برداشت غیرقانونی اعضای بدن زندانیان در چین؛ توقف یا ادامه؟

کد خبر 354517 - 1394 10 | تاریخ: 598 روز پیش-1394/10/08 | ساعت: 06:20

برداشت اعضای بدن غیر قاونی مرگ

تمرین‌‌‏کنندگان فالون دافا در‌‌‏حال اجرای نمایشی درباره برداشت غیرقانونی اعضای بدن در‎طول تظاهراتی در تایوان. ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۴. (Mandy Cheng/AFP/Getty Images)

 

گزارش اخیر متخصصان پزشکی، مغایرتی را میان شیوه‌‌‏های پیوند چین و غرب آشکار کرده است. در‌‌‏حالی‌‌‏که بسیاری از پزشکان بر این باورند که چین باید در شیوه عمل پیوند عضو در این کشور تغییر ایجاد کند، در این گزارش نسبت‌‌‏به «ادامه‌‌‏ استفاده‌‌‏از اندام‌‌‏های زندانیان اعدامی برای پیوند » ابراز نگرانی شده است.

از ژانویه ۲۰۱۵، مقامات چینی در بوق و کرنا دمیدند که آن‌‌‏ها کشتن زندانیان را برای برداشت اعضای بدنشان متوقف کرده‌‌‏اند و بسیاری از رسانه‌‌‏های غربی نیز هم‌‌‏داستان با آن‌‌‏ها بودند. اما براساس تحقیقات مستقل مجاز و دسترسی به داده‌‌‏های پیوند عضو در چین، هیچ تغییری صورت نگرفته است؛ البته چین به‌‌‏راحتی اجازه دسترسی به این اطلاعات را نمی‌‌‏دهد و تنها اطلاعات در‌‌‏دسترس اظهارات مقامات چینی است که هنوز در نظام کمونیستی چین حضور دارند.

 

"چین بالاترین میزان پیوند و اهدای اعضای بدن را در سال ۲۰۱۵ داشته است. منابع این اندام‌‌‏ها نامعلوم است. تنها این حقیقت باید به‌‌‏عنوان یک زنگ خطر در‌‌‏نظر گرفته شود."

 

در این گزارش آمده که متخصصان علم پیوند غرب امید داشته‌‌‏اند که چین تغییر خواهد کرد. ورای این واقعیت که عمل غیراخلاقی استفاده از اندام‌‌‏های زندانیان هنوز در چین روی می‌‌‏دهد، این گزارش بیان می‌‌‏کند که سیستم پیوند چین هنوز هم راه را برای جنایات جدی‌‌‏تری هم‌‌‏چون «برداشت اجباری و غیرقانونی اعضای بدن زندانیان عقیدتی» تسهیل می‌‌‏کند.

مهم‌‌‏تر این‌‌‏که در تحقیقاتی مستقل مشخص شده است که ده‌‌‏ها هزار نفر از تمرین‌‌‏کنندگان روش معنوی فالون گونگ (یا فالون دافا) از سال ۲۰۰۲ برای فروش اعضای بدنشان کشته شده‌‌‏اند.

این گزارش توضیح می‌‌‏دهد که چگونه تغییرات در سیستم پیوند عضو چین، ناظران را فریب داده و زندانیان را به‌‌‏عنوان شهروندان عادی مجدداً طبقه‌‌‏بندی کرده‌‌‏اند. اندام‌‌‏های برداشته شده از زندانیان اعدامی، خواسته یا ناخواسته، اکنون به‌‌‏عنوان «اهدای داوطلبانه از شهروندان» در‌‌‏نظر گرفته می‌‌‏شوند.

با‌‌‏وجود جمعیت بالای زندانیان، مقامات چینی علناً میان زندانیان جنایی و زندانیان عقیدتی فرقی نمی‌‌‏گذارند. متأسفانه جامعه پزشکی غرب نیز همین‌‌‏طور است.

 

پیوند عضو چین اندام برداشت اعضای بدن

پزشکان چینی در‌‌‏حال حمل اندام‌‌‏های تازه برای پبوند در بیمارستانی در استان هنان چین. ۱۶ اوت ۲۰۱۲. (Screenshot/Sohu.com)

 

در‌‌‏حالی‌‌‏که نویسندگان این گزارش اذعان می‌‌‏کنند که برنامه جدید اهدای عضو چین، «پیشرفت مثبتی» برای جامعه پیوند است، با این‌‌‏حال قویاً اخطار می‌‌‏دهند، «با وجود خطر بهره‌‌‏برداری پزشکی از زندانیان اعدامی، امید تغییر چین هنوز یک رویا است.»

حقیقت داشته باشد یا خیر، با‌‌‏این‌‌‏که اکثریت شهروندان چین علاقه‌‌‏ای به اهدای عضو ندارند، با‌‌‏این‌‌‏حال چین بالاترین میزان پیوند و اهدای اعضای بدن را در سال ۲۰۱۵ داشته است. منابع این اندام‌‌‏ها نامعلوم است. تنها این حقیقت باید به‌‌‏عنوان یک زنگ خطر در‌‌‏نظر گرفته شود و نه این‌‌‏که از تغییرات سیستم اهدای عضو چین تمجید شود.

در اوت ۲۰۱۶، چین میزبان نشست بین‌‌‏المللی بعدی پزشکان عمل پیوند در هنگ‌‌‏کنگ خواهد بود. این فرصتی است تا با فشار بر چین، این کشور را مجبور به پایبندی بر استانداردهای اخلاقی ملزم شده در سایر نقاط جهان کرد.

 

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 10 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار