رانت خواری ممنوع!

کد خبر 3522 - 1391 08 | تاریخ: 1844 روز پیش-1391/08/15 | ساعت: 08:19

مادران شايسته اي در دوران چين باستان وجود داشتند كه توجه ويژه اي به تعليم و تربيت فرزندان شان نشان مي دادند. داستان زير در مورد یکی از اين مادران نمونه است كه به فرزندش آموخت چگونه پاك و شريف باشد.

مادر چويي ژوان هويي، به فرزندش آموخت تا وفادار و وظيفه شناس و درستكار باشد

چويي ژوان هويي[1] يك افسر عاليرتبه در سلسله تانگ[2] بود ( 618 تا 907 بعد از ميلاد). روزي مادرش وی را نزد خود فرا خوانده و گفت: "پیشینیان سفارش کرده اند كه وقتي فرزندتان به مقامي حكومتي رسيد، شما وظيفه داريد كه به وی بگوييد، تنها زماني يك مامور اداري خوب خواهد بود كه يك زندگي ساده و با قناعت را در پيش بگيرد. اما اگر نسبت به پول ولخرج و سهل انگار باشد و يك زندگي پر از تجمل را در پيش بگيرد، حتما بايد به وی گوشزد كنيد كه قطعا مامور دولتي بسيار بدي است. من بيشتر از اين نمي توانم موافق اين جريانات باشم، زيرا متوجه شده ام كه بسياري از وابستگان و آشنايان مان هميشه مقدار زيادي پول به والدين خودشان مي بخشند، بدون اين كه آنها از فرزندان شان سوال كنند كه اين پول ها از كجا مي آيند. البته اميدوارم كه اين پولها ثمره كار و تلاش آنها و ناشي از حقوق ماهانه شان باشد، وگرنه چنين افرادي حتي بدتر از راهزنان هستند. حتي اگر اين اشخاص مرتكب هيچ قتل يا جنايتي نشده باشند، باز هم من تعجب مي كنم كه چگونه شب ها خوابشان مي برد. تو از حكومت حقوق دريافت مي كني. اگر درستكار و شريف و پاك و كوشا نباشي، چگونه با كائنات روبرو خواهي شد؟ "

 ژوان هويي، اين سخنان مادرش را آويزه گوش خود كرد و از آن پس تلاش كرد كه بر اساس نصايح مادرش ماموري درستكار و شريف و پاك باشد و از مردم ايالتش به خوبي مراقبت كند. بعدها به واسطه همين رهنمودها و تلاش در ماموري وظيفه شناس ودرست بودن، در بين مردم پر آوازه و مشهور شد و همه از او به نيكي ياد مي كردند.

اين يك فضيلت سنتي چيني است كه در هر موقعيت و منصبي، پاك و درستكار و وظيفه شناس باشيم و در پست يك مامور دولتي، مردم را فريب ندهيم. والدين آن دوران با مديريت كردن رفتار و گفتار و مراقبت از اخلاقشان، نمونه و الگويي پسنديده به جاي مي گذاشتند و فرزندانشان نيز به نوبه خود به شايستگي طبق اين استانداردهاي اخلاقي رفتار مي كردند.

 

http://www.3NeshaneH.com

 


[1]-  Cui Xuanhui

[2] - Tang Dynasty

 


منبع : گرد آوري از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر