دوستان دختر شایسته کانادا موفقیت او را جشن گرفتند!

کد خبر 352205 - 1394 10 | تاریخ: 608 روز پیش-1394/10/03 | ساعت: 02:42

آناستازیا لین در تلاش برای جلب توجه مردم به تداخل و سرکوب حکومت چین پیروز شد

 

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا

(Matthew Little/Epoch Times)

 

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا از رقابت‌های نهایی انتخاب دختر شایسته جهان که روز جمعه در سانیای چین برگزار می‌‌شود بازماند، ولی این موضوع او را از برگزاری جشن متوقف نکرد.

وی روز سه‌شنبه در میهمانی که به افتخار او ترتیب داده شده بود، با خبرنگاران در مورد ممنوعیت ورود به زادگاهش و پر رنگ کردن وضعیت اسفبار مردم چین و حق داشتن عقیده صحبت کرد.

لین به حضار گفت: «مردم چین مانند پدر من، همه عمر خود در ترس زندگی کرده‌اند. آن‌ها شاهد قتل عام میدان تیان‌آن‌من بوده‌‌‏اند. از میان انقلاب فرهنگی گذشته‌‌‏اند و دیده‌اند که چطور اعضای خانواده و دوستانشان شکنجه شده‌اند، فقط به خاطر اینکه می‌خواستند خودشان باشند.»

وی گفت که «سرکوب مداوم روح ملی را خدشه دار کرده است، ولی با وجود زندان و خشونت برخی به دنبال آرمان‌های خود هستند. آن‌ها سعی می‌کنند ولی هربار از مرتبه‌های خود محروم می‌شوند. آنها بارها تلاش کردند ولی امروز دیگر احساس آزادی اندیشه و اعتقادات را فراموش کرده‌اند. ولی بسیاری از مردم هنوز تسلیم نشده‌اند.»

لین در روزنامه‌های آمریکایی و کانادایی به خاطر تلاش برای هدفش مورد تمجید قرار گرفته است، اما این بازیگر اشاره کرد که موضوع او در میان بسیاری از مسائل مهم ناچیز است.

وی برای مثال به «پل لی» که در جمع حضور داشت اشاره کرد. پدر لی «لیو شیائوبو» که یک قاضی است، به خاطر افشای آزار و شکنجه روش معنوی فالون گونگ توسط حزب کمونیست چین به هشت سال زندان محکوم شد. پس از آزاد شدن در سال ۲۰۱۲ ، در آوریل امسال بار دیگر به همین جرم دوباره به هشت سال زندان محکوم شد.

 

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا

(Matthew Little/Epoch Times)

 

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا

(Matthew Little/Epoch Times)

 

تلاش‌های لین باعث حمایت طیف گسترده‌ای از مردم شده است. یکی از آن‌ها «بوچ کارتر» بازیکن اسبق تیم بسکتبال آمریکا و مربی تورنتو ریپورتز است.

کارتر در مورد لین تحقیق کرده و داستانش وی را متاثر ساخته است.

وی گفت : «در چین جوانانی که تحت فشار هستند نیاز به پشتیبانی همه دارند.»

پس از اینکه موضوع لین در اخبار بین‌المللی منعکس شد، ماموران امنیتی پدر او را که در چین زندگی می‌کند، برای خاموش کردن دخترش در دفاع از حقوق بشر تهدید کردند.

«آرلن دانکن»، بازیگر و خواننده گفت: «لین با وجود افزایش فشارهای رژیم چین برای رسیدن به اهداف خود پافشاری کرد. او مداوماً نگران خطراتی است که در کمین اوست. نمی‌دانم اگر من در این شرایط قرار می‌گرفتم قادر به تحمل این فشارها بودم.»

داستان لین، دانکن و دیگران را از تهدیدات مشترک کانادایی‌های چینی تبار که به دفاع از حقوق بشر پرداخته‌‌‏اند، آگاه ساخت. کارتر گفت: « چنین اقداماتی در کشورهای استبدادی رایج است.»

دانکن گفت: «داستان شخصی لین از واقعیت‌های ملموس به دور است. این‌ها چیزهایی است که باید از آن آگاه باشیم. ما خیلی خوشبختیم که در چنین کشوری زندگی می‌کنیم. ممکن است فکر کنیم که مردم آنچه که پشت سر گذاشته‌اند را رها می‌کنند؛ اما اگر خانواده‌ای در چین داشته‌ باشید چه! بیشتر در مورد مردم چین و چگونگی تاثیرات آن به صورت روزانه اطلاعی ندارند.»

 

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا

(Matthew Little/Epoch Times)

 

دخالت رژیم پکن

برای فیلمساز «لئون لی»، یکی از میزبانان مهمانی لین، این واقعیت بیش از حد آشناست. لی در اوایل سال جاری برای فیلم «بیرون آوردن اعضای انسان»، موفق به دریافت جایزه «پی‌بادی» شد. این مستند درباره برداشت اجباری اعضای بدن در چین است.

وی همچنین مدیریت تریلر «گوشه خونین»، با بازی لین، که به زودی منتشر می‌شود را بر عهده داشته است.

لی با دخالت آشکار رژیم چین مواجه شده است.

به عنوان مثال، دو نفر از کنسولگری چین در ملاقات با یکی از مدیران جشنواره فیلم لس‌آنجلس سعی داشتند بدانند چه فیلم‌های چینی در جشنواره شرکت داردند. آنها سعی داشتند با زور مدیر جشنواره را مجبور به حذف فیلم «بیرون آوردن اعضای انسان» کنند، ولی او گفت که این فیلم از کانادا است و هیچ ربطی به کنسولگری چین ندارد.

لی گفت: «در ساخت فیلم «گوشه خونین»، انواع مزاحمت‌ها را تجربه کرده‌ایم. در آخر نیز چند بازیگر با وجود امضای قرارداد از بازی در فیلم انصراف دادند.

وی در مورد جشنواره گفت که اگر کنسولگری چین مدیر جشنواره را برای حذف فیلم «بیرون آوردن اعضای انسان» تحت فشار نمی‌گذاشت، او برای بردن این فیلم به رسانه‌ها آماده بود. لی و مدیر هر دو مزاحمت ایجاد کردن چین برای داستانی که رسانه‌ها به آن علاقه مندند را دیدند.

این سناریویی است که لین از آن نتیجه خوبی گرفته است. به لطف تلاش و آزار پکن برای ساکت کردن و ممانعت وی برای ورود به چین، توجه بیشتری نسبت به کل مراسم نهایی در رسانه‌ها به خود جلب کرد.

یکی دیگر از نتایج توجه رسانه‌ها به لین، مطرح شدن فیلم نسبتاً کوچکش در سطح بین‌المللی بود.

در ماه اکتبر گزارش کمیسیون بررسی امنیت و اقتصاد چین تحت عنوان «به کارگردانی هالیوود، ویرایش توسط چین: چگونه سانسور و نفوذ چین بر فیلمهای سراسر دنیا تاثیر می‌گذارد» توسط کنگره آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

فیلم‌هایی مانند سحر سرخ و جنگ جهانی Z توسط رژیم چین تغییر داده شده اند و فیلم‌‌‏هایی چون ۲۰۱۲ مورد تشویق رژیم چین قرار گرفته‌اند.

فیلم «هفت سال در تبت»، ساخته استودیوی سونی که فیلم‌هایی با موضوعات حساس تولید می‌کند، در چین ممنوع شد. برد پیت در این فیلم ایفای نقش کرده است.

لی گفت که تعجبی ندارد که استودیوهای بزرگ برای داشتن بازار فیلم‌های چینی خودسانسوری می‌کنند، ولی آنها بهای سنگینی برای راضی کردن رژیمی که در حال سلاخی مردم است خواهند پرداخت. در نهایت آنها بین تجارت با اخلاق و وجدان و بدست آوردن سود بدون توجه به اینکه در چین چه اتفاقی می‌افتد یکی را انتخاب می‌کنند.

لی در پایان گفت: « فکر می‌کنم این انتخابی شخصی است و من کسی را اینجا قضاوت نمی‌کنم، اما در آخر آنچه که عایدتان می‌شود نتیجه انتخاب شما خواهد بود.»

 

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا

(Matthew Little/Epoch Times)

 

(Matthew Little/Epoch Times)

(Matthew Little/Epoch Times)

 

آناستازیا لین دختر شایسته کانادا

(Matthew Little/Epoch Times)

 

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر