اسرار مرگ ناپلئون بناپارت

کد خبر 3584 - 1391 07 | تاریخ: 1704 روز پیش-1391/07/03 | ساعت: 11:01

برخی از افراد مشهور در تاریخ، حتی زمانی که در زیر خاک دفن شده اند هنوز نیز مورد توجه قرار دارند. یکی از این اشخاص، ناپلئون بناپارت است. دانشمندان با بررسی راههای مختلف، از آزمایش دی ان ای استخراج شده آنها گرفته تا میزان کربن باقی مانده در بدنشان، و یا از طریق اعمال فعل و انفعالهای اتمی درون موهایشان، استفاده می کنند تا به بررسی علل این مرگ های تاریخی بپردازند. یک نتیجه و دستیابی کوچک در این پژوهشها می تواند کمک کند تا واقعیت از شایعات موجود تمییز داده شود.

وقتی ناپلئون بناپارت در سال 1821 در تبعید درگذشت، کالبدشکافی او اینطور نشان داد که وی همچون امپراتور پیشین از سرطان معده درگذشته است. اما در سال 1961؛ آزمایشات و پژوهشها، وجود مقدار خاصی از سم آرسنیک را در موهای ناپلئون نشان دادند، برخی از تاریخ دانان از این واقعیت که این سم به زندگی امپراتور خاتمه داده است شگفت زده شدند. برخی اینطور اندیشیدند که دشمنان ناپلئون که وی را تهدید به مرگ با مسمومیت کرده بودند رهبر فرانسه را از پای درآوردند، و برخی دیگر معتقد بودند که دیوارهای رنگ شده با محتوای سم آرسنیک منجر به مرگ وی شده است. اما به نظر بسیاری از دانشمندان، صحت این احتمالات بعید به نظر می رسد. نویسندگان اینگونه استدلال کرده اند که در سال 2002 یک تجزیه و تحلیل فرانسوی اینطور نشان داد که نظریه مسموم شدن وی نظریه ضعیفی است، و مطالعه و بررسی دیگری درسال 2005 با ثبت کوچک شدن سایز دور کمر ناپلئون از طریق اندازه گیری سایز کمر شلوارهایش، نظریه سرطان معده وی را تائید کردند چرا که این کاهش وزن سریع می توانست در اثر سرطان معده صورت گرفته باشد.

در سال 2008، محققان ایتالیایی از موزه ها خواستند تارهای موی ناپلئون از دوران کودکی اش واقع در کورسیکا، و دوره اوایل تبعید وی در البا، و بعد از مرگ وی را در اختیار آنان قرار دهند. این تیم تمامی موهای وی را با واکنشهای اتمی، و با بمباران نوترونی برای تبدیل عناصر موها با همسانهای رادیواکتیو موقتی آزمود. با اندازه گیری تشعشعات اتمی در همسانهای آزاد شده،  محققان می توانستند تجمع آرسنیک را به طور دقیق مشخص کنند. آنها دریافتند که مقدار بدست آمده بسیار بیشتر از استانداردهای امروزه می باشد، اما این مقدار در طول زندگی ناپلئون تغییر زیادی ایجاد نکرده بود. همچنین با مقدار آرسنیکی که از نمونه های موی همسر و کودکش بدست آمده بودند یکی بود.


منبع : مجله دیسکاور

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 1 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار