیز پدر به میدان آمد، ایستاد و بر روی حرف خود یک‌دندگی کرد و به نظر من حرف‌ها و مسائلی که پدر بر آن‌ها تاکید می‌کردند، امروز بر همه ثابت شده است.
<br


منبع : برترین ها

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر