افسانه ياني

کد خبر 3517 - 1391 08 | تاریخ: 1854 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 13:07


تعداد بسيار معدودي از هنرمندان وجود دارندكه به اسم كوچك خود در سرتاسر دنيا مي توانند توسط مردم شناخته شوند. در ميان بهترين آنها در اين فهرست، موسيقيدان و آهنگساز مشهور، ياني[1] قرار دارد.

از دوران آموزش و يادگيري در شهر مدیترانه اي کالاماتا در یونان، تا صعود به قله هاي شهرت بین المللی، نبوغ  موسیقی ياني مرزهای فرهنگی را درنورديده است. او به خاطر برگزاری کنسرت هاي عظيم در مهم ترين مكان هاي تاريخي جهان، از جمله آکروپلیس[2] یونان مشهور شده است. او همچنین در شهر ممنوعه چین[3] و تاج محل[4] در هند نیز چنين كنسرت هاي عظيمي را برگزار كرده است. هر دوي اين کنسرت ها از طریق تلویزیون های ملی پخش شده و به گفته وب سايت ياني، تماشاگران و بينندگان اين برنامه به 250 ميليون نفر رسيد.در ماه فوریه ، او "حقيقت لمس"، بيست و چهارمين آلبوم خود را منتشر كرد. (علاوه بر این، ياني برای چهار ويدئوي کنسرت دیگر خود مشهور است.) در حال حاضر ، وی در حال تدارك تور بلند پروازانه ديگري در سرتاسر جهان است.

يينگ يينگ[5]، میزبان برنامه "E*Star" در ایستگاه تلویزیون ماهواره ای سلسله جديد تانگ (NTD)[6]، درست قبل از اينكه در سالن موسيقي معروف راديو سيتي نيويورك، پرده ها براي اجراي برنامه یانی بالا برود، با او مصاحبه اي انجام داد. در اين مصاحبه منصر به فرد، این هنرمند جنبه های ناگفته و مشروحي از پروسه پرورش خلاقیت خود را در ميان گذاشت، اين كه چگونه او در ميان آزمايش هاي سخت زندگی، مانند از دست دادن مادر خود؛  خوشبين و مثبت باقي مانده و این که قصد دارد چه چيزي به مخاطبانش انتقال دهد.

هنگامی که در مورد آن قسمت از تجربیات زندگی اش كه در خلق آلبوم "حقیقت لمس" موثر بوده از ياني سوال شد، وی پاسخ داد که غلبه بر مصائب زندگي شخصی، بخش بزرگی از الهام او بوده است، هر چند وی ترجیح می دهد بر جنبه های غمناک تر زندگی تكيه نكرده و تمرکزش بر بخش های مثبت باقي بماند.

"من مادرم را چند سال پیش از دست دادم. با این حال فكر مي كنم مشكلي نيست، او همیشه  اینجاست"، وی اشاره كرد كه  خاطره و عشق او هميشه زنده هستند.

وی در مورد خاطرات فراموش نشدنی كه او و مادرش با هم داشته اند، صحبت كرد: "او به چین آمد_ هرگز فراموش نخواهم کرد، وقتی که مادرم رسيد، ما به همرام ميزبانمان، تمام شهر ممنوعه را زير پا گذاشتيم. عمر مادرم رو به اتمام بود و آن تجربه بسيار شگفت انگیز بود. بنابراین او اینجاست".

"می خواهم کسانی که به موسیقی من گوش مي سپارند، سرگرم شوند. من می خواهم به آنها نشاط ببخشم  و می خواهم قدرت آنها را به يادشان بياورم."
به خاطر مثبت انديشي، و البته نبوغ اوست که نوازندگان را از سراسر جهان برای پیوستن به گروه وي جذب كرده است. گروه یانی به صورت غیر رسمی به عنوان ارکستر "سازمان ملل"  نامیده می شود.

ياني درخصوص شكل گيري اين گروه گفت: "من هيچ برنامه اي براي ايجاد اين گروه نداشتم. فقط شروع كردم بهترین نوازندگان در سرتاسر جهان را پيدا كنم و در اين فرآيند، جستجوي من به "سازمان ملل "، منتهي شد.


البته، مديريت گروهي از نوازندگان از زمینه های بسيار مختلف نیاز به یک توانایی منحصر به فرد دارد.

یانی گفت: "من اصلا سخت گيري ندارم... هركسي فرهنگ خود را  به همراه مي آورد. هم چنين آنها به همراه خود دانش شان را به ارمغان می آورند. بنابراین ما به همديگر آموزش مي دهيم و این نوع از آموزش بسیار مهم است. نوازندگان، يكديگر را ارتقاء مي بخشند، زيرا آنها به همديگر مي آموزند. بنابراین شما می توانید یک نوازنده سازهاي ضربی کوبايي را ببينيد كه در حال صحبت با يك نوازنده بومی استرالیاست كه ساز didgeridoo را مي نوازد و همه آنها در حال تبادل نظر و يادگيري هستند".

این اعتقاد، ایمان و بصیرت است که ياني را قادر مي كند تا اين كارهاي غیرمنتظره را با موسیقی اش و در حالی که تمامی این فرایند پیچیده موسیقی را ساده و آسان مي سازد، به انجام برساند.

 


[1]- Yanni

[2]- Acropolis

[3]- China’s Forbidden City

[4]- Taj Mahal

[5]- Yingying

[6]- New Tang Dynasty (NTD)

 


منبع : گردآوري از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر